weldon - 28.08.2012 10:59:21

1897 – urodził się Bohdan Pniewski.

1930 – Powstała Komunistyczna Partia Filipin czyli ... PKP :D

1939 - Eksperymentalna stacja telewizyjna w Warszawie (nie, nie z Pałacu Kultury :D) wyemitowała pierwszy film (Barbara Radziwiłłówna w reż. Józefa Lejtesa).

Niepoinformowani o zmianie daty ataku na Polskę niemieccy dywersanci napadli na stację kolejową w Mostach koło Jabłonkowa i próbowali przejąć tunel kolejowy pod Przełęczą Jabłonkowską na Śląsku Cieszyńskim.

1943 - sovieccy partyzanci z oddziału Markowa podstępnie opanowali bazę oddziału Armii Krajowej Antoniego Burzyńskiego ps. Kmicic działającego w rejonie jeziora Narocz i dokonali jego rozbrojenia.
Później rozstrzelali Kmicica, 56 partyzantów i 20 członków konspiracji terenowej.

Pod Ożarowem oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem plut. Tomasza Wójcika ps. Tarzan zabił gen. Kurta Rennera.
Był to najwyższy stopniem (i jedyny) tak wysokiego stopnia oficer niemiecki zlikwidowany przez polskie podziemie.

Urodził się Tadeusz Nalepa.

1944 - na ul. Freta, na Nowym Mieście,, wskutek uderzenia niemieckiej bomby w kamienicę Łyszkiewicza  podczas odprawy sztabu zginęło pięciu dowódców Armii Ludowej.
Prawdopodobnie była to przyczyna masowej (ok. 300 osób) dezercji kanałami na Żoliborz członków PPR i AL.
Co ciekawe, dla osób spacerujących po Starówce, z pewnością znane miejsce - Skwer Hoovera - aż do 2009 roku był miejscem pochówku zarówno Sztabu AL, jak i, prawdopodobnie, innych osób, w tym dziecka, poległych w tej samej kamienicy.
Pomimo, że znajdowała się tam płyta nagrobna i składano co roku, w asyście kompanii honorowej, kwiaty, to wcześniej mogiłę traktowano jako symboliczną, więc rozkopanie tego grobu, jakie miało w 2008 roku, przy okazji prac na skwerze, zakończyło się niezłą aferą :)

Podczas walk jako żołnierz kompanii "Piotra", Bronisława Kalinowskiego, o kościół Kanoniczek przy placu Teatralnym ginie Juliusz Krzyżewski ps. "Prus".
Podczas powstania warszawskiego był zastępcą dowódcy plutonu batalionu "Łukasiński".
Wcześniej, jako inspektor audycji w Polskim Radiu, 1 września 1939 roku odczytał orędzie do narodu Prezydenta Ignacego Mościckiego.

1968 - Ukazał się singel Hey Jude grupy The Beatles.