Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 1.10.2013 00:12:12

Jeremy

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2012
Posty: 110

identyfikacja na podstawie tekstu - Chłodna/Wronia

Drodzy, dziękuję za pomoc w identyfikacji zdjęć, mam nadzieję, że też dla Was było to ciekawe. Jeszcze kilka zdjęć na pewno Wam pokażę. Gwoli wyjaśnienia: na zlecenie Urzędu Dzielnicy Wola przygotowuję książkę o historii Woli widzianej przez pryzmat wspomnień mieszkańców, stąd moje ostatnie posty - dotarłem do mnóstwa materiałów, z których nie wszystko jest dobrze opisane (lub wcale nie jest).

Mam teraz taką rzecz, potrzebuję identyfikacji kamienicy na Chłodnej. Pewien pan zostawił wspomnienia, w których pisze o budowie barykady na wysokości Wroniej w sierpniu 44 roku. Pisze, że to było blisko jego domu na Chłodnej właśnie. Cytat:

"Jeden z ataków został odparty z naszego balkonu będącego doskonałym punktem strzeleckim. Wysunięty mocno przed elewację budynku dawał dobry wgląd w zachodnią perspektywę ulicy, a mając mocną obudowę stanowił skuteczną ochronę. W dodatku posiadał ozdoby w postaci okrągłych otworów, stwarzające wymarzone stanowiska do walki. Niestety, wycofujący się „tygrys" wystrzelił w odwecie pocisk, trafiając w mieszkanie piętro niżej, niszcząc salon naszego sąsiada, pana Gniatkowskiego. Jeszcze wtedy nikt nie wiedział, że wkrótce cały dom przestanie istnieć."

Który to mógł być dom, jak sądzicie?

Może pomóc zdjęcie z wysokości Wroniej w kierunku Żelaznej (źródło zdjęcia: http://tramwar.republika.pl):
http://tramwar3.republika.pl/8900-1166-z.jpg

Może komuś coś do głowy przyjdzie, ja też kombinuję...

z góry dziękować,
j.

Offline

 

#2 1.10.2013 09:10:47

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: identyfikacja na podstawie tekstu - Chłodna/Wronia

Barykada - według Barykad powstania warszawskiego 1944 znajdowała się nie przy samej Wroniej - na wysokości budynku Chłodna 40 (po stronie południowej byłby to zapewne numer 35). Budynek nr 44 miał bardzo solidne balkony, ale ich (owszem, kamienne/murowane/betonowe) balustrady nie pasują mi do opisu (choć może wspomniane otwory nie wyglądały wcale tak, jak je sobie wyobraziłem). Były też podobne balkony na trzecim piętrze budynku nr 41, umieszczone nad zachowanymi do dziś wykuszami, jednak na podstawie posiadanych zdjęć nie jestem w stanie przyjrzeć się ich konstrukcji.

Jeśli budynek nie istnieje, najbardziej by mi - na odcinku od Wroniej do barykady a nawet nieco dalej) do opisu pasował nr 44.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 1.10.2013 20:27:52

Jeremy

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2012
Posty: 110

Re: identyfikacja na podstawie tekstu - Chłodna/Wronia

Masz rację, 44 albo ewentualnie 39 - prawie naprzeciwko. Spróbuję poszukać po tym nazwisku jeszcze.

Offline

 

#4 1.10.2013 21:24:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: identyfikacja na podstawie tekstu - Chłodna/Wronia

Zdjęcie, które wcześniej przeoczyłem świadczy, że w budynku nr 35, na pierwszym piętrze, też był balkon tego typu. Tyle, że z opisu wynika, iż raczej była to wyższa kondygnacja.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 1.10.2013 21:33:50

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: identyfikacja na podstawie tekstu - Chłodna/Wronia

Się znalazło

Stefan Gniadkowski, artykuły elektrotechniczne na Marszałkowskiej 152. Mieszkał w roku 1942 na ulicy o nic dziś nikomu nie mówiącej nazwie Eisgrubenstrasse pod numerem 39.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 2.10.2013 00:52:39

Jeremy

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2012
Posty: 110

Re: identyfikacja na podstawie tekstu - Chłodna/Wronia


To się bardzo cieszę, dzięki.

Offline

 

#7 4.10.2013 20:14:24

Jeremy

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2012
Posty: 110

Re: identyfikacja na podstawie tekstu - Chłodna/Wronia

Chrisfox - dotarłem do relacji świadka, okazało się, że on mieszkał pod 39, a pod 44 miał warsztat

Ostatnio edytowany przez Jeremy (4.10.2013 20:16:12)

Offline

 

#8 4.10.2013 23:28:48

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: identyfikacja na podstawie tekstu - Chłodna/Wronia

Czyli udało się Dzięki za potwierdzenie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora