Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#121 29.10.2007 15:59:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

Przyznam, że myślałem i o takim rozwiązaniu Póki co, jeszcze się odrobinę poprzymierzam na mapach. Tak mniej więcej, wiem, co mi powinno wyjść, ale... (to w końcu ma być dobra zabawa ).

Jako, że troszkę dziś zaktualizowałem stronę - także we fragmencie dotyczącym owej nieszczęsnej linii wojennej - mam już kolejne miejsce, gdzie od biedy można się porozglądać (także z piszczałką). Okolice skrzyżowania dróg Wieliszew-Nieporęt - Jabłonna-Zegrze. Sporo tam się od lat dwudziestych pozmieniało, ale może coś gdzieś w krzakach...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#122 29.10.2007 20:01:07

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

tomek64 napisał:

może by tak wyzerowac liczniki w samochodach

Tak, tak, wyzerować, przebić numerki, przemalować ..... będzie łatwiej sprzedać.

Offline

 

#123 29.10.2007 21:36:04

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

jeszcze raz spojrzałem na mapę zamieszczoną przez Krzyśka przedstawiającą fragment z leśniczówką. Ta kolejka była (tak przynajmniej z mapy wynika) w wykopie a nie na nasypie. I trochę inaczej wygląda przebieg toru niż na mapie, którą dysponowaliśmy w terenie.

Offline

 

#124 29.10.2007 21:53:57

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

Już mi się coś merda w łepetynie Masz na myśli WIG-owską setkę z 1933 roku? Spróbuję zaraz wkleić fragment.

O, jest

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1193691676.jpg

Jedynym elementem ukształtowania pionowego, który tu dostrzegam, jest wyraźny brzeg zagłębienia na północ od leśniczówki - do którego krawędzi dotarliśmy.  Może jeszcze nieudolnie wytłumaczę się z jednego Mamrocząc co chwila mantrę o nasypie, miałem na myśli podtorze - jakiś w miarę równy kawałek biegnący wzdłuż jakiejś wyobrażalnej linii - nie przejmując się zanadto tym, że istotnie, ów "nasyp" równie dobrze mógł być wklęsły. Mógł. Zawsze dopuszczam taką możliwość a jeśli nie byłem Wam tego w stanie przekazać... cóż, niedoskonała komunikacja. Biję się w piersi aż dudni na Targówku


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#125 29.10.2007 22:37:46

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

A jak już jesteśmy przy temacie, pozwolę sobie wrzucić południową część kolejki:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1193693486.jpg

...która - jak widać - prowadziła do cegielni w Czaplowiźnie. I tak sobie teraz myślę: czy ona przypadkiem z tego lasu nie woziła tam gliny? Zaraz po drugiej stronie torów terespolskich, kilkaset metrów na północ istniało (i kopało spore glinianki) imperium Granzowa. Może dołek, do którego dotarliśmy w lesie też jest pozostałością wyrobiska? Ma zresztą, o ile pamiętam, bardzo równy i prosto biegnący brzeg. A jeśli tak, prawdopodobieństwo, że to, co okrzyknąłem nasypem, faktycznie nim było, chyba rośnie


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#126 30.10.2007 08:49:39

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

chrisfox napisał:

Już mi się coś merda w łepetynie Masz na myśli WIG-owską setkę z 1933 roku? Spróbuję zaraz wkleić fragment.

Nie, mam na myśli WIG 1:25000. Strona 7 post pierwszy od góry.

Offline

 

#127 30.10.2007 09:01:22

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

chrisfox napisał:

...która - jak widać - prowadziła do cegielni w Czaplowiźnie. 

Jedna z bocznic kolejki jabłonowskiej obsługiwała cegielnię w Czaplowiżnie - teraz tylko pytanie: jaki był jej przebieg? Przypuszczam, że od strony Wawra  a kilka lat później część bocznicy została przebudowana na linię Wawer-Struga.

Offline

 

#128 30.10.2007 09:18:27

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

balcerek napisał:

mam na myśli WIG 1:25000. Strona 7 post pierwszy od góry.

Uśmiejesz się - gdzieś mi się zapodziała Mam ją, z pewnością, ale gdzie to może być? W ogóle o niej zapomniałem - a tu, faktycznie, widać wszystko świetnie. Starość, nic miłego. Dziękuję za przypomnienie, będę musiał poszukać.

Łomatko, wrzucałem to - w końcu chyba osobiście - dwa tygodnie temu. I już nic nie pamiętam... Nieźle, całkiem nieźle.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#129 30.10.2007 09:29:35

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

(po dłuższej chwili walenia głową o ścianę)

Wyjaśniło się. Mam tę mapę w postaci papierowej - reprint dwudziestkipiątki z roku 1934. A ponieważ to, czego nie ma na dysku, najwyraźniej nie istnieje - się zapomniało. Żenada. Gdybyśmy się kiedyś wybierali na Wygodę (czy, zresztą, gdziekolwiek), przypomnicie mi może delikatnie, że istnieje jeszcze coś takiego, jak nie_cyfrowe mapy.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#130 30.10.2007 10:56:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

Mechanik Jarząbek napisał:

Jedna z bocznic kolejki jabłonowskiej obsługiwała cegielnię w Czaplowiżnie - teraz tylko pytanie: jaki był jej przebieg? Przypuszczam, że od strony Wawra  a kilka lat później część bocznicy została przebudowana na linię Wawer-Struga.

Mam wrażenie - zapewne na mocy Pobożnego Życzenia, choć wydawało mi się tak i wcześniej - że przy dzisiejszej Korkowej, linia się rozgałęzia. Na wschód do cegielni, na zachód w stronę torów. To jedno. Drugie zaś - gdyby to była bocznica jabłonowskiej, pewnie byśmy mieli do czynienia na Wygodzie z leśną osiemsetką - i tu małe zaskoczenie

Przy okazji. Przypuszczenia odnośnie miejsca, gdzie odgałęziała się bocznica do Beniaminowa, raczej się potwierdzają. Postawiłem parę punktów na mapie i oto, co mi wyszło:

- Struga-Nieporęt
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1193739860.jpg

- Nieporęt-Białobrzegi-Beniaminów (fort)
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1193739897.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#131 30.10.2007 16:28:27

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

Zajrzałem tam nawet Niestety, przepustu (który ponoć istnieje, było nawet o nim - chyba na Kielmonowym Forum) z samochodu nie wypatrzyłem - trzeba piechotką

Znów nie miałem czasu, żeby obejrzeć fort. Mam nadzieję, że przynajmniej to mi się na kolejnym z Wami spacerku uda


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#132 30.10.2007 19:24:17

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

Przepust jest z całą pewnością -  jego zdjęcie widziałem w jakiejś książce o twierdzach, spróbuję poszukać. A Fort to wielokrotnie zwiedzałem z karabinkiem i w hełmie podczas spełniania zaszczytnego obowiązku w pobliskiej jednostce wojskowej w Białobrzegach.

Offline

 

#133 30.10.2007 20:04:52

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

Tak właśnie słyszałem (o przepuście) - że jest w jakiejś książce. W terenie go nie zobaczyłem, bo zapewne nie ma u góry tak pięknych, wystających "parapetów" () jak te pod drogą z Wawra do Nieporętu. Spacerować trzeba, spacerować - to zdrowo i przyjemnie Czy wygląda on może tak, jak te dwa pod Zielonką?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#134 30.10.2007 20:15:51

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

Bardzo podobny, kamienny. Te pod Zielonką sklepienie łukowe mają wyprawione zaprawa a ten ma z cegieł.

Offline

 

#135 31.10.2007 12:47:31

tomek64

Użytkownik

Zarejestrowany: 22.03.2007
Posty: 5

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

zdjęcie przepustu znajduje się w książce / o ile dobrze pamiętam / Twierdze i działania wojenne podczas I WS na ziemiach polskich, będącą zbiorem referatów wygloszonych na seminarium w Twierdzy Osowiec w 2002 roku.

Offline

 

#136 31.10.2007 12:54:46

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

Zgadza się.

Offline

 

#137 31.10.2007 14:28:00

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

A jakiś skanik?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#138 31.10.2007 18:06:37

gajos

Użytkownik

5520043
Skąd: Łochów / stołeczna Złota
Zarejestrowany: 10.10.2007
Posty: 547
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

kiedyś będąc na spacerze po lasach Wygody, tuż za domami od strony Żołnierskiej namierzyłem ciąg podkładów (a może tylko dołków po nich) po starym torowisku raczej normalnotorowym. szło to od strony skrzyżowania z Marsa lekkim łukiem w stronę Ząbek. biegło to przez jakieś boisko, plac zabaw ale ciągle wzdłuż domostw w stronę torów Rembertów-Wschodni. przeszedłem tak z kilkaset metrów aż pora było wracać a i torowisko gineło w gęstych krzakach.


A gdyby kupić taki wąski pas ziemii wzdłuż trasy do Radzymina?

Offline

 

#139 31.10.2007 18:21:26

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

Nieodległe są czasy, gdy tam jeszcze był tor, podkłady miejscami leżą do dziś. To była łącznica z Wawra do Wschodniej Towarowej i Rembertowa. Dawno temu (jeszcze w końcu lat sześćdziesiątych, czy na początku siedemdziesiątych? - w tej chwili nie pamiętam, Janek będzie wiedział) jeździł nią nawet osobowy omijający Wschodnią.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#140 31.10.2007 19:46:55

Borek

Moderator

Zarejestrowany: 12.03.2007
Posty: 497
WWW

Re: Wygoda - Ząbki - Pustelnik

Podkłady są chyba na zdjęciach z poprzedniej ekskursji na Wygodę.


--
dysleksja - sposób na ortografię

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora