Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek#1 27.08.2013 17:23:47

Anek

Moderator

Skąd: duszą z Mokotowa
Zarejestrowany: 6.08.2008
Posty: 359

KINO POWSTAŃCZE P A S T - Seanse filmowe we wtorki godz. 18:00

KINO POWSTAŃCZE
P A S T

Seanse filmowe
w Centrum Edukacji Historycznej
IV p. budynku PAST ul. Zielna 39, Warszawa
Zawsze we wtorek o godz. 18:00
Wstęp wolny!
PROGRAM od 27 sierpnia do 17 września 2013r.


27 sierpnia
"Kotwica PW - tylko trzy maźnięcia" reż. M.Wiśnicka, A. Wyrozębski (czas: 15 min.)

Reporterska opowieść o historii i kulisach opracowania jednego z najbardziej znanych symboli polskiej konspiracji – znaku kotwicy PW.
"AKOWCY" reż. K. Nowak-Tyszowiecki (czas: 50 min.)
Film prezentuje sylwetki Żołnierzy Armii Krajowej i ich losy. Jest próbą odpowiedzi na pytanie jakie czynniki wpłynęły na ukształtowanie postaw niezwykle patriotycznego pokolenia dojrzewającego w latach II Rzeczypospolitej.

3 września
"Kotwica PW - tylko trzy maźnięcia" reż. M.Wiśnicka, A. Wyrozębski (czas: 15 min.)
"Kobiety i wojna" reż. M. Widarski (czas: 60 min.)

Film opowiada o losach czternastu dziewcząt wchodzących w życie w latach II Wojny Światowej oraz ich udziale w ruchu konspiracyjnym, w partyzantce AK, Powstaniu Warszawskim, w I Armii WP na Wschodzie i Polskich Siłach Zbrojnych.

10 września
"Kotwica PW - tylko trzy maźnięcia" reż. M.Wiśnicka, A. Wyrozębski (czas: 15 min.)
"Oni szli Szarymi Szeregami" reż. M. Malec (czas: 85 min.)

Film dokumentalny z elementami fabularyzowanymi poświęcony Związkowi Harcerstwa Polskiego – polskiej organizacji skautowskiej, która w czasie wojny przybrała pseudonim „Szare Szeregi”. Organizacja ta liczyła ok. 20 tysięcy wychowanków kształconych przed wojną w ZHP. Film przedstawia wielostronne formy działania najmłodszej generacji Polaków sprzeciwiających się okupacji niemieckiej. Poprzez kształcenie młodzieży zarówno w zakresie wiedzy ogólnej, jak i wojskowej, a także działania w ramach małego sabotażu, aż do akcji dywersyjnych Grup Szturmowych, a następnie walk w Powstaniu Warszawskim, realizowana była podstawowa zasada harcerska - łączenia postaw patriotycznych z uporczywym zdobywaniem wiedzy i kształtowaniem charakteru.

17 września
"Kotwica PW - tylko trzy maźnięcia" reż. M.Wiśnicka, A. Wyrozębski (czas: 15 min.)
"Do potomnego" reż. A. Krauze (czas: 55 min.)

Próba ukazania duchowej biografii pokolenia młodzieży, która podjęła walkę w szeregach Armii Krajowej. Bohaterami filmu są najwybitniejsi poeci czasu wojny: Krzysztof Kamil Baczyński, Wacław Bojarski, Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński i Andrzej Trzebiński. To film o Pamięci, jaką noszą w sobie nie tylko uczestnicy tragicznych wydarzeń z lat 1939- 1945, ale i następne pokolenia Polaków. Bo mit walki o wolność, jako wartości wyższej niż życie i wszelkie dobra materialne, a także ofiara poniesiona w Powstaniu Warszawskim przez miasto i jego mieszkańców stała się kamieniem węgielnym odzyskanej w 1989 roku Niepodległości.

http://www.fundacja-ppp.pl/


Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Szukać należy sercem. [Antoine de Saint-Exupery]

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora