Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 4.09.2011 13:35:29

 osa

Użytkownik

Zarejestrowany: 21.01.2008
Posty: 98

Ciekawostka - 'Tak ma wyglądać żydowska ulica w muzeum'

http://bi.gazeta.pl/im/1/10202/z10202621X,Prezentacja-wizualizacji-galerii-stalej-w-przyszlym.jpg
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 … ECIA_.html
To nie będą warszawskie Nalewki czy Szeroka na krakowskim Kazimierzu, ale kolaż z ulic wielu miast i miasteczek II Rzeczpospolitej. Taką koncepcję przyjęli twórcy przyszłej galerii międzywojennej w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Pokaz był jednym z punktów programu Festiwalu Warszawa Singera.
Galeria będzie częścią głównej wystawy MHŻP, ulokowanej w podziemiach budynku muzeum na Muranowie. Otwarcie zapowiadane jest na 2013 r.

Sama nie wiem co o takim kolażu sądzić. Chyba bardziej by mi się spodobało gdyby jakąś konkretną uliczkę warszawską odtworzyli - taką, której już nie ma. Bo krakowski Kazimierz przecież stoi a u nas niewiele zostało.
Jesli znowu nie tu gdzie trzeba to b. proszę o przeniesienie
o


Jeśli wypłaczesz już wszystkie swoje łzy, zacznij się śmiać
Amos Oz

Offline

 

#2 4.09.2011 22:26:06

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Ciekawostka - 'Tak ma wyglądać żydowska ulica w muzeum'

Aj, po mojemu, nie ten dział - ale dziś już administracja nie urzęduje.

A tak prywatnie... Takie chyba teraz panują tendencje - pokażmy coś uniwersalnego, takie wszędzie i nigdzie. Może to oni, ci twórcy dzieł uniwersalnych, mają rację. Mnie się to nie podoba, bardzo. Cóż, moje zmartwienie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 6.09.2011 14:40:23

ewahanna

Użytkownik

Zarejestrowany: 9.07.2008
Posty: 129

Re: Ciekawostka - 'Tak ma wyglądać żydowska ulica w muzeum'

Mnie się to tez osobiście nie podoba. Przypomina mi to wręcz jak to w muzeum pokazane jest jak prawdopodobnie żyli jaskiniowscy: jaskinia, manekiny przebrane za jaskiniowców, dzikie zwierzęta itd...  Przyznam, że jestem rozczarowana takim pomysłem. Ale to tez jest tylko mój problem.

Offline

 

#4 6.09.2011 15:55:15

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Ciekawostka - 'Tak ma wyglądać żydowska ulica w muzeum'

Jako się rzekło wcześniej, przeniosłem wątek do działu współczesnego - bo, choć coś tam w nim o historii, rzecz się dzieje teraz.

MHŻP... Co też ten skrót znaczy? Wystarczą pierwsze dwa słowa: Muzeum Historii. A koncepcja przedstawionego projektu bardziej pasuje do wiejskiego odpustu. Muzeum powinno - jeśli już z konieczności operuje atrapami - pokazywać coś możliwie zbliżonego do tego, co gdzieś tam kiedyś istniało. Niechby to była choćby jedna, jedyna kamienica z Nalewek, z kilkoma podwórzami. Dokumentacji nie brak, coś by się dało zrobić. Ale nie, lepiej pokazać wszystko - bo a nuż tam na tych Nalewkach brakowało jakiegoś istotnego elementu? To nie muzeum, to bliższe jarmarkowi. Szkoda. Już mi się odechciało tam chodzić (choć pewnie nieraz zajrzę). Szkoda. Tak samo, jak szansy budowy w tym miejscu atrapy Koszar Wołyńskich, tak samo, jak zawłaszczonej przez betoniarzy ostatniej autentycznej gettowej uliczki na północnym Muranowie. Aj...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 8.09.2011 08:14:45

 osa

Użytkownik

Zarejestrowany: 21.01.2008
Posty: 98

Re: Ciekawostka - 'Tak ma wyglądać żydowska ulica w muzeum'

A tu ciekawe spostrzeżenie dot. Fest.Singera. Czy to może być propozycja dla dzisiejszych warszawiaków?
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 … owska.html
Jako człowiek poniekąd kulturalny, a także poniekąd Żyd jestem oburzony i zażenowany prezentacją kultury żydowskiej, którą zaproponowali mojemu miastu organizatorzy festiwalu "Warszawa Singera" w finałowym koncercie tegorocznej edycji imprezy.
Wielokrotnie już wypowiedziano wiele gorzkich słów na temat sprzedawania takiej właśnie niedzisiejszej - a nawet i nie wczorajszej, nawet nie przedwczorajszej - wizji obecności Żydów w polskim życiu kulturalnym i intelektualnym. Nie mam nic przeciwko utrwalaniu znaków odchodzącego folkloru, ale co pomyśleliby Polacy, gdyby zawodowymi specami od propagowania ich kultury stali się ludzie, którzy nie potrafią wyjść poza standard wyznaczany przez chór Czejanda, sołtysa Kierdziołka, dewocjonalia częstochowskie i anegdoty o Lodzi milicjantce?


"Ręcamy i nogamy" się mogę pod tym podpisać!r.


Jeśli wypłaczesz już wszystkie swoje łzy, zacznij się śmiać
Amos Oz

Offline

 

#6 8.09.2011 09:39:41

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Ciekawostka - 'Tak ma wyglądać żydowska ulica w muzeum'

Ja tak troszkę z mieszanymi uczuciami...

Nie dziwi mnie spojrzenie Żyda na tę imprezę i jej słabości. Pewnie, w Polsce najłatwiej wpaść w schemat sztetlowo-szmoncesowy. Skrzypeczki, nachalni handlarze, czosnek i prześmieszne nazwiska. Niestety, to ładnie się wpisuje w tradycyjne widzenie Żydów przez Polaków - więc się dobrze będzie sprzedawać. Formuła festiwalu - ba, nawet jego nazwa - też, niestety, w tym kierunku całość przedsięwzięcia popycha. I tu mamy ten sam problem, jaki pojawia się przy innych działaniach popularyzatorskich. Dziś, aby dotrzeć do odbiorcy, trzeba mu serwować prostą, obrazkowo-schematyczną papkę - coś, co nie odbiega zanadto od oferty jego ukochanego telewizora. On tym żyje, on to kocha, on się nawet pofatyguje na miasto, żeby trochę tego łyknąć. Inaczej, mało kto by przyszedł - a tu kultura kulturą, ale trzeba na tym zarobić.

A koncert finałowy... Cóż, kompilacja wszystkiego, co się ładnie sprzeda. Oglądałem te dzieła parę razy w telewizorze, bywałem też na próbach na Placu Grzybowskim. Ładne. Gdybyśmy mogli przez telewizję przesyłać zapachy, pewnie by nam telewizorniani spece od kultury przez ten cały czas wpuszczali do mieszkań czosnek.

Inna rzecz, że sam festiwal jest potrzebny, wiele się przy jego okazji dowiedziałem, pozachwycałem różnymi rzeczami, nasłuchałem... To są właśnie te mieszane uczucia, o których było na początku.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora