weldon - 23.08.2012 07:42:07

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu czyli ... 1939 - Pakt Ribbentrop-Mołotow :)

476 - koniec cesarstwa zachodniorzymskiego.

686 – urodził się Karol Młot. Zdaje się, że to od jego imienia pochodzi słowo "król".

1887 – urodził się gen. bryg.  Władysław Bończa-Uzdowski, dowódca obrony jednego z odcinków Twierdzy Modlin.
Mimo pewnych niejasności wynikających z postępowania pana generała, gen. Thommée, w swoim rozkazie pożegnalnym do załogi Twierdzy Modlin złożył podziękowanie dowódcy 28 DP.
Dwukrotnie Prezes PZPN :)

1902 - zmarł Sokrates Starynkiewicz, rosyjski generał, prezydent Warszawy.

1926 – zmarł Rudolf Valentino.

1944 - Sovieci kontynuują chlubne tradycje, wywożąc do łagrów ZSSR  250 polskich oficerów więzionych przez NKWD na Majdanku.

W obronie szpitala Jana Bożego ginie Andrzej Makólski ps. Mały Jędrek. Wymieniony w "Kamieniach na szaniec" przyjaciel Alka, który spędzał u niego w majątku czas w czasie okupacji.
Prywatnie mój ziomal. Majątek Raj już nie istnieje. Mało kto tez pamięta o nim tu, gdzie mieszkam :/

Obsłudze powstańczego ckm z Reduty "Kanoniczki" [pchor. Jerzy Ciszewski Metz, Motz(?) i strzelec Wiesław - wg innych źródeł ppor. Jan Korzybski "Irma"] udaje się zestrzelić niemiecki bombowiec Ju-87 "Stuka".
W związku z brakiem amunicji obowiązywał zakaz strzelania do niszczących Warszawę maszyn Luftwaffe. Jednak dwóch powstańców nerwowo nie wytrzymało. Otrzymali nagany i... Krzyże Walecznych :)

W Pasażu Simmonsa, po ataku Goliatem, zawaliła się czołowa ściana.

Zaatakowano trzy ważne obiekty wroga; "bolesne ciernie", których nie zdołano zlikwidować 1 sierpnia:
- baon "Zaremba-Piorun" opanował budynek "małej PASTY".
- grupy szturmowe dowodzone przez mjr. "Wolę" zdobywają  gmach Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu 1 oraz sąsiadującego z Komendą kościoła św. Krzyża.
-  natarcie na Uniwersytet Warszawski. Mimo, że w szturmie brały udział dwa powstańcze wozy opancerzone: "Kubuś" i "Jaś", natarcie krwawo załamane.

W tych trzech akcjach Niemcy stracili 83 zabitych i rannych oraz 158 żołnierzy i policjantów wziętych do niewoli, natomiast oddziały AK, które praktycznie od dwóch tygodni prowadziły jedynie działania obronne - pokazały, że sa w stanie prowadzić działania ofensywne.


1949 – Przed sądem w Hamburgu stanął feldmarszałek III Rzeszy Erich von Manstein oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych.
Przykład na to, że zdolni zbrodniarze są inaczej traktowani niż zbrodniarze pospolici.

1963 – Ukazał się singiel She Loves You grupy The Beatles.