chrisfox - 20.02.2016 23:19:25

Znalazłem coś takiego: https://www.facebook.com/88918813445986 … =3&theater z bardzo ciekawym zdjęciem:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1456004624.jpg

Komentarz jest taki:

Rypińska 5, zdjęcie tuż sprzed wojny, mimo że w centrum kadru widnieje czołg.
Front kamienicy, o adresie Rypińska 5, widać w dali, po lewej stronie (tuż pod napisem "odkrywca") - zgadza się nawet liczba osi.
Czołg leży w rowie wzdłuż Radzymińskiej, po prawej w tle, za zabudowaniami Radzymińskiej, widać kamienicę przy Fantazyjnej (nr 3) - ta ukośnie stojąca.
Wówczas tym odcinkiem Radzymińskiej przebiegała granica miasta (skręcająca dalej w Trocką) - po stronie lewej była Warszawa, po prawej zaś Targówek-Osiedle w gminie Bródno.


Resztki Rypińskiej 5 do dziś straszą, Fantazyjna 3 istnieje. Wszystko na tym widoczku zgadza się idealnie - z jednym tylko zastrzeżeniem, z którym sobie jakoś rady dać nie mogę. Poniżej obrazek - widok z 1945, niezorientowany - Radzymińska biegnie poziomo, w górę odchodzą Trocka i Fantazyjna, w dół Bieżuńska.

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1456005943.jpg

Strzałka zielona pokazuje Fantazyjną 3, czerwona - Rypińską 5. Strzałka żółta wskazuje jedyny wysoki budynek - zresztą istniejący do dziś, Bieżuńska 1 - który mógłby na zdjęciu z czołgiem stanowić tło dla chałupki z Rypińskiej. Na zdjęciu z czołgiem, wyraźnie taki wysoki budynek tam z tyłu widzę. Problem jest taki, że to nie może być ten, bo zdjęcie, na którym byłby on widziany za Rypińską 5 można wykonać jedynie z miejsca, z którego nie będzie już widać Fantazyjnej 3.

Oczywiście, zdjęcie z czołgiem to (ponoć) rok 1939, więc coś tam jeszcze na Bieżuńskiej mogło stać, czego w 1945 już nie było. Tyle, że na całkiem technicznie niezłym obrazku z 1945, w stosownym miejscu, ani też za nim, nie ma najmniejszego śladu jakichkolwiek pozostałości zabudowy...