afmks - 13.02.2014 18:50:25

Jest taki ciekawy „Rozkład jazdy pociągów osobowych i mieszanych od dnia 15 Maja 1919 r.” Szczególnie jest ciekawa tabelka nr 31: Warszawa – Brześć. Dlaczego? Bo sporo w nim perełek i to mnie sprowokowało kiedyś do przejścia się nasypem kolei obwodowej i nie tylko... Po kolei jednak!

WARSZAWA WIEDEŃSKA OSOBOWA.
Jest to chyba jedyny rozkład PKP, który używa jeszcze starych nazw i starych połączeń. Otóż mamy w nim pociągi z tej stacji do Brześcia czy Wilna przez Siedlce, Lidę omijające jednak Warszawę Brzeską. Rzecz raczej później mało spotykana. Jeszcze w 1927 roku raz w tygodniu z tego dworca wyjeżdżał pociąg pospieszny przez Warszawę Gdańską, omijając Wschodnią i dalej przez Siedlce, Brześć  do Stołpców.

WARSZAWA KOWELSKA
Sytuacja z nazwą podobna, następne rozkłady będą ją nazywać już Warszawą Gdańską. Przez cały okres międzywojnia będzie stąd odjeżdżała część pociągów w kierunku na Siedlce/Brześć.

Przystanek WOLA.
Kilometraż podaje, że znajdował się w odległości 3.1 km od stacji Warszawa Wiedeńska. Odmierzając tę odległość wychodzi mi, że to mniej więcej niedawna Warszawa Wola a obecnie peron VIII Warszawy Zachodniej. Nie mogę znaleźć na dostępnych mi mapach czy zdjęciach lotniczych przybliżonego miejsca. Musiało to być gdzieś na nieistniejącym dziś łuku pozwalającym wyjechać z Warszawy Wiedeńskiej na tory kolei obwodowej. Tylko gdzie? Bliżej Prądzyńskiego/Bema czy bliżej  Tunelowej? Chyba nie znalazłby się już tam żaden ślad po tym przystanku.

Przystanek WISŁA
W odległości 2.0 km od Warszawy Kowelskiej, 7 minut jazdy pociągiem... Tu sprawa wydaje się być stosunkowo prosta. Odległość wyraźnie wskazuje na okolicę p.o. Warszawa ZOO z tym, że wg mnie musiało to być raczej bliżej mostu. Gdzieś nad wiaduktem nad Wybrzeżem Helskim/Puckim?

Przystanek SZMULEW(IZNA?)
Według kilometrażu wychodzi mi, że to musiało być gdzieś w okolicy przejazdu w osi Stalowej/Cynowej

WARSZAWA BRZESKA
Sytuacja identyczna jak w przypadkach poprzednich. Jeszcze Brzeska, jeszcze nie Wschodnia.

Przystanek SORTOWNIA
Licząc od dawnego dworca brzeskiego/wschodniego wychodzi mi, że to musiało być gdzieś w okolicach Księżnej Anny/Wiatracznej. Sama nazwa wszystko tłumaczy.

PLATFORMA WESOŁA
To już piękny ślad historii obecnego p.o Warszawa Wesoła, który na początku się nazywał Platforma a potem Platforma Wesoła. Na carskich kolejach termin „platforma” oznaczał po prostu przystanek

c.d.n.