Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek


Sport Beauty Moda Moda 2 Moda 3

#1 18.04.2007 15:15:00

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

19 Sierpnia 1944 - XIX dzień powstania

Do pracy!

Offline

 

#2 5.09.2007 14:38:18

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: 19 Sierpnia 1944 - XIX dzień powstania

Źródło 1. – W. Bartoszewski, „Dni walczącej stolicy”


Grupa bojowa Reinefartha przystępuje do generalnego natarcia na Stare Miasto. Mimo potężnej siły ognia, powstańcy utracili w ciągu dnia jedynie dwa domy w pobliżu Tłomackiego.

Siły bojowe gen. Rohra rozwijają równocześnie natarcie w południowej części Śródmieścia.
Silny atak na teren Politechniki i wycofanie się powstańców z głównego gmachu. Umocnienie się pozycji powstańczych po parzystej stronie ul. Noakowskiego.
Obroniono wyloty ulic: Koszykowej, Szopena, Piusa XI – przed niemieckim uderzeniem z Al. Ujazdowskich.
Oddziały mjra Steczkowskiego „Zagończyka” obsadziły z powrotem całą ulicę Grzybowską oraz odzyskały magazyny browaru Haberbuscha.

Z prasy powstańczej:

„Msze święte w Śródmieściu.
Na terenie parafii Świętego Krzyża, chwilowo odciętej od kościoła, otwarta została kaplica przy ulicy Wareckiej 11 m. 2 (I piętro).
Ponieważ nie wszyscy mogą dotrzeć do kaplicy, przeto w następujących punktach odprawiają się msze święte: Nowy Świat 37, Czackiego 19, Chmielna 14, Królewska 35 – codziennie o godzinie 8.00 rano.”

„Komunikat Delegatury Rządu.
W Delegaturze Rządu, ulica Krucza 15 m. 23 utworzony został referat zgłoszeń poszukiwanych, w którym w godzinach od 9.00 do 14.00 i od 15.00 do 17.00 należy zgłaszać poszukiwania osób zaginionych.”

„Obwieszczenie
Do mieszkańców miasta stołecznego Warszawy
W związku ze zmienioną sytuacją sanitarną w Warszawie i niedostateczną działalności filtrów warszawskich zarządzam uruchomienie studzien zastępczych znajdujących się na terenie m. st. Warszawy. Studnie te albo już istnieją (są to studnie artezyjskie, względnie abisyńskie), albo będą przygotowane do użytku wojska i ludności. Ponieważ liczba posiadanych w tej chwili studzien jest niewystarczająca, zalecam najoszczędniejsze gospodarowanie wodą. (...)
Poza tym specjalna Komisja Techniczna przystąpi do budowy studzień czerpalnych na terenie miasta. Opiekę nad studniami powierza się komendantom OPL domów na terenie których te studnie się znajdują.
Delegatura Rządu na Kraj.
Dyrektor Departamentu Spraw Wewnętrznych Dąbrowski.”


Przez cały dzień trwała ciężka walka o obsadzone w nocy przez grupę artyleryjską „Granat” zakłady Bruhn-Werke oraz o utrzymanie ul. Grottgera.

Z dziennika bojowego 9 armii niemieckiej:
„Korpus węgierski został skierowany na północne skrzydło IV korpusu pancernego SS. Jednakże generał komenderujący korpusem węgierskim zakomunikował otwarcie dowódcy 9 armii, że użycie jego dywizji dla zapobieżenia dopływu posiłków polskich do Warszawy nie da żadnego skutku.  Ludność polska zawsze odnosiła się życzliwie do Węgrów dzięki trwającej od kilkuset lat tradycyjnej przyjaźni. Wojska generała skłonne są raczej do bratnia się z ludnością. Wojsko jest jeszcze w rękach oficerów, choć nie wiadomo, jak długo. Nie sposób niczego gwarantować, specjalnie w 12 dywizji rezerwowej. Wyposażenie w broń tej dywizji jest minimalne, wskutek czego jej wartość bojowa prawie żadna. Dowódca 9 armii decyduje nie użyć 12 rezerwowej dywizji do służby bezpieczeństwa.
Północnej arterii komunikacyjnej przez most Kierbedzia używa się w ciągu nocy. Za dnia jest pod ogniem nieprzyjaciela. Von dem Bach zainicjował wczoraj przez parlamentariuszy akcję zmierzającą do przekonania powstańców o konieczności zaniechania bezsensownego i samobójczego oporu.”

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora