Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 26.01.2011 13:28:50

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

nakręcany nebelwerfer

Czegoś tam - jak to ja szukam. Grzebanie w dokumentach dotyczących Powstania na ogół nie jest czynnością pobudzającą do śmiechu. Na ogół.

W zbiorze materiałów z sesji naukowej przeprowadzonej w 1994 roku na Zamku, znalazłem coś rzadkiej urody. Tako rzecze p. Krzysztof Komorowski:
Używano też nowych broni, jak „goliaty” i „tajfuny”, z potężnym ładunkiem wybuchowym, sterowanych zdalnie przewodowo (900 m), a także wyrzutni rakietowych zdolnych przy jednym skręceniu sprężyny do sześciu wyrzutów pocisków. Ich siła krusząca nie była wielka, czyniły natomiast niezwykły i specyficzny hałas; powstańcy nazywali je „ryczącymi krowami” i kryli się już po pierwszych odgłosach naciągania sprężyny wyrzutni.
(Krzysztof Komorowski, Militarne aspekty Powstania Warszawskiego, w pracy zb. Powstanie Warszawskie z perspektywy półwiecza. Studia i materiały z sesji naukowej na Zamku Królewskim w Warszawie, 14-15 czerwca 1994, Warszawa 1995, s. 119)

Komentować się nie odważę - widocznie jednak te wyrzutnie były nakręcane. Inna rzecz, do czego w rakietowej wyrzutni może służyć sprężyna - ale Niemcy byli bardzo perfidni i technikę też mieli niezwykle wyrafinowaną.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 26.01.2011 14:07:52

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: nakręcany nebelwerfer

chrisfox napisał:

Komentować się nie odważę - widocznie jednak te wyrzutnie były nakręcane. Inna rzecz, do czego w rakietowej wyrzutni może służyć sprężyna - ale Niemcy byli niezwykle perfidni i technikę też mieli niezwykle wyrafinowaną.

Uporczywie szukam sensu... A może zapalnik elektryczny mógł być uruchamiany jakąś sprężyną? Zgaduję, pewnie niefortunnie. Dawałoby to jednak jakąś szansę na wycofanie się obsługi takiej wyrzutni.

Offline

 

#3 26.01.2011 15:03:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: nakręcany nebelwerfer

Ilianne napisał:

Zgaduję, pewnie niefortunnie.

I mnie się też tak wydaje

Skądinąd, sprężyna, której napinanie na Żelaznej byłoby w ogniu walki wyraźnie słyszalne na Starówce, musiałaby być niebagatelnych rozmiarów. Coś mi się zaczyna kojarzyć... a, już wiem. Zuzia czasem ogląda taki film: Toy Story - tam też wszystko wokół bohaterów jest gigantyczne.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 26.01.2011 15:22:10

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: nakręcany nebelwerfer

Można też wysnuć hipotezę, że autor nie dość wnikliwie studiował literaturę przedmiotu i pomylił PIATA z Nebelwerfer. Pocisk z PIATA był rzeczywiście wyrzucany z wyrzutni  za pomocą spręzyny.

Offline

 

#5 26.01.2011 19:53:41

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: nakręcany nebelwerfer

Mam tu własną teorię...

(ale miałem nie komentować )


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 26.01.2011 20:59:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: nakręcany nebelwerfer

No, dobrze. Mam chwilkę spokoju, coś tam mogę wspomnieć.

W relacjach o "szafach" czy "krowach", porównuje się dźwięk towarzyszący odpalaniu rakiet z przesuwaniem ciężkiego mebla, rykiem krowy czy właśnie nakręcaniem zegara. Jak tu dziś wytłumaczyć komuś, kto zna jedynie kwarcowe czasomierze, jak trzeszczy napinana sprężyna wielkiego szafkowego zegara? Ja jeszcze pamiętam, moim dzieciom takie skojarzenie jest już całkiem obce. W każdym razie, porównanie do nakręcania sprężyny, spotyka się często. W porządku, tak mogli ten dźwięk odbierać ludzie, którzy nie znali odgłosu pracy silnika rakietowego i zarazem nie wiedzieli, jakie urządzenie te słyszane wówczas dźwięki wydaje.

Teraz jest już nieco gorzej. P. Komorowski wie - a przynajmniej, jako autor m. in. sześciusetstronicowego dzieła o militarnych aspektach Powstania (bynajmniej nie z roku 1951, pierwsze wydanie w 2004) , wiedzieć z pewnością powinien - czym był nebelwerfer. I cóż on w takim razie podaje maluczkim do wierzenia? Sprężynowa wyrzutnia rakiet... Łomatko - się wziąłem i załamałem.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 27.01.2011 08:22:38

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: nakręcany nebelwerfer

Jeszcze coś o odgłosach:
Ciężkie moździerze, granatniki (?), odpalenie jak zgrzyt żelaza po szkle - to z meldunku sytuacyjnego z 13 sierpnia, niebawem po wprowadzeniu nebelwerferów do walki.
Co zaś się tyczy wspomnianej wyżej niewielkiej skuteczności tej broni, z tegoż meldunku: Wybuchy b. głośne, słupy dymu do wysokości 30-50 m. Inne źródła - polskie i niemieckie - mówią o znacznych zniszczeniach a nawet wywoływanej przez zastosowanie tego środka panice.

I - gwoli ścisłości - fragment notki biograficznej. Krzysztof Komorowski, z wykształcenia oficer artylerii i historyk (...) Autor blisko 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych [2004]


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 27.01.2011 10:50:16

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: nakręcany nebelwerfer

Jego książka o Powstaniu jest cienka jak żurek kolbuszowski. Oczywiście wg mnie. Zasadniczo.


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#9 27.01.2011 19:58:20

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: nakręcany nebelwerfer

chrisfox napisał:

I - gwoli ścisłości - fragment notki biograficznej. Krzysztof Komorowski, z wykształcenia oficer artylerii i historyk (...) Autor blisko 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych [2004]

I tutaj widać, że nie liczy się ilość, a jakość...

Swoją drogą 200??? To się nazywa płodność...

Offline

 

#10 27.01.2011 21:17:24

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: nakręcany nebelwerfer

W końcu oficer...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#11 28.01.2011 13:22:46

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: nakręcany nebelwerfer

Sztandarowym przykładem wiarygodności, niezależności i fachowości p. Komorowskiego, jest jego praca pt. "Polityka i walka"-konspiracja zbrojna ruchu narodowego 39-45. Toż to istny majstersztyk. Zainteresowanych odsyłam do recenzji dr. L. Kulińskiej:
http://www.glaukopis.pl/pdf/rec-1-3.pdf
Pomijam fakt jak potraktował, póki co fundamentalną pracę L. Żebrowskiego I Bechty o NSZ. "Niezależny naukowiec, psia jego....

A propos brzmienia nebelwerfer'a. Miałem kiedyś okazję słuchać "zremasterowanej" ścieżki dzwiękowej z filmu nagranego w 06/07 1944 gdzieś we Francji przez kanadyjskiego korespondenta wojennego. Nagrywał bezpośrednio na pozycjach kanadyjczyków będących pod krótkim ostrzałem słynnych "szafo-krów" Rzeczywiście może się to skojarzyć ze zgrzytem jak kto woli szafy lub (nienasmarowanewgo zegara) ale żeby zaraz sprężyna. Zaiste, to pisał oficer artylerii, w tym rakietowej (chyba ziemia-łopata-ziemia  
Ciekawe w tej ścieżce było to, że dało się odróżnić (przynajmniej dla mnie) dzwięk przelatujących samolotów (prawdopodobnie P-51) i kilkananaście sekund później "szafo-krowy" umilkły. Tak więc  wsparcie pola walki bez zarzutu. Weterani walk w Normandii i później piszą z respektem o tych wyrzutniach, użytych w otwartym polu, więc jak musiałyby być skuteczne użyte podczas walk w mieście podczas PW.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#12 28.01.2011 13:55:21

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: nakręcany nebelwerfer

http://www.lonesentry.com/nav/search-re … 3A11&hl=en

Większość z tych dokumentow, to instukcje jankeskiego wywiadu dla żołnierzy w polu, więc to chyba najbardziej wiarygodne źrodło wiedzy.

Offline

 

#13 28.01.2011 15:07:32

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: nakręcany nebelwerfer

Antyk napisał:

Sztandarowym przykładem wiarygodności, niezależności i fachowości p. Komorowskiego, jest jego praca pt. "Polityka i walka"-konspiracja zbrojna ruchu narodowego 39-45. Toż to istny majstersztyk. Zainteresowanych odsyłam do recenzji dr. L. Kulińskiej:
http://www.glaukopis.pl/pdf/rec-1-3.pdf
Pomijam fakt jak potraktował, póki co fundamentalną pracę L. Żebrowskiego I Bechty o NSZ. "Niezależny naukowiec, psia jego....

Muszę to dorwać i przeczytać . Po lekturze recenzji dochodzę do wniosku, że może to byś swego rodzaju podręcznik "jak nie pisać monografii naukowej". Może się przydać

Offline

 

#14 28.01.2011 15:57:11

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: nakręcany nebelwerfer

roox napisał:

http://www.lonesentry.com/nav/search-results.html?domains=www.lonesentry.com&q=nebelwerfer&sa=Search&sitesearch=www.lonesentry.com&client=pub-3424437504509536&forid=1&channel=3477758842&ie=ISO-8859-1&oe=ISO-8859-1&safe=active&flav=0000&sig=UZtY9zrs6ODSqBAm&cof=GALT%3A%23008000%3BGL%3A1%3BDIV%3A%23336699%3BVLC%3A663399%3BAH%3Acenter%3BBGC%3AFFFFFF%3BLBGC%3A336699%3BALC%3A0000FF%3BLC%3A0000FF%3BT%3A000000%3BGFNT%3A0000FF%3BGIMP%3A0000FF%3BFORID%3A11&hl=en

Większość z tych dokumentow, to instukcje jankeskiego wywiadu dla żołnierzy w polu, więc to chyba najbardziej wiarygodne źrodło wiedzy.

O sprężynie niczego nie zauważyłem

Nebelwerfer jest tam nieźle reprezentowany, ale jak się wpisze słowo "taifun" jest już nieco gorzej


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora