Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 25.09.2007 19:54:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: repery

Tak też mi ten spis wygląda - co absolutnie nie znaczy, że mnie nie zachwycił...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#22 26.09.2007 09:17:51

księżyc_nad_gieesem

Moderator

Skąd: Ciecierzyn
Zarejestrowany: 16.09.2007
Posty: 132
WWW

Re: repery

balcerek napisał:

Raczej to nie był reper. Wieże kościelne, kominy jako punkty widoczne z dużych odległości, stanowiły uzupełnienie sieci wież trangulacyjnych. Współrzędne w przypadku kościołów przypisane były na ogół do krzyża na wieży. Natomiast punkt wysokościowy to była albo gałka pod krzyżem albo podstawa krzyża. W Warszawie najlepszym przykładem jest iglica pałacu kultury. Oś iglicy posiada współrzędne.
Punkty te nazywano trygonometryczne poniewaz w dawnych czasach korzystając z tych punktów mierzono wyłącznie kąty.

W tym wypadku chyba jednak to byl reper, w rozpisce jest podana wysokosc.

http://img72.imageshack.us/img72/8678/dabrowabc1.jpg

Pozdrawiam serdecznie i trygonemetrycznie.

ksiezyc_nad_gieesem ...


Dopoki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem,
że na swiecie jest tak wielu idiotow (C) Stanislaw Lem (1921-2006)

Offline

 

#23 26.09.2007 09:47:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: repery

Jak czasami dobrze nie być geodetą - nie trzeba się wypowiadać na tak skomplikowane tematy. Po mojemu bowiem... (a nie, poczekam na mądrzejszych )

(sprawdziłem Warszawę - i tak sobie myślę...)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#24 26.09.2007 10:48:09

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: repery

Dla mnie to tez jest zbyt skomplikowane. Wychodzi na to, że nie wszystkie repery są umieszczone w tym spisie. Brakuje mi kilku umieszczonych na budynkach kolejowych. Chyba, że kolejowe były na odrębnej liście?

Offline

 

#25 26.09.2007 10:57:36

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: repery

Dobrze, napiszę

Mam wrażenie, że spis rzeczywiście nie uwzględnia reperów w ścianach budynków - albo prezentuje jedynie garstkę wybranych, co nie jest chyba rozwiązaniem logicznym. Wydaje mi się, że mamy tu wykaz punktów triangulacyjnych - bo przecież do pomiarów rozmaitych (z grubsza poziomych ) trójkątów, repery umieszczane w gęstej zabudowie na wysokości niecałego metra nad ziemią, nijak chyba przydać się nie mogą. W miarę dobrze kombinuję?

(po chwili)

Zajrzałem raz jeszcze. Jeśli na arkuszu Warszawa Północ, mamy w Warszawie sześć punktów... To nie powinny być repery, ani nawet znane nam skądinąd WGPP.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#26 26.09.2007 11:10:51

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: repery

Mechanik Jarząbek napisał:

Dla mnie to tez jest zbyt skomplikowane. Wychodzi na to, że nie wszystkie repery są umieszczone w tym spisie. Brakuje mi kilku umieszczonych na budynkach kolejowych. Chyba, że kolejowe były na odrębnej liście?

Nic dziwnego, bo to nie jest spis reperów tylko punktów trygonometrycnych. Taki punkt trygonometryczny poza współrzędnymi X,y posiada również rzędną, a mówiąc po ludzku wysokość. Jak pisałem najczęściej punktem o znanej wysokości była albo podstawa krzyża bądź środek gałki pod krzyżem.

Oczywiście nikt nie wchodził na czubek wieży, żeby wykonac pomiar. Mierzyło się z kąt pionowy i z funkcji trygonometrycznych obliczało się przewyższenie.

A reper posiada tylko wysokość

Offline

 

#27 26.09.2007 11:19:04

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: repery

balcerek napisał:

reper posiada tylko wysokość

A WGPP?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#28 26.09.2007 20:46:08

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: repery

chrisfox napisał:

Dobrze, napiszę

Mam wrażenie, że spis rzeczywiście nie uwzględnia reperów w ścianach budynków - albo prezentuje jedynie garstkę wybranych, co nie jest chyba rozwiązaniem logicznym. Wydaje mi się, że mamy tu wykaz punktów triangulacyjnych - bo przecież do pomiarów rozmaitych (z grubsza poziomych ) trójkątów, repery umieszczane w gęstej zabudowie na wysokości niecałego metra nad ziemią, nijak chyba przydać się nie mogą. W miarę dobrze kombinuję?

(po chwili)

Zajrzałem raz jeszcze. Jeśli na arkuszu Warszawa Północ, mamy w Warszawie sześć punktów... To nie powinny być repery, ani nawet znane nam skądinąd WGPP.

Dobrze piszesz, bo już sam tytuł wykazu dowodzi, co zawiera  czyli punkty trygonometryczne a nie repery.
Reper nie posiada współrzędnych x,y. Tak z definicji. Ponadto nie ma na nim jednoznaczego punktu, któremu można przypisać współrzedne poziome. Ponadto jak słusznie zauwazyłeś  repery umiejscowione na ścianie są nie przydatne pod kątem wykorzystania do pomiarów kątów (poziomych i pionowych)i odległości. (choć zdarzają się repery ziemne, ale to na obszarach nie zabudowanych)

Jak wyglądała sieć triangulacyjna dla Warszawy za Linleya możecie zoczyć tutaj:
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/sl … m?view=big


To co opisujesz jako WGPP to punkt poligonowy. Są różne: z metalową głowicą, całe betonowe. Wbrew pozorom jest ich bardzo dużo. Odległość między tymi punktami nie może przekraczać chyba 300 m (pisze z pamięci) i musi między nimi być widoczność. Razem tworzą taką łamaną linię tzw. poligon (Borek niedawno gdzieś się nabijał z informatyków, którzy nie nie potrafią przetłumaczyć słowa poligon, ale w tym przypadku nazwa stosowana jest od dawien dawna.) Niestety
bardzo często przy remoncie chodników niefrasobliwie są niszczone.

Moja żona nie lubi jak tłumaczę. Podobno strasznie motam. Ale mam nadzieję że coś niecoś wyjaśniłem.

Offline

 

#29 26.09.2007 21:34:03

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: repery

Mnie się to tłumaczenie wydaje całkiem klarowne, dziękuję.

Moja żona (chyba - nie przyznaje się, ale to przecież widać) też nie lubi, kiedy coś tłumaczę. Zapewne ją to nudzi - czemu wcale się zresztą nie dziwię.

Gdybyś mógł coś jeszcze dodać w sprawie tego niszczenia. Czy te punkty nie są już dziś objęte żadną ochroną?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#30 26.09.2007 21:35:56

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: repery

chrisfox napisał:

Gdybyś mógł coś jeszcze dodać w sprawie tego niszczenia. Czy te punkty nie są już dziś objęte żadną ochroną?

Oczywiście że są. Ale czy to ma jakieś znaczenie dzisiaj?

Offline

 

#31 26.09.2007 21:38:20

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: repery

Tak, to jest podsumowanie... Wszystkiego


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#32 26.09.2007 21:50:48

Borek

Moderator

Zarejestrowany: 12.03.2007
Posty: 497
WWW

Re: repery

balcerek napisał:

Razem tworzą taką łamaną linię tzw. poligon (Borek niedawno gdzieś się nabijał z informatyków, którzy nie nie potrafią przetłumaczyć słowa poligon, ale w tym przypadku nazwa stosowana jest od dawien dawna.)

Akurat tu się nie będę czepiał, bo wiem że skoczybruzdy tej nazwy używają

Gdzieś między wierszami wyczytałem w Twoich postach, że w ostatnich kilkunastu latach zmieniła się technologia - kiedyś były kąty w terenie i gdzieś tam odcinek wzorcowy - czy teraz dominują dalmierze laserowe?

Moja żona nie lubi jak tłumaczę. Podobno strasznie motam.

Wszystkie żony uważają, że jak się tłumaczymy, to coś motamy


--
dysleksja - sposób na ortografię

Offline

 

#33 26.09.2007 22:21:07

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: repery

Borek napisał:

Gdzieś między wierszami wyczytałem w Twoich postach, że w ostatnich kilkunastu latach zmieniła się technologia - kiedyś były kąty w terenie i gdzieś tam odcinek wzorcowy - czy teraz dominują dalmierze laserowe?

Dawno dawno temu, kiedy satelity jeszcze nie latały, najwiekszym problemem był właśnie pomiar odległości. Poza pomierem taśmą, która np. przy dużych odległościach w trudnych warunkach terenowych nie zdawała egzaminu, radzono sobie w ten sposób, że na jednym punkcie stawiano na statywie specjalną belkę o znanej długości a na drugim punkcie teodolit i mierzono kąt którego ramiona stanowiły celowe do krańców belki. I funkcji trygonometrycznych wyliczano odległość między punktami. Pierwsze dalmierze pojawiły się chyba pod koniec lat 50. Byłu to dalmierze radiowe. Z racji tego, że waga dalmierza z akumulatorami dochodziła do dziesiątków kg. stosowano je do w geodezji wyższej zajmującej się min. wyznaczaniem kształtu ziemi. Natomiast w pomiarach, z którymi geodezja najbardziej się kojarzy, stosowano taśmę, węgielnicę, niwelator, teodolit.
Obecnie teodolit zastąpił tachimetr. Jest to teodolit z laserowym (najczęściej ) systemem pomiaru odległości. To znaczy, że przy pomiarze kąta można od razu pomierzyć odległość.  A tempo prac związanych z np obsługą różnych budów jest tak duże, że nikt by na chleb nie zarobił stosując dawne narzędzia. To tak jakby w obliczeniach nie stosować choćby kalkulatora i uparcie liczyć wszystko suwakiem logarytmicznym.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora