Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 26.02.2012 17:34:14

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

Nowa książka Dariusza Libionki, o mitologii wyprodukowanej u nas na temat ŻZW. Ładnie koresponduje z niedawno wydanymi Flagami nad gettem Mosze Arensa. Tezy z grubsza były mi znane, ale chciałbym przeczytać obszerniej o tym całym świństwie, trzeba będzie chyba kupić.

http://www.dzieje.pl/aktualnosci/bohate … wojskowego



(po kilku machnięciach ogonem)

Trafiłem na promocję, 35 zł: http://www.holocaustresearch.pl/nowy/sk … roduct=152 Gdzie indziej jest odrobinkę droższa (powyżej pięćdziesięciu złotych).


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 27.02.2012 08:01:38

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

Jakiś mam dar przewidywania przyszłości ...
Akurat wróciłem z cmentarza żydowskiego, a tu kolejna informacja zbieżna z tematem spaceru.

A gdzie szukać jakichś informacji o ŻZW, o Bundu, o ŻOB i powstaniu w getcie?
Takich w miarę (w miarę ) obiektywnych?

Jakieś pozycje książkowe, wydawnictwa, strony internetowe?
Co byś polecił do poczytania?

Offline

 

#3 27.02.2012 09:57:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

O ŻZW, tak naprawdę nic nie ma. Niedawno się ukazała wstrząsająca miejscami - ze względu na opisywany ogrom cynicznego fałszowania historii przez ludzi związanych z ŻOB - wspominana wyżej książka Mosze Arensa Flagi nad gettem. Na ile ona jest obiektywna, nie mnie sądzić, ale wygląda nieźle. Nie czytaj przypadkiem niczego autorstwa pana Bednarczyka - SF, historia alternatywna.

Żadnych książek o ŻOB, już się polecać (jako obiektywnych) nie odważę. Czytać można, ale z pełną świadomością... Oczywiście, wiele faktów będzie tam prawdziwych. Tak naprawdę, trzeba przeczytać tego ileś tam sztuk i spokojnie sobie to i owo odfiltrować i poukładać. Nawet w dziele p. Bartelskiego z serii Warszawskie Termopile trochę faktów się znajdzie.

Co można przeczytać, żeby mieć nad czym myśleć? Na szczęście mam spisaną bibliografię do pewnej nieskładnej opowieści o raporcie Józefa S.:
Jurgen Stroop. Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje! oprac. Andrzej Żbikowski, Warszawa 2009
Barbara Engelking, Jacek Leociak, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście, Warszawa 2001
Artur Eisenbach, Emanuel Ringelblum. Kronika getta warszawskiego, Warszawa 1988
Marian Fuks, Adama Czerniakowa dziennik getta warszawskiego, Warszawa 1983
Pamiętniki z getta warszawskiego, oprac. M. Grynberg, Warszawa 1993
Bernard Mark, Powstanie w getcie warszawskim na tle ruchu oporu w Polsce, Warszawa 1954
Bernard Mark, Walka i zagłada warszawskiego getta, Warszawa 1959
Kazimierz Iranek-Osmecki, Kto ratuje jedno życie... Polacy i Żydzi 1939-1945, Warszawa 2009

Książeczki Marka są bardzo czerwone, ale sporo z nich można jednak wyciągnąć. Co pisze Iranek-Osmecki, już nie pamiętam, ale korzystałem z tego, coś więc tam musiało być.

Dorzucę jeszcze szybciutko:
Ruta Sakowicz, Ludzie z dzielnicy zamkniętej
Israel Gutman, Żydzi warszawscy 1939-1943 - tendencyjne, ale chyba warto zajrzeć
Stefan Ernest, O wojnie wielkich Niemiec z Żydami Warszawy - w ogóle rzecz ciekawa i ładnie (choć krótko) wspomniane o dość swobodnych zachowaniach ŻOB
Lesław M. Bartelski,Getto
Henryk Makower, Pamiętnik z getta warszawskiego

Od stron internetowych - przynajmniej tych, które widziałem - trzymaj się z daleka. Chyba, że chcesz mieć w głowie sieczkę i dobrowolnie skazać się na wielokrotne czytanie tego samego tekstu.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 27.02.2012 10:29:55

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

Mam sieczkę po wczorajszym plenerze na cmentarzu żydowskim.
Pierwszy raz tam byłem i dopiero zaczynam się interesować historią tych warszawiaków, tak naprawdę.

Do tej pory, faktycznie, ŻOB, Edelman, "Pianista" ...

Dzięki

Offline

 

#5 27.02.2012 10:51:43

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

Tematyka - z różnych stron - fascynująca. Tylko, ile wokół nakłamane...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 27.02.2012 11:21:08

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

A gdzie nie jest nakłamane?

Akurat 1 marca się zbliża ...
Dla mnie ważne wiedzieć i pamiętać, a dla wielu to jeszcze ważne żeby wykorzystać do jakichś aktualnych celów i mi to akurat nie pasuje za bardzo.

Offline

 

#7 29.02.2012 08:04:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

Słowo się rzekło, książeczka wczoraj dotarła. Trochę ponad sześćset stron, druk raczej drobny, obrazek znalazłem jeden (niezbyt ciekawy). Jeśli potraktuję ją standardowo, jako lekturę do poduszki, za dwa lata będę mógł napisać na forum recenzję.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 29.02.2012 09:20:59

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

Jutro jest spotkanie z jednym z autorów.

"Postaramy dowiedzieć się, czy autorom powiódł się zamysł nowatorskiego ujęcia historii i mitu Żydowskiego Związku Wojskowego.
Jak zmierzyli się z dekonstrukcją mitu i rekonstrukcją historii?"

Pozdrawiam

Offline

 

#9 29.02.2012 11:17:38

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

Na spotkaniu z p. Libionką już kiedyś byłem. Przytoczę zasłyszane wówczas słowa: "na szczęście lepiej pisze, niż mówi". Przyznaję, pisze świetnie. Będzie tam też pewien pan, na spotkaniach z którym byłem już parę razy - ten dobrze pisze i fajnie mówi, ale...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#10 29.02.2012 11:42:48

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

Pilnie wczytuje się w różne źródła.

Chyba nie kupię sobie tej książki ...

Offline

 

#11 29.02.2012 12:56:00

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

weldon napisał:

Pilnie wczytuje się w różne źródła.

Chyba nie kupię sobie tej książki ...

Nie jest to, naprawdę, pytanie złośliwe: czy pomiędzy tymi dwiema linijkami tekstu istnieje jakiś związek przyczynowo-skutkowy, czy też są to informacje od siebie niezależne?

Książka - jak sądzę - raczej nie jest czymś, co się powinno czytać na dzień dobry, zaczynając wchodzić w tę tematykę. To taka pozycja zdecydowanie deserowa, jako danie główne zapewne byłaby ciężkostrawna. Aj, nie mam kiedy...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 29.02.2012 13:00:55

 Ptycho

Użytkownik

Skąd: Z dolnego miasta
Zarejestrowany: 19.04.2009
Posty: 110

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

chrisfox napisał:

Co można przeczytać, żeby mieć nad czym myśleć? Na szczęście mam spisaną bibliografię do pewnej nieskładnej opowieści o raporcie Józefa S.:
Jurgen Stroop. Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje! oprac. Andrzej Żbikowski, Warszawa 2009
Barbara Engelking, Jacek Leociak, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście, Warszawa 2001
Artur Eisenbach, Emanuel Ringelblum. Kronika getta warszawskiego, Warszawa 1988
Marian Fuks, Adama Czerniakowa dziennik getta warszawskiego, Warszawa 1983
Pamiętniki z getta warszawskiego, oprac. M. Grynberg, Warszawa 1993
Bernard Mark, Powstanie w getcie warszawskim na tle ruchu oporu w Polsce, Warszawa 1954
Bernard Mark, Walka i zagłada warszawskiego getta, Warszawa 1959
Kazimierz Iranek-Osmecki, Kto ratuje jedno życie... Polacy i Żydzi 1939-1945, Warszawa 2009
[...]
Dorzucę jeszcze szybciutko:
Ruta Sakowicz, Ludzie z dzielnicy zamkniętej
Israel Gutman, Żydzi warszawscy 1939-1943 - tendencyjne, ale chyba warto zajrzeć
Stefan Ernest, O wojnie wielkich Niemiec z Żydami Warszawy - w ogóle rzecz ciekawa i ładnie (choć krótko) wspomniane o dość swobodnych zachowaniach ŻOB
Lesław M. Bartelski,Getto
Henryk Makower, Pamiętnik z getta warszawskiego

Ja dorzucił bym jeszcze jako wartą przeczytania:
"Wspomnienia policjanta z getta warszawskiego"
    Gombiński Stanisław
    Wydanie: 1
    Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2010
    ISBN: 9788392683131

Nie porusza ona kwestii organizacji walki podziemnej w Gettcie ale muszę powiedzieć, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
Zarówno w opisie codzienności Getta jak i realiów "pracy" żydowskiej policji. Ponadto zaskakujące jest czytać jak w jednej książce autor jednocześnie usiłuje piętnować i tłumaczyć "grzechy życia codziennego" (np.: korupcję i łapówkarstwo).
Silne wrażenie zrobiło też na mnie również opis codziennych relacji międzyludzkich - jak bardzo sami sobie utrudniali codzienność.

Jeżeli ktoś jeszcze czytał tę książkę to bardzo jestem ciekaw opinii...

Offline

 

#13 29.02.2012 13:07:17

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

chrisfox napisał:

czy pomiędzy tymi dwiema linijkami tekstu istnieje jakiś związek przyczynowo-skutkowy, czy też są to informacje od siebie niezależne?

Po prostu materiały które już przejrzałem plus, prawdopodobnie, te, które mam zamiar przejrzeć,
pozwoliły mi już poznać istotę rzeczy na tyle, że bardziej raczej nie będę w to wnikał.

Mam kilka pozycji, w tym jedną równie grubą , zaległych do poczytania i na nich się skoncentruję

Offline

 

#14 29.02.2012 13:09:03

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze

Czytałem fragmenty wspomnień Gombińskiego, w wyborze różnych urywków dokonanym przez Grynberga - nie wypowiem się, bo tyle tam tego, że nie kojarzę, które to były.

Tylko jedno sobie pozwolę zauważyć. SP nie otrzymywała wynagrodzenia. To wszystko zostało tak urządzone, żeby musieli szukać pieniędzy na boku. Ot, taki szatański plan. Więc nie dziwię się autorowi, że zarazem piętnuje i tłumaczy.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora