Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 2.02.2012 09:28:18

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

2 lutego

1386 - Lubelski zjazd szlachty wpadł na pomysł, który dziś śmiało można nazwać wielokulturowym - i upatrzył nam króla na Litwie. Tamten posadę przyjął, wnet się ochrzcił i dopiero się zaczęło...
1863 - Urodziła się Maria Rodziewiczówna. Zawsze kojarzyła mi się głównie z Latem leśnych ludzi - całkiem niesłusznie, to postać pełnokrwista. W Warszawie mieszkała podczas wojen światowych. Miała udział w wojnie z bolszewikami, wspierała Państwo Podziemne podczas okupacji, Powstanie także przeżyła tu. Gdzieś miałem jej bardzo ciekawy życiorys (proszę, tylko nie wiki), ale - oczywiście, gdy jest potrzebny - zapodział się i jakoś nie mogę sobie przypomnieć... Pochowana na Powązkach w Alei Zasłużonych.
1939 - W stoczni N.V. Koninklijke Maatschapij 'De Schelde', w holenderskim Vlissingen, podniesiono banderę na ORP Orzeł.
1943 - W Lasach Chojnowskich koło Stefanowa stracono 19 mężczyzn, przywiezionych prawdopodobnie z Warszawy (przy jednym z nich znaleziono kartkę: Franciszek Nagel, Bugaj 18)*
1974 - Pierwszy lot samolotu F-16. Dziś my już też je mamy.
1976 - Zmarł w Warszawie niezapomniany Kazimierz Rudzki. Z całej masy dowcipów śmiałem się bardziej, ale scena z czytaniem napisu EGOIZM w Wojnie domowej wciąż jest dla mnie czymś niedoścignionym.









*) Władysław Bartoszewski, 1859 dni Warszawy


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 2.02.2012 10:05:02

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 2 lutego

Wydaje mi się, że, tez Bartoszewski, wspomina o 2 lutego 1944 roku, jako o dniu represji odwetowych po zastrzeleniu Kutschery.

O, mam:

"Około godz. 11.00 rozstrzelanych zostaje w al. Ujazdowskich koło posesji nr 21,100 mężczyzn przywiezionych z Pawiaka.
Około 200 więźniów stracono równocześnie na terenie getta, tak że ogólna liczba ofiar w tym dniu sięga 300 osób."

Offline

 

#3 2.02.2012 11:02:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: 2 lutego

Toż mówiłem, że subiektywne

A dodawać coś, owszem, wolno. Zachęcałem i nadal zachęcam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 2.02.2012 12:40:58

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: 2 lutego

2. luty 1965- ogłoszenie wyroku w "aferze mięsnej". Myślę, że o tej zbrodni sądowej warto wciąż przypominać. Oczywiście  komuna popełniła wiele zbrodni,  ta wydaje mi się szczególnie obrzydliwa. Mogę zrozumieć ( co nie znaczy akceptować!) wydanie kary śmierci na przeciwników  politycznych, zwłaszcza prowadzących walkę zbrojną, ale "czapa" za kradzież jest dla mnie nie do pojęcia.

Offline

 

#5 2.02.2012 13:58:35

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 2 lutego

No i jeszcze jedna ważna chwila nastąpiła tego dnia

Zresztą też kontrowersyjna ... Pekin wpisali na listę zabytków

Wysadzić, czy zostawić ... to by było pytanie

Offline

 

#6 2.02.2012 15:22:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: 2 lutego

No i proszę, jak się zrobiło ciekawie Niech mi ktoś powie, że to kalendarium było całkiem głupim pomysłem, nie uwierzę.

Afera mięsna... Tak, to pasuje do mojej wizji tego ohydnego państewka. Mięso przede wszystkim - a człowieka, w imię tego można zamordować. Ba, przy okazji było jeszcze trochę igrzysk. Masz rację, trzeba o tym stale przypominać.

Pałac Stalina... To temat niebezpieczny, już na tym forum gościł i piórka fruwały, aż miło. Ciekawa rzecz - taka trochę podobna do praskiego pomnika, a trochę nie. Gdyby ktoś miał ochotę na uruchomienie sondy, nie będę oponować. Fajnie czasem się przekonać, co jest czym dla kogoś innego.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 2.02.2012 23:48:21

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 2 lutego

Z pałacem sprawa jest prostsza niż z pomnikiem - perfidny plan Stalina zakładał podarowanie warszawiakom czegoś, co im będzie potrzebne

Jakby wybudował Dom Partii, to byśmy dziś dyskutowali nad skutecznością  środków burzących, a tak ... jakoś głupio byłoby pozbawić się czegoś, co jest tak potrzebne, no i, jakby nie patrzeć, dość polskie


Zegara szkoda

Offline

 

#8 3.02.2012 10:13:16

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: 2 lutego

Zegara, mnie akurat, jakoś nie. Ostatecznie, mógłbym go poświęcić. Żeby tylko reszta została.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 3.02.2012 10:54:28

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 2 lutego

Zegar musi być ...

Dzięki niemu mam zawsze okazję pochwalić się działaniem stabilizacji, no i pewności ręki, przy długich ogniskowych w aparacie.

Ta Syrenka oglądana z bliska zawsze robi wrażenie

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora