Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 12.01.2012 10:34:32

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Co ciekawe, na niemieckich zdjęciach lotniczych z końca Powstania, w miejscu hal fabrycznych jest łysy placek (podobnie zresztą jak na ortofoto z 1945 r.). Tak więc nordycy wysadzili fabrykę albo jeszcze w sierpniu '44, albo uległa zniszczeniu już podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939.

Offline

 

#22 12.01.2012 11:23:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Fajne

Co do postulatu Janka, nie mam nic przeciwko - tylko gdzie to przenieść? Bo to tak trochę kolej - więc powinno być w "śladach". Ale z drugiej strony, śladów już raczej nie ma, a rzecz jest warszawska, więc "Kiedyś..."? Nie mam pomysłu.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#23 12.01.2012 11:27:24

wolero

Użytkownik

Zarejestrowany: 22.07.2009
Posty: 57

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Przepowiedziałem, że Mechanik jarzabek naprowadzi na ślad. Duży Szacun dla Odkrywców!

Offline

 

#24 12.01.2012 12:08:41

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz - patrząc na ortofotomapę widać, że teren posesji fabryki przylega faktycznie do ul. Zagłoby. O ile dobrze pamiętam, przy Zagłoby do wybuchu wojny mieściły się warsztaty pewnej jednostki pancerno-motorowej czy czegoś podobnego (numeru jednostki niestety nie pamiętam). W tej lokalizacji to chyba jedyny obiekt mogący spełniać taką funkcję. Tłumaczyć by to mogło zniszczenie tego obiektu już w 1939 roku, a co za tym idzie ładnie wyczyszczony teren na zdjęciach z okresu Powstania.

BTW
Zmieniłem tytuł wątku na mniej enigmatyczny i też jestem za tym by go przenieść do działu "Kiedyś".

Ostatnio edytowany przez roox (12.01.2012 12:10:45)

Offline

 

#25 12.01.2012 13:52:50

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

No to przeniosłem


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#26 12.01.2012 14:26:28

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

roox napisał:

...  przy Zagłoby do wybuchu wojny mieściły się warsztaty pewnej jednostki pancerno-motorowej czy czegoś podobnego

Na miejscu późniejszego Stadionu Olimpii wzdłuż nieistniejącej dziś ulicy Zagłoby od roku 1931 działała Fabryka Pomocnicza dla Przemysłu Lotniczego i Samochodowego A. Steinhagena i H. Stransky'ego.

Natomiast na Górczewskiej pod nr. 44A od roku 1925 działały Warsztaty 3. Baonu Pancernego, zaś pod nr. 53 od roku 1929 mieściła się Fabryka Konstrukcji Żelaznych - Warsztaty Mechaniczne i Kotlarnia "Simplex".

Pozdrawiam

Offline

 

#27 12.01.2012 14:37:20

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

weldon napisał:

Na miejscu późniejszego Stadionu Olimpii wzdłuż nieistniejącej dziś ulicy Zagłoby od roku 1931 działała Fabryka Pomocnicza dla Przemysłu Lotniczego i Samochodowego A. Steinhagena i H. Stransky'ego.

Natomiast na Górczewskiej pod nr. 44A od roku 1925 działały Warsztaty 3. Baonu Pancernego, zaś pod nr. 53 od roku 1929 mieściła się Fabryka Konstrukcji Żelaznych - Warsztaty Mechaniczne i Kotlarnia "Simplex".

Pozdrawiam

Dzięki, wiedziałem, że coś pokręciłem. Ale w sumie Górczewska 44A (według przedwojennej numeracji) to obok. Tak to jest jak się pisze z głowy, czyli z niczego...

Offline

 

#28 7.02.2012 21:54:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Całkiem niechcący...

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1328647940.jpg

Reklama z roku 1908. Jest nawet znajome nazwisko.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#29 8.02.2012 13:08:01

 Ptycho

Użytkownik

Skąd: Z dolnego miasta
Zarejestrowany: 19.04.2009
Posty: 110

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Fajne...

Tak przy tej okazji to może by założyć galerię pt "Reklamy i ogłoszenia prasowe z Warszawa w tle"?

Offline

 

#30 8.02.2012 15:28:20

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Ptycho napisał:

Fajne...

Tak przy tej okazji to może by założyć galerię pt "Reklamy i ogłoszenia prasowe z Warszawa w tle"?

Za

Offline

 

#31 8.02.2012 16:06:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

A ja przeciw

...gdyż coś podobnego od dawna istnieje: http://www.kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?cid=27 Nazywa się wprawdzie nieco zagadkowo - "dokumenty" - ale i takie rzeczy się tam znajdują.

Na uwagę, że to nie do końca to samo, odpowiadam: galerii i tak mamy o wiele zbyt dużo. Najlepszy dowód, że nie wszyscy wiedzą, co w nich można znaleźć. A mamy, owszem, cudeńka. Gdyby natomiast ktoś zechciał założyć o takich reklamach wątek (choć wcale nie jestem pewien, czy czegoś podobnego nie było, chyba był), nie widziałbym w tym niczego niewłaściwego. Aczkolwiek, chyba już było...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#32 8.02.2012 19:18:14

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

chrisfox napisał:

A ja przeciw ...

A nawet za

chrisfox napisał:

Gdyby natomiast ktoś zechciał założyć o takich reklamach wątek (choć wcale nie jestem pewien, czy czegoś podobnego nie było, chyba był), nie widziałbym w tym niczego niewłaściwego. Aczkolwiek, chyba już było...

O to to to też miałem na myśli ...

Poszukam, a jeżeli nie znajdę, to poproszę Ptycho, o założenie takiegoż.

Wbrew pozorom, tyle, co przejrzałem swoje zasoby, to może przynieść ciekawe efekty.

Pozdrawiam

Offline

 

#33 8.02.2012 19:34:19

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Nikogo nie trzeba prosić, samo się założyło: http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic.php?id=677


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#34 9.02.2012 18:47:07

afmks

Użytkownik

Skąd: w drodze
Zarejestrowany: 12.01.2010
Posty: 329

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

wolero napisał:

Wyjaśnienie dla weldona: Omija znaczy dokładnie "nie przecina, a co najwyżej sie styka". Obecnie wschodnią granicą Koła jest kolejowa linia obwodowa, która idąc od dworca Gdańskiego dochodzi do granic Koła i skręca gwałtownie na południe właśnie go omijając. Trzeba jednak pamiętać, że historycznie Koło to mniej więcej skrzyżowanie Ks. Janusza i Obozowej. To jednak spory kawałek do kolei obwodowej. Tyle wyjaśnienia. W kwestii  ewentualnej lokalizacji fabryki O&K w Warszawie jedyna nadzieja, że Mechanik Jarząbek dozna olśnienia i przypomni sobie adres.

Jako emigrant z Koła kilka słów wyjaśnienia. Okolice ks. Janusza/Obozowej to "drewniane" Koło, które stało w opozycji do "murowanego" Koła czyli mniej więcej osiedle TORu i BGK. Według obecnego/oficjalnego podziału tereny na między torami a cmentarzami Kołem już nie są. Tyle tylko, że to najbardziej "historyczna" część Koła... Tutaj właśnie na gruntach wsi Wola pod Warszawą zbierały się koła rycerskie czyli sejmy elekcyjne. Ten kawałek ziemi do dzisiaj należy do parafii na Kole. Jeżeli ktoś miałby ochotę można zerknąć okiem na to: http://www.wystawa-wola.pl/wystawa.html


Блаженны те, которым нечего сказать и, несмотря на это, всё равно молчат

Dawne dworce kolejowe na pocztówkach:
https://www.facebook.com/Afmks

Offline

 

#35 9.02.2012 18:55:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Jeszcze nie obejrzałem, ale już mi kapelusz spadł na podłogę z wrażenia. Bardzo dziękuję, rewelacja, tego mi było trzeba.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#36 19.02.2012 01:08:07

afmks

Użytkownik

Skąd: w drodze
Zarejestrowany: 12.01.2010
Posty: 329

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Mechanik Jarząbek napisał:

A jednak Koło ...... te w Warszawie. Funkcjonowała tu filia firmy O&K zdaje się pod nazwą Parowóz - ale nie ten Parowóz, którego znamy jako Warszawska Spółka Akcyjna Budowy Parowozów na Kolejowej. Jak dobrze pamiętam ta kolska pracowała do wybuchu I wojny.
O adres nie pytajcie - w tej chwili nie pamiętam.

weldon napisał:

Kurcze,  na planie z 1913 roku, ale też zaznaczone jest na tym z 1908, wyraźnie widać linie kolejową biegnącą przez Koło. Nazywa się to Kolej Odwodowa.  (…) yle, że nie odchodzą z niej żadne odnogi (a widać takie przy gazowni na przykład)

chrisfox napisał:

A co do owego Parowozu, to już całkiem insza inszość...

Mechanik Jarząbek napisał:

Przypomniałem sobie gdzie mam znaleźć potwierdzenie istnienia filii fabryki O&K na Kole i cóż mogę Wam napisać. Firma ta mieściła się po zachodniej stronie linii kolei obwodowej, pomiędzy ulicami Górczewską a Czorsztyńską, bliżej tej pierwszej. Dziś tamtędy przebiega Aleja Prymasa Tysiąclecia. Szukanie jakichkolwiek śladów w terenie nie przyniesie najprawdopodobniej pożądanych efektów. Pewniejsze jest szukanie w archiwach lub bibliotekach .... albo też w necie choć tu chyba za wiele nie ma.

weldon napisał:

W kilku miejscach (Trasbus na przykład) wspomina się o "Spółce Techniczno-Handlowej Parowóz mieszczącej się na Kole, będącej filią fabryki Orenstein & Koppel z Berlina".

Blisko Panowie, blisko... Wątek chyba już upadł- myślę więc, że należy go zamknąć takim małym fragmentem schematu z 1910 roku. Szczególnej uwadze polecam bocznicę >Kъ эав. "Паровозъ"<
http://s018.radikal.ru/i503/1202/21/bcad35305a6b.jpg


Блаженны те, которым нечего сказать и, несмотря на это, всё равно молчат

Dawne dworce kolejowe na pocztówkach:
https://www.facebook.com/Afmks

Offline

 

#37 19.02.2012 05:20:57

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Niestety, Zło właśnie przybyło - o czym wspominam w dzisiejszym kalendarium. Całkowicie nieoswojone. http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewto … 480#p26480


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#38 19.02.2012 09:52:33

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

afmks napisał:

należy go zamknąć takim małym fragmentem schematu z 1910 roku. Szczególnej uwadze polecam bocznicę >Kъ эав. "Паровозъ" <

Nie widzę powodu aby go zamykać. A ze szczególną uwagą chętnie obejrzałbym całość schematu z 1910 roku. Gdzie to można znaleźć?

Offline

 

#39 19.02.2012 11:22:49

afmks

Użytkownik

Skąd: w drodze
Zarejestrowany: 12.01.2010
Posty: 329

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Oryginały są w Moskwie))) Kopie na moim dysku))) Mogę wysłać na maila. Z Warszawy mam chyba jeszcze schemat z 1890 roku.


Блаженны те, которым нечего сказать и, несмотря на это, всё равно молчат

Dawne dworce kolejowe na pocztówkach:
https://www.facebook.com/Afmks

Offline

 

#40 19.02.2012 11:28:29

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

afmks napisał:

Mogę wysłać na maila. Z Warszawy mam chyba jeszcze schemat z 1890 roku.

Jest w moim profilu. Byłbym zobowiązany.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora