Grochu7 - 10.07.2019 12:24:33

Siedzę obecnie w czytelni Yad Vashem (jeśli macie jakieś życzenia co do materiałów - piszcie, postaram się skopiować / sfotografować!) i przeglądam zdjęcia z szopów na szarym podkładzie.

Rozmawiałem z jednym z ichnich archiwistów, który powiedział:
1. Istnieją dwa, nieznacznie różniące się zestawy zdjęć.
2. Cały album sprawia wrażenie zrobionego naprędce - patrz krzywe cięcia papieru, dziwne kadrowania zdjęć.
3. Karty nie były ze sobą związane, nie istnieje okładka tego "albumu" - a co za tym idzie raczej patrzymy na dzieło w produkcji.
4. Nie wiemy kto i kiedy sporządził album - tu pozostają nam tylko domysły.

Zdjęcia dostępne są w ogólnodostępnej kolekcji https://namesfs.yadvashem.org//arch_sri … 3190/3119_[numer-zdjęcia].jpg
Żeby tylko one pojawiły się w wynikach wyszukiwania polecam zaznaczyć w temacie "Forced labour" i "Workshops", a w polu wyszukiwania wpisać "Foto Forbert" (bo to ten zakład je przygotował). // Jeśli wpiszemy samo "Foto Forbert" dostaniemy górę wyników ze zdjęć dot. pomocy społecznej.

Zabawa tym razem to, oczywiście, datowanie i lokalizowanie tych, które w opisie nie miały miejsca wykonania. A i jeśli ktoś byłby tak szalony, że zdołałby wymyślić kto jest autorem tego albumu to czapki z głów!


Jeśli dobrze pamiętam jedno z sensowniejszych przypuszczeń mówiło, że zdjęcia te (albo im podobne) miały towarzyszyć wystawie żydowskiej wytwórczości z jesieni 1941 r. - nie mam pod ręką "Przewodnika", więc mogę się mylić, ale chyba odbywała się ona jakoś w listopadzie 1941 r. Inna sprawa, że część z tych zdjęć (szczególnie te gotowych produktów) wyglądają jakby właśnie na takiej wystawie zostały zrobione...