Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 27.10.2013 16:10:20

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

ambona z ks. Ziemowita

Mieliśmy na Targówku Fabrycznym, w nadzwyczaj skądinąd z całej masy różnych względów ciekawym kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego perełkę, ambonę w rzadko stosowanym a przecież niezwykle symbolicznym kształcie łodzi. To barokowa koncepcja, po raz pierwszy pojawiła się ona w Warszawie w roku 1760 w kościele Wizytek. Ta z ulicy ks. Ziemowita powstała wprawdzie dopiero w roku 1943, ale i sam kościół, projektowany przez Stefana Szyllera a dekorowany m. in. przez Jana Witkiewicza-Koszyca nie ma przecież jeszcze stu lat. Świątynia - zbudowana jako prowizorka i mocno w niebogatej parafii niedoinwestowana - bez wątpienia wymagała remontu, który w końcu niedawno temu udało się w niej przeprowadzić. Wiele uczyniono tam dobrego, odsłonięto m. in. całe piękno drewnianej konstrukcji dachu.

Bardzo mnie cieszył remont kościoła wraz z przepiękną plebanią. Zajrzałem ostatnio na stronę parafii... Teraz już trochę mniej jestem uradowany. Stołeczny Konserwator Zabytków zaakceptował projekt wnętrza autorstwa Joanny Szymańskiej. Remont wykonano, kościół aż lśni. Tyle, że ambona znikła.

Zdjęcie z roku 2009:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1382886440.jpg

Pomijając, co myślę o takich "nowych aranżacjach" historycznych obiektów, żal mi jej strasznie. Nigdy bym nie przypuszczał...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 29.10.2013 16:05:58

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: ambona z ks. Ziemowita

Odpłynęła ....

Offline

 

#3 29.10.2013 18:41:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: ambona z ks. Ziemowita

Wstecz, w przeszłość. Naprawdę, tego się nie spodziewałem.

Kojarzy mi się to, niestety. Z likwidującym ślady Powstania remontem kościoła na Wolskiej, z barbarzyńskim niszczeniem pozostałości na Żytniej, z zamalowaniem fresków w jadowskim (też Dziekońskiego) kościele... Coś tu nie tak.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 30.10.2013 14:38:44

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: ambona z ks. Ziemowita

Cóż, podobno świątynia przezywa druga młodość

Ale nie wszystkim się to podoba. Obraz podobno też wymieniono.

Offline

 

#5 30.10.2013 18:02:41

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: ambona z ks. Ziemowita

Obraz wędruje po kościele, ostatnio był w zakrystii - ale pewnie go przynajmniej nie zniszczono.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora