Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 15.05.2012 14:49:49

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Będą szukać szczątków Fieldorfa i Pileckiego

Offline

 

#2 2.06.2012 00:23:44

Hildegrin Borsuk

Użytkownik

Zarejestrowany: 16.10.2010
Posty: 26

Re: Będą szukać szczątków Fieldorfa i Pileckiego

Uwadze zainteresowanych polecam książkę pani Małgorzaty Szejnert "Śród żywych duchów". Jest to relacja z dziennikarskiego śledztwa w sprawie tajnych pochówków żołnierzy podziemia pomordowanych w więzieniu na Rakowieckiej. W dużym skrócie: ustalono, iż pochówki takie odbywały się na pewno na cmentarzach na Służewiu i Powązkach, ale prawdopodobnie także i w innych miejscach, nieznanych. W tym kontekście rozkopywanie kwatery "Ł" w intencji odnalezienia szczątków konkretnych osób wydaje mi się przedsięwzięciem bardzo niepewnym...

Offline

 

#3 2.06.2012 07:07:55

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Będą szukać szczątków Fieldorfa i Pileckiego

Jeżeli w tym samym czasie, to pewnie tak, ale jeżeli akurat na Łączce ...:
... Od 1948 roku w tajemnicy przed rodzinami, pod osłoną nocy, grzebano tam ciała więźniów - głównie antykomunistycznie nastawionych żołnierzy Armii Krajowej skazanych na śmierć w sfingowanych procesach.
to prawdopodobieństwo sukcesu rośnie.

Bądźmy dobrej myśli, że jest to początek większej akcji.

Pozdrawiam

Offline

 

#4 2.06.2012 12:59:55

Hildegrin Borsuk

Użytkownik

Zarejestrowany: 16.10.2010
Posty: 26

Re: Będą szukać szczątków Fieldorfa i Pileckiego

Rzeczywiście, wyodrębniono okresy pochówków na na obydwu cmentarzach - tak jak napisałeś. Natomiast stwierdzono, że na samych Powązkach chowano na obszarze większym niż obecna kwatera "Ł", obecnie zajętym przez późniejsze groby. Mnie ciekawi, czy akcja ma na celu identyfikację ofiar wymienionych w tym materiale z nazwiska, czy też wszystkich w miarę możliwości. Bo tak byłoby chyba lepiej. I bardziej uczciwie.

Offline

 

#5 2.06.2012 16:27:38

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Będą szukać szczątków Fieldorfa i Pileckiego

Szczerze mówiąc, to mam nadzieje, że "wielkość nazwisk" stanowi tylko uzasadnienie, dla przeprowadzenia całej akcji, a wynikowo, nawet, jeżeli uda się rozpoznać tylko  kogokolwiek, to będzie sukces.

Ja bym to kuł do skutku.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora