Anek - 28.05.2012 22:15:03

Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego zaprasza na spotkanie z Panem Juliuszem Kuleszą
autorem książki „Podziemny futbol 1939-1944”, które odbędzie się  w dniu 4 czerwca o godz. 15:00
w Sali Chwały Polskiego Sportu w Muzeum Sportu i Turystyki
w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II Wybrzeże Gdyńskie 4 w Warszawie.
 

PODZIEMNY FUTBOL 1939-1944
Juliusz Kulesza

O KSIĄŻCE:
Temat konspiracyjnych rozgrywek piłkarskich w Warszawie poruszano do tej pory raczej sporadycznie, najczęściej w prasowych artykułach, jeśli zaś w książkach, to z reguły jako skrótowo po traktowany fragment rozległych dziejów piłkarstwa.
Tekst niniejszy jest więc pomyślany jako próba w miarę pełnego opisu futbolowych wydarzeń w okupowanej Warszawie, przy posłużeniu się bibliografią, sięgającą dwudziestu pozycji oraz na podstawie rozmów z żyjącymi jeszcze uczestnikami.
Pewne uwypuklenie roli warszawskiej Polonii wynikło nie tylko z jej dominacji w rozgrywkach konspiracyjnych, ale także z faktu, że w momencie wybuchu wojny stanowiła ona "wizytówkę" stołecznego futbolu, wraz z Warszawianką reprezentując stolicę w krajowej lidze - odpowiedniku dzisiejszej Ekstraklasy.
Skrót opracowania został wygłoszony w formie referatu jesienią 2011 roku podczas sesji historycznej z okazji stulecia KS Polonia Warszawa.

O autorze:
Juliusz Kulesza urodził się w 1928 r. w Warszawie.
Podczas wojny rysownik w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Jako żołnierz Armii Krajowej uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, odznaczony Krzyżem Walecznych.
Po wojnie ukończył warszawską ASP, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, pracował jako projektant grafiki wydawniczej.
Podczas wojny piłkarski junior AKS Żoliborz, w łatach 1946-47 zawodnik A-klasowej Spójni Łódź.
Od ponad dwudziestu lat zajmuje się problematyką Powstania Warszawskiego, autor czternastu książek o tej tematyce. Członek Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Powstańców Warszawskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Posiada Krzyże Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Wojska, medal Za Warszawę i inne, w tym odznakę Za Zasługi dla Warszawy.
Od 2002 r. porucznik WP.

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/91_1338234758.png