Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 20.03.2012 18:52:17

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/ … ,id,t.html

Dziś władze miasta, wraz z gośćmi z Izraela odsłoniły tablicę upamiętniającą Pawła Frenkla, dowódcę Żydowskiego Związku Wojskowego, organizacji przemilczanej przez historyków w czasach PRL i współczesnych. Przemilczanej i oczernianej również przez "towarzyszy broni" z ŻOB-u. Zapewne M. Edelman przewraca się teraz w grobie, ale zasłużył sobie na to solennie.
Raptem 22 lata po roku 90-ym i mamy w mieście drugi ślad po żołnierzach ŻZW - formacji na, której spoczywał główny ciężar walk podczas Powstania 1943. Lepiej późno...


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#2 20.03.2012 19:50:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Coś takiego, umieścili tę tablicę w dobrym miejscu... To ostatnio w Warszawie zdecydowanie niemodne. Zgodnie z panującą tendencją, tablica upamiętniająca wydarzenia pod numerem 11, powinna się znaleźć w okolicach Wroniej. Czyżby odwrót?

A o tym głównym ciężarze walk, ja bym się jeszcze pisać nie odważył.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 20.03.2012 21:51:39

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

chrisfox napisał:

Coś takiego, umieścili tę tablicę w dobrym miejscu... To ostatnio w Warszawie zdecydowanie niemodne. Zgodnie z panującą tendencją, tablica upamiętniająca wydarzenia pod numerem 11, powinna się znaleźć w okolicach Wroniej. Czyżby odwrót?

A o tym głównym ciężarze walk, ja bym się jeszcze pisać nie odważył.

Do końca nie wiadomo, jedni piszą tak inni inaczej. Nie wiem czy się w końcu dowiemy prawdy.
Ostatnio ukazała się kolejna książka, ale jej nie czytałem.
http://www.jewish.org.pl/plugins/content/jumultithumb/img.php?src=Li4vLi4vLi4vaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvWlpXLW9rbGFka2EuanBnJmFtcDt3PTEwMCZhbXA7aD0xMDAmYW1wO3E9OTAmYW1wO3pjPTE=
http://www.jewish.org.pl/index.php/pl/h … ko-zw.html

Offline

 

#4 20.03.2012 22:04:48

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Trochę ciężka (kilogram ) - ale, jak to u Libionki, do poczytania. Daleko mi jeszcze do końca (oczywiście, będę twierdzić, że brak czasu), ale właśnie ona każe patrzeć nieco ostrożniej na rewelacje Arensa. Co oczywiście nie znaczy, że historia wyglądała tak, jak ją zakłamywali rozmaici... no, mniejsza.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 21.03.2012 08:50:15

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Jeszcze jedno. Kliknąłem w link pod okładką. Muszę zacytować fragment, który mnie po prostu uwiódł:

(...) jeśli kilkadziesiąt osób przed nami uwierzyło w daną relację, my nie musimy być kolejną, która jej nie zweryfikuje

O, właśnie (to nie o ŻZW, tylko w ogóle).


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 22.03.2012 02:04:43

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Kiedyś, dawno temu podczas kwerendy o "Fołks Sztyme" (była kiedyś w PRyL-u taka gazeta ) spotkałem się pierwszy raz z informacją, że walka w getcie to nie tylko ŻOB.
Temat w dalszym ciągu czeka na solidne opracowanie, ale obecność oficjeli z Izraela świadczy o zmianie klimatu wokół tej kwestii. Sądzę że, wobec izraelskich czynników oficjalnych nawet ŻIH nie będzie już taki pryncypialny

Pewnym przyczynkiem, choć nie pozbawionym wielu wad, jest pozycja autorstwa kuzyna Apfelbauma pt. "Dwa sztandary"


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#7 22.03.2012 07:00:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Antyk napisał:

Pewnym przyczynkiem, choć nie pozbawionym wielu wad, jest pozycja autorstwa kuzyna Apfelbauma pt. "Dwa sztandary"

Tego się trochę obawiałem. Ja naturalnie przy tym nie byłem, ale ostatnie (tym razem już dość poważne) badania, dają wynik niezbyt oczekiwany - Moryc Apfelbaum jest postacią mityczną, wymyśloną na potrzeby panów Iwańskiego, Bednarczyka i spółki. To jest dopiero fajna historia, nawet SB się w niej pojawia. Szkoda, tak go ładnie nazwali...

(Fołks Sztyme? Łza się w oku kręci, kiedyś to nawet kupowałem )


(po chwili - znalazłem ładny urywek)

Kto kłamie? Pewien jestem, że nie Iwański (...) Jego relacje potwierdzone są zresztą przez kilku towarzyszy broni i zostały uznane oficjalnie za wiarygodne przez władze komunistyczne (...)
Marian Apfelbaum, Dwa sztandary, s. 237


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 22.03.2012 09:45:21

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

To że autor może być mityczny, to wiadomo już od dość dawna, ale nie znam źródeł potwierdzająych, że ta pozycja to fałszywka SB. Wiesz coś więcej lub możesz podać źródła?
Czyżby twórcze rozwinięcie sporu: "Natolińczycy" vs. "Puławianie"? Chociaż mimo wszystko sądzę, że jeśli ktoś interesuje się tematem, powinien jednak zajrzeć do tej pozycji
Napisałem, że książka może być nie pozbawionym wad przyczynkiem, a nie źródłem


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#9 22.03.2012 11:04:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Antyk napisał:

autor może być mityczny

Który autor? Marian Apfelbaum jest autentyczny - tyle, że pisze, co pisze. Przykleił sobie kuzyna, o którego istnieniu nie słyszał nikt, oprócz grupy twórczej Iwańskiego, Bednarczyka, Madanowskiego, Niemirskiego i innych, zwanej zresztą ładnie a zabawnie "drużyną pierścienia". Trzeba przyznać, że chłopaki w trosce o pieniążki odwalili rzetelny kawał fantastycznej roboty. Rezultaty osiągnęli niewiarygodne - "major" Iwański w 1964 r. załatwił nawet sobie i małżonce medale Sprawiedliwego (chichot historii - wręczane w jednej grupie z Ireną Sendlerową i Władysławem Bartoszewskim; komunistyczna prasa pisała wówczas wyłącznie o Iwańskich). Bednarczykowi się to nie udało, więc napisawszy całą masę nadzwyczaj ciekawych książeczek i zdobywszy mnóstwo zaświadczeń, jakim to on był ogromnym przyjacielem i obrońcą Żydów, przeszedł dla odmiany na drugą stronę Mocy, kończąc karierę jako doradca znanego antysemity Leszka Bubla* i publicysta Tygodnika Ojczyzna.

Nie twierdziłem powyżej, że Dwa sztandary to fałszywka SB - konia z rzędem temu, kto to w mojej wypowiedzi znajdzie. Ta instytucja pojawia się w historii powojennego opowiadania o ŻZW o wiele, wiele wcześniej. A ktoś, kto interesuje się tematem, powinien zajrzeć także do bogatej twórczości Tadeusza Bednarczyka (choćby Obowiązek silniejszy od śmierci, Walka i pomoc - OW-KB a organizacja ruchu oporu w getcie warszawskim, Życie codzienne warszawskiego getta itd.), Jacka Eisnera i paru innych. Bardzo ciekawie i znacznie rzetelniej pisze o ŻZW Mosze Arens we Flagach nad gettem a Bohaterów, hochsztaplerów, opisywaczy naprawdę warto poczytać.





*) Ładnie o nim mówił w czasach PPPP Janusz Rewiński, podobało mi się.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#10 22.03.2012 12:47:00

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

No tak, może mitomański byłoby właściwsze
Bednarczyka czytałem, a że zadał się z kimś takim jak Bubel? Cóż, dla wielu starość nie jest dobrym doradcą (vide Skalski)
Moim zamiarem nie jest dopisanie legendy do ŻZW, ale raczej chęć poznania jak w tym gettcie było naprawdę.
Organizacje żydowskie nie są moim hobby, więc moja wiedza w tym zakresie jest ograniczona, a historia getta interesuje mnie w ogólno-warszawskim kontekscie. 
Bardziej niż sama historia ŻŻW zainteresował mnie fakt jego całkowitej negacji przez innych uczetników walk w getcie. (vide M. Edelman) Może teraz kiedy zaczęto głośniej mówić o ŻZW i temat doczeka się uczciwego opracowania.

Co do "drużyny pierścienia" to hochsztaplerów nigdy nie brakuje. Zastanawia tylko brak solidnej weryfikacji ze strony YV jeśli, jak sugerujesz nie zasłużyli sobie na takie uhonorowanie   
To że pisaniem o ŻZW pierwsi zajęli się "tacy" ludzie nie powinno rzutować na ocenę organizacji i prawdę historyczną.   

Arensa nie czytałem, ale planuję jak tylko wpadnie mi w ręce.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#11 22.03.2012 15:42:19

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Jeśli chodzi o zamiary wobec historii ŻZW, moje nigdy nie były inne. Zawsze – w ogóle – interesuje mnie prawda (śp. ks. Tischner by się uśmiał), choćby mi się nawet miała nie spodobać.

Historia getta – więc i tego, o czym rozmawiamy - owszem, interesuje mnie nieco ponadprzeciętnie. Niewiele jeszcze wiem, ale coś niecoś słyszałem. I oczywiście, zgadzam się w pełni, że totalna negacja roli ŻZW – jakakolwiek by ona naprawdę nie była – przez środowisko związane z kombatantami ŻOB jest czymś godnym piętnowania.

Flagi nad gettem są lekturą pasjonującą, ale – już widzę – stanowczo powinno się ją połączyć i skonfrontować z wciąż tu przeze mnie powoływaną książką Libionki i Weinbauma. Arens wydaje się w swoich wnioskach nieco zbyt radykalny, ma skłonności do odwracania wszystkiego o 180 stopni. Bohaterowie... to rzecz napisana spokojniej i bardzo rzeczowo – są tam zresztą odniesienia także do publikacji Arensa.

Natomiast, co do „drużyny pierścienia”... Jestem pod wrażeniem, naprawdę. Zrobili coś z niczego, wykreowali się od zera na bohaterów obu narodów. Stosowali proste środki, ale byli konsekwentni i bardzo skuteczni. Dziecinnymi sposobami sprawiali, że ludzie, którzy ich nigdy wcześniej nie spotkali, nagle przypominali sobie okupacyjne z nimi kontakty i współpracę. Zaiste, znajomość ludzkiej psychiki bardzo może czasem pomagać – także w robieniu rzeczy brzydkich. Raz rozkręcona maszyna wzajemnego wystawiania sobie zaświadczeń, długo funkcjonowała bezbłędnie. Oczywiście, na moją ocenę czegokolwiek, oprócz działań tych ludzi, w żaden sposób ta odrobina wiedzy o ich postępowaniu nie wpływa – jeśli odniosłeś takie wrażenie, jest ono błędne.

Przy okazji – YV przy weryfikacji dokonań małżeństwa Iwańskich korzystał zapewne wiele ze wsparcia ŻIH. A tu akurat, opowiadacze wykonali kawał naprawdę solidnej pracy. Bernard Mark – którego zresztą ponoć Bednarczyk inwigilował na polecenie SB – był przez Iwańskiego bardzo sprawnie manipulowany.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 23.03.2012 00:12:26

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Dość często zdarza się, że prawda mi się nie podoba, ale cóż zrobić?

Z lekkim przekąsem napisałem o YV, bo znam przypadki, choć dotyczyły już lat późniejszych i inni ludzie zapewne tam pracowali, że kwestionowano oczywiste dowody zasług i dopiero silne "nowojorskie" przełożenia "Ocalonych" skruszyły opór materii YV. Urzędnicy wszędzie podobni.

Do prac p. Libionki podchodzę z rezerwą, bo znam jego zadziwiające, pozamerytoryczne wypowiedzi. Ale może się uprzedziłem?

Mechanizm wzajemnych "promocji" "kombatantów znamy z czasów ZBOWiD-u, tam się panie dopiero działo! Niektórym oddziałom stany wzrosły po roku 60-ym.   Zacne BCh też się doczekało pod koniec lat 80-ych majorów, pułkowników a i z początkiem III RP przybyło "kombatantów" którzy dzięcięciem będąc już w wózku.... Nihil novi...


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#13 23.03.2012 09:55:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Antyk napisał:

znam przypadki, (...) że kwestionowano oczywiste dowody zasług

Ks. Godlewski?

Antyk napisał:

"kombatantów" którzy dzięcięciem będąc (...)

Tu mi się przypomina niejaki p. Sidorowicz

Skręciliśmy mocno. A ja tylko chciałem napisać, że

chrisfox napisał:

o tym głównym ciężarze walk, ja bym się jeszcze pisać nie odważył.

Co zresztą podtrzymuję.

A do autorów książek, usiłuję się nie uprzedzać (przed przeczytaniem). Najpierw czytam a potem ewentualnie się wykrzywiam, to mi się wydaje bardziej logiczne. Zwłaszcza, skoro temat mnie interesujący a pozycji o nim traktujących tyle, co kot napłakał.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#14 23.03.2012 23:23:23

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Dlaczego zaraz ks. Godlewski? Moja stopka tak Cię zmyliła? Nie można tak zaraz klasyfikować ludzi
A swoją drogą stopkę dodałem z wrodzonej przekory, bo nie skumałem w końcu dlaczego amfks dostał bana, a poczułem do niego pewne braterstwo dusz i to tak z solidarności. Ot taka mała, ale skuteczna pułapeczka:)

A tak poważnie to myślałem o innych ludziach niż ks. Godlewski, ale wiem to off record i niezręcznie byłoby przywoływać ich publicznie tym bardziej, że po jakimś czasie YV zachował się elegancko wobec nich.

Fakt, skręciliśmy bardzo mocno, a ja tylko chciałem podzielić się informacją o nowej tablicy w Warszawie i tylko nieopatrznie wspomniałem o "Dwóch sztandarach" A tu taki rezonans i wychodzi na to, że podbijam posty

Co do uprzedzeń masz rację, czytać trzeba wszystko, ale czasem osoba autora nie obiecuje bezstronności.

Ciężar walk w getcie to insza inszość. Swego czasu miał się tym zająć pewien historyk wojskowości z WIH-u ale ślad po nim zaginął. Szkoda, bo znał niemiecki i miał wejścia w archiwach niemieckich. W ogóle ciągle ktoś ma coś wreszcie wyjasnić i potem latami cisza i trzeba spekulować.


Chrisfoxie, jeśli chciałbyś mieć bardzo ożywione forum, to może temat KL Warschau tu wrzucę?


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#15 24.03.2012 06:59:02

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Nie (to o ks. Godlewskim). Tak więc, z pułapeczką też nie wyszło
Rozwinięcie:
Ksiądz Godlewski (parę osób – także z forum – pewnie by to mogło potwierdzić) od dawna mnie ciekawi. Może powinienem napisać „fascynuje”, a może nie – w każdym razie pamiętam o nim i często tę postać przywołuję. A o brzydkich problemach z nadaniem mu tytułu Sprawiedliwego, dałoby się chyba nakręcić film, niezbyt przyjemny. Coś niecoś można o tym poczytać choćby w Proboszczu getta.

Rezonans być jakiś powinien, skoro stwierdzasz coś, z czym się zgodzić nie mogę (o rozmiarach wkładu ŻZW w wiosenne walki), a potem powołujesz się jeszcze na coś, przed czym wolałbym innych nieco przestrzec (tak dla formalności – bo jeszcze ktoś przeczyta i nie do końca zorientowany zacznie głosić Całkiem Nową Nowinę ). Wiem, co mówię, bo z ŻZW sam też miałem drobny wypadek i już teraz uważam.

Bezstronność autora, rzecz bezcenna. Mam nadzieję, że nie dajesz powyżej do zrozumienia, iż taką bezstronność obiecuje osoba Mariana Apfelbauma. Aby nie rozkręcać dyskusji w nieskończoność, przyjmijmy, że nie.

KL już tu gościł, chyba nawet więcej, niż raz. I nie dał wielkich obrotów - jakoś się nie pozabijaliśmy a nawet nikt nie dostał bana. Tak na marginesie: nie wiem, czemu piszesz takie nieprawdziwe rzeczy o afmks – on zbanowany nie został, w ogóle bany były w ciągu pięciu lat tego forum dwa (jeden dla niepoprawnego KPPKubusia, drugi dla Betona, obaj bardzo rzetelnie zasłużyli, choć Kubuś nawet nie zdążył się tu odezwać ). Afmks został ostrzeżony (też zresztą jeden z aż dwóch takich przypadków), co mu przecież nie przeszkadza zaglądać na forum a nawet na nim pisać. Nie twórzmy może atmosfery terroru jeszcze większego, niż jest. A bardzo ożywione forum? Ono się ożywia samo, kiedy chce. To nie jest mój priorytet, od baaardzo już dawna. Ja tu zresztą tylko sprzątam, moje poletko leży gdzie indziej.


No i znów skręciliśmy. Więc raz jeszcze: według posiadanej skromnej wiedzy, nie mogę dziś stanowczo twierdzić, kto ponosił główny ciężar walk w getcie z ekipą Stroopa.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#16 24.03.2012 11:53:09

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Drogi Chrisfoxie, w pierwszych słowach mego postu chciałem powiedzieć, że gdyby mi nie odpowiadała atmosfera tego forum, to bym tu nie zaglądał tak często. To jest właściwie jedno z dwóch (jeszcze wertrew) gdzie zaglądam i coś czasem wpiszę. Pisząc ban użyłem skrótu myślowego (nieprzemyślanego:) )i nie chciałem sugerować, że tu panuje jakis terror. Wręcz przeciwnie, gdybym ja miał zdrowie prowadzić takie miejsce to pewnie byłbym mniej wyrozumiały. Moje odniesienie to tematu amfks-a wynikało tylko z tego, że do dziś nie wiem za co był ostrzeżony. Bo intencje Twoje poznałem w linku do którego mnie odesłałeś i rozumiem je, wszak jestes tu gospodarzem i oprócz praw masz też obowiązki. Tak więc stopka to był tylko taki eksperyment socjologiczny, który kiedyś zastosowałem na pewnym forum i dopiero się zadziało i forma małego testu. Cieszę się, że pułapka nie zadziała jednak Pamiętam też nieszczęsne forum MPW gdzie zaglądałem czasem, ale od momentu gdy podczas niewinnego zdawało by się tematu zostałem w jednym zdaniu określony "żydem i endekiem" to śmiejąc się przez łzy przestałem tam zagladać.  Kończąc to przydługie wystąpienie cieszę się, że tutejszy klimat znacznie odbiega od klimatów wspomnianego wyżej forum.

Wracając do ks. Godlewskiego, to jego postać mnie też fascynuje. I to nie tylko w kontekście lat wojny, ale tego co robił wcześniej na jaką skalę i z jakimi efektami. Praca w ówczesnych środowiskach robotniczych to nie był chleb z masłem. Podobnie fascynuje mnie o. Kolbe, też w tym co zrobił przed swoją śmiercią. Obaj mieli swoją "Dyrekcję" wysoko w górze, więc może to choć trochę wyjaśnia ich energię i efektywność.

Apfelbaum - Pomimo, że wspomniałem o nim, nie dostrzegłem w nim pokładów bezstronności i powstrzymałem się jednak od przyjęcia tej książki jako wykładni prawdy o stosunkach i walkach w gettcie i ja również nie zamierzam głosić Całkiem Nowej Nowiny Dużo jeszcze pracy przed historykami a czytania przed nami. A moje zainteresowanie ŻZW wynika z tego, że ich przez wiele lat negowano tak jak innych,którzy są mi bliscy.

I może jeszcze, tak aby wyjść z tego ostrego zakrętu na którym jesteśmy. Powiedzmy sobie, że nie wiemy  na kim spoczywał główny ciężar walk z ekipą Stroopa i nie wiemy czy w ogóle można będzie użyć takiego określenia jak "główny ciężar" kiedykolwiek. 

A z KLW to też żart a nie zarzut, bo ja też nie tęsknię do forum o bardzo wysokiej temperaturze postów.
Całkiem niedawno prowadziłem rozmowę z pewną wykształconą Panią i przeżyłem de javu. Mówiła takie rzeczy, że teoria iż KLW był blisko gazowni, bo łatwiej było doprowadzić gaz do komór wydaje się rozsądna
Swoją drogą brakuje miejsca w sieci gdzie można byłoby o takim jednak goracym temacie spokojnie porozmawiać i podzielić się swoją opinią. Widać temat nieobojętny.
Pzdr.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#17 24.03.2012 16:09:32

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Antyk napisał:

To jest właściwie jedno z dwóch (jeszcze wertrew) gdzie zaglądam i coś czasem wpiszę

To un jeszcze nie sprzedał swojego foruma? Kiedyś miauczał jak kot w marcu, że chętnie odda w dobre ręce. Kandydatów nie było. Może za dużo sobie krzyknął? W każdym razie uważaj. Tam można zostać pozbawiony możliwości robienia wpisów za nie wiadomo co, bez powiadomienia o tym fakcie . Widać stosuje kary mutylacyjne (w tym przypadku obcięcie/wyrwanie języka)


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#18 24.03.2012 21:08:46

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

Może odrobinkę żartobliwie, ale - wybacz drobną słabość - nie mogę się powstrzymać.

Antyk napisał:

Powiedzmy sobie, że nie wiemy  na kim spoczywał główny ciężar walk z ekipą Stroopa i nie wiemy czy w ogóle można będzie użyć takiego określenia jak "główny ciężar" kiedykolwiek.

Szczerze mówiąc, mam wrażenie, że pisałem coś takiego w tym wątku chyba ze trzy razy - więc cieszy mnie ta konkluzja z Twojej strony.

Z rzeczy, które mnie cieszą, miło mi się czytało także o atmosferze tego forum. Czasem trzeba ją odrobinkę chronić, co leży w zakresie obowiązków sprzątacza. Nie twierdzę, że to przyjemne, gdyż niespotykanie spokojny ze mnie człowiek.

Jeśli masz ochotę pisać tu o KL Warschau, nie widzę przeciwwskazań. Trudno mi wprawdzie obiecywać w takiej dyskusji udział równie żywy, jak w tej, gdyż to akurat zagadnienie nie leży w głównym nurcie moich zainteresowań, ale pewnie znajdą się inni.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#19 25.03.2012 11:05:22

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

chrisfox napisał:

... ale pewnie znajdą się inni.

A ja chętnie posłucham.

Mam już wyrobioną pewną opinię na ten temat, ale nie czuję się na siłach wdawać o  tym w dyskusje,
natomiast ciekaw jestem, jak sprawa, i w którym kierunku, będzie się rozwijała.

Offline

 

#20 27.03.2012 15:05:52

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Paweł Frenkiel upamiętniony (wreszcie)

No to Chrisfoxie, chyba wyszliśmy na prostą wreszcie.Wygenerowałem z siebie właściwą konkluzję, chociaż za trzecim razem. (Poniał aluzju )
Chyba w tym, jednakoż tylko informacyjnym wątku warto zakończyć tę dysputę, ale jeśli jest zapotrzebowanie na kontynuację tematu to chyba trzeba stworzyć nowy wątek pt. np. "Działania militarne w terenie zaurbanizowanym na podstawie dostępnych dokumentów.........itd" Ale tu już piłka po stronie Lidera forum.

Yoricku, forum wertrew postrzegam tylko w jako miejsce gdzie czasem mogę znaleźć postać, która wie coś czego ja nie wiem. A żadnych info o planach fuzjach itd. nie znam i nie zbyt mnie one interesują. Ale nie jest to najgorsze miejsce w sieci chyba? Nie sądzisz?

Weldonie, w temacie KLW siedziałem kiedyś dość intensywnie, bo robiłem pogłębiona kwerendę do przedsięwzięcia, z którego wycofał się podmiot publiczny (Dlaczego, możemy się tylko domyslać )  Poznałem większość dysput, badań, polemik, pozycji itp. związanych z tym z tematem, na czele z śp. już p. Marią Trzcińską. Co mnie przy tej kwerendzie spotkało od kogo i w jakiej formie przemilczę, bo gdybym chciał to opisać zapewne zostałbym odesłany, w kaftanie do Torunia
Ale jeśli Chrisfox chciałby stworzyć taki wątek i pilnować kierunku, w którym podąża, to pewnie w końcu bym nie wytrzymał i coś tam napisał. Z drugiej strony w sprawie KLW została podjęta uchwała sejmowa, jest oficjalne stanowisko IPN, jeszcze tylko rondo im. Ofiar KLW (Tutaj Dalaj Lama był szybszy   i temat można odfajkować i odłożyć ad acta.

PS. Jak miło! Czuję już nadchodzące Święta. Afmks-owi zdjęto żółtą koszulkę lidera

Ostatnio edytowany przez Antyk (27.03.2012 15:06:57)


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora