Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#181 26.11.2015 08:08:42

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Trochę Getta vol. 8

U Czerniakowa po raz pierwszy słowo "kwarantanna", dotyczące placówki już chyba funkcjonującej (aczkolwiek bez podania adresu), znalazłem pod datą 3 października 1940. Może coś było nawet wcześniej, ale jakoś nie rzuciło mi się w oczy. Jak pamiętam, gdzieś nieco dalej była już mowa o Lesznie. Niestety, książkę mam całkiem analogową i nie da się w niej wyszukać konkretnego wyrazu bez przejrzenia całości


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#182 26.11.2015 22:48:32

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1865

Re: Trochę Getta vol. 8

http://www.ebay.de/itm/org-Foto-Polen-W … SwnipWVu3s
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/219_1448573149.jpg

pl. Mirowski 16, widok na zachód:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=4979
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/91_1228430027.jpg


SV
https://www.google.pl/maps/@52.2388762, … 312!8i6656

GPS
  52°14'20.13"N
  20°59'46.35"E

Odnośnie kwarantanny na Lesznie, zdaje się, że była zorganizowana w grudniu 1939.
http://getto.pl/index.php?mod=view_reco … =zdarzenia

Ostatnio edytowany przez VCS-3 (27.11.2015 08:28:09)

Offline

 

#183 27.11.2015 06:14:48

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1283

Re: Trochę Getta vol. 8

Wyjątek z Archiwum Ringelbluma zamieszczony w
http://www.world-art.pl/pliki/KATALOG_A … NOWSKA.pdf

"Przy ulicy Leszno 109 poza murami dzielnicy żydowskiej w budynku dawnej kwarantanny obozowiczów istnieje od 15 X. 1941 r. filia szpitala chorób zakaźnych na Stwakach 6/8.
Szpital ten mieści 216 łóżek. Naczelnym lekarzem jest dr Lipsztat, kierownikiem gospodarczym Haller.
Chorych wozi się karetka samochodową na podstawie skierowań dawanych przez centralę na Stawkach.
Lekarze, pielęgniarki, pomocnicy fizyczni zbierają się w grupy „bataliony” dla grupowego przekraczania „wachy” na rogu ul. Leszno i Żelaznej"...

Offline

 

#184 27.11.2015 09:15:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Trochę Getta vol. 8

Ciekawe. Mam wrażenie, że potem jeszcze wędrował a kwarantanna znów się na Lesznie pojawiła. Istniała np. - jak się zdaje - podczas deportacji latem 1942, stamtąd skierowano wówczas (wyselekcjonowanych na Stawkach) ponad 11 tys. mężczyzn do obozów pracy. Tak przynajmniej twierdzi Przewodnik po nieistniejącym mieście. To oczywiście może być pewnym uproszczeniem - a może i nie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#185 29.11.2015 23:05:32

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Trochę Getta vol. 8

Jako, że zaczęło się grzebanie po dokumentach, a nie zdjęciach to poczułem się jakoś odważniej i napiszę:

Leszno 109 jest kwarantanną od pierwszej fali epidemii tyfusu (zima 1939/1940 r.) - patrz: Dziennik Adama Czerniakowa s.71 (16,17 XII 1939) - już wtedy: "3 osoby z kwarantanny na Lesznie uciekły, koce ukradły" Podobnie datuje kwarantannę Ringelblum - "15 grudnia 1939 r. [...] Warszawa. Gmina Żydowska musi mieć kwarantannę dla chorych na tyfus, dla członków ich rodzin." (s. 44)

W tym okresie kwarantanna zdaje się podlegać pod szpital patrz np. "Zużyłem dzień dzisiejszy na odwiedziny szpitala na Czystem, szpitali dla ozdrowieńców i podejrzanych na Żelaznej i Lesznie" (Czerniaków, 24 XII 1939 r.), "Omówiono ze Schrempfem kwestię szpitalnictwa, zwolnienia z kwarantanny lekarzy, etc. (Na Czystem.)" (Czerniaków, 19 XII 1939 r.)
Pewnie niemal od samego początku ma ona gustowne ogrodzenie z drutu kolczastego - ale na to nie mam żadnych dowodów.

Po zamknięciu getta kwarantanna zmieni swoją rolę - stanie się punktem przejściowym dla przesiedleńców/uchodźców do Warszawy. Przechodzi przez nią w okresie I-IV 1941 r. ok. 50 tys. przesiedlanych do getta Żydów. Gdy akcja przesiedleńcza się skończy budynek Leszno 109 zostanie punktem etapowym dla wyjeżdżających do obozów pracy (poprzednio tę funkcję pełnił gmach Collegium - Leszno 84) - tak donosi Gazeta Żydowska z 9 V 1941 r., ale zdaje się, że przy tym w dalszym ciągu jest etapem drogi do Warszawy.

Na pewno Żydzi przesiedleni do Warszawy wiosną 1942 r. (z Rzeszy i ok. Warszawy) przejdą przez kwarantannę na Lesznie - o tym sporo pisze Czerniaków (od ok. 25 III 1942 r. co dosłownie kilka dni). Czasami odnosi się do niej jako do szpitala - patrz np. 1 IV 1942. "Przeznaczyłem na punkt etapowy szpital Leszno 109.", a czasami nie - np. 25 III 1942: "Ogółem około 400 osób zostało umieszczonych w kwarantannie Leszno 109" Ostatnie info o kwarantannie Czerniaków zapisuje 15 VII 1942 r. - "Dzwonił komisarz [95% na to, że mowa o Auerswaldzie], polecając opróżnić kwarantannę Leszno 109/111 z niemieckich Żydów, bo tam pragnie ulokować na etapie robotników do obozów (najbliższy transport 620 ludzi)."

Jako, że budynek Leszno 109 był poza granicami getta to ogrodzenie z drutu kolczastego przetrwało pewnie od grudnia 1939 r. do jakoś-po-likwidacji (ale nie sprawdziłem jeszcze co się działo z budynkiem po akcji z lata 1942 r.


Co do innych kwarantann gettowych - Gazeta Żydowska (nr 41, rok 1941) donosi: w maju 1941 r. "Akcja oddania całego obszernego budynku poszkolnego przy ulicy Żelaznej 86 do wyłącznych potrzeb kwarantanny została ukończona. Mieszczący się tam dotychczas oddział chorób zakaźnych szpitala 'Czyste' został całkowicie przeniesiony do gmachu przy ul. Stawki 6/8. W związku z istniejącą obecnie możnością ulokowania wszystkich osób izolowanych w nowej kwarantannie, zlikwidowana została tak zwana kwarantanna pomocnicza przy ul. Niskiej."

No i nie zapominajmy - często były zamykane pojedyncze bramy domów w których panował tyfus, więc zdjęcia drzwi będą wymagały niesamowitego szczęścia, żeby je rozpoznać.

Jeśli ktoś ma jakieś dokładniejsze pytania/wątpliwości/cokolwiek to dajcie znać - obecnie siedzę w Gazecie Żydowskiej, więc nie ma dla mnie problemu się przez nią kopać za jakimiś faktami i mitami.

Offline

 

#186 30.11.2015 21:43:23

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Trochę Getta vol. 8

Tak się porobiło, że nawet nie mam czasu zadać rozsądnego pytania Bardzo dziękuję, gdybym kiedyś czegoś szukał w getcie, będę pamiętać.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#187 30.11.2015 22:05:17

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1865

Offline

 

#188 30.11.2015 22:12:26

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1865

Re: Trochę Getta vol. 8

Grochu7 napisał:

Jeśli ktoś ma jakieś dokładniejsze pytania/wątpliwości/cokolwiek to dajcie znać - obecnie siedzę w Gazecie Żydowskiej, więc nie ma dla mnie problemu się przez nią kopać za jakimiś faktami i mitami.

Może znajdzie się coś o "sammellager", czyli, jeśli dobrze rozumiem, chodzi o jakiś obóz przejściowy. Mogłoby by to pomóc wyjaśnić lokalizację zdjęcia:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/219_1379401920.jpg

Offline

 

#189 1.12.2015 01:22:56

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Trochę Getta vol. 8

I tu zabiłeś mi ćwieka. Najpierw rzucę myśli "na szybko", później powalczę ze źródłami. W Warszawie kojarzę obozy przjściowe - ale to były Dulagi. Koleżanka, sprawniejsza z języka Goethego (i paru mniej sympatycznych kolesi) słusznie zauważyła, że to zasadniczo różne terminy. Durchganglager to obóz przejściowy, zaś Sammellager to obóz zbiorczy.

Tak więc przez Dulagi np. przechodzi większość ludności Warszawy po upadku powstania warszawskiego, a Sammellager odnosi się do samych miejsc zbiórki / koncentracji ludności (w niemieckiej wiki do tej kategorii trafiają np. getta). Inna sprawa, że niekiedy te funkcje się pokrywają. No, ale ten trop zdaje się nie prowadzić w żadne sensowne miejsce (chyba, że ktoś wie coś o takim obozie / miejscu zbiórki w Warszawie, które nie jest banalnym strzałem w Umschlag/dziedziniec Gminy).

No, ale druga definicja Lager to hurtownia / magazyn. A sammeln to zbieranie, gromadzenie. Więc Sammellager to może być również magazyn zbiorczy - taki jak "Wydział Zabezpieczonych Nieruchomości przy Radzie Żydowskiej" (Grzybowska 27), czy magazyny tworzone przez Werterfassung. Niestety, nie mam nigdzie sensownawej listy miejsc w które były znoszone łupy niemieckie w Warszawie. Nie wykluczam tego, że to był skup jakiejś części mienia żydowskiego przez któryś z szopów... ale to chyba już nadinterpretacja.

Na pewno samo zdjęcie mi bardziej pasuje do tematu magazynu zbiorczego, niż obozu, ale co do samej lokalizacji nic mądrego nie powiem. (A zdjęcie w wyższej rozdzielczości skończyłoby zabawę w jakimś ułamku sekundy...)

PS. Tak, serio Wydział Zabezpieczonych NIEruchomości jest tu właściwą instytucją - do niego są znoszone np. rekwirowane futra.

Offline

 

#190 1.12.2015 02:08:46

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1283

Re: Trochę Getta vol. 8

A jaką nazwę niemiecką nosiły miejsca w których mieszkali ludzie przesiedleni z innych miejscowości, np Aleksandrowa Kujawskiego, Ryk, Kalisza, Sierpca itd?

Offline

 

#191 1.12.2015 08:46:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Trochę Getta vol. 8

A była jakaś oficjalnie używana? Czerniaków by pewnie wspomniał, u niego się często niemieckie zwroty pojawiają. Potocznie nazywano je oczywiście "punktami", a po niemiecku?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#192 1.12.2015 09:51:06

Bemol

Użytkownik

Zarejestrowany: 28.09.2012
Posty: 68

Re: Trochę Getta vol. 8

VCS-3 napisał:

Grochu7 napisał:

Jeśli ktoś ma jakieś dokładniejsze pytania/wątpliwości/cokolwiek to dajcie znać - obecnie siedzę w Gazecie Żydowskiej, więc nie ma dla mnie problemu się przez nią kopać za jakimiś faktami i mitami.

Może znajdzie się coś o "sammellager", czyli, jeśli dobrze rozumiem, chodzi o jakiś obóz przejściowy. Mogłoby by to pomóc wyjaśnić lokalizację zdjęcia:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 401920.jpg

Kiedyś tez próbowałam zlokalizować to zdjęcie. Znalazłam w książce tel. 1941-42 coś takiego :

   SAMMELLAGER d.Warschauer Lumpensortierent.GmbH
   tel. 11 8485
   Niska 26
I tak sobie podpisałam to zdjęcie jako Niska 26 róg Zamenhofa 43. Jednak nie mam w 100% pewności, że to właśnie tam.

Offline

 

#193 1.12.2015 10:43:11

Bemol

Użytkownik

Zarejestrowany: 28.09.2012
Posty: 68

Re: Trochę Getta vol. 8

Grochu7 pisałeś, że siedzisz w Gazecie Żydowskiej. Czy mógłbyś podać jakieś namiary ? Jak dotąd znalazłam tylko kilka numerów gazety. Czy są gdzieś wszystkie numery ?

Offline

 

#194 1.12.2015 11:49:22

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1283

Re: Trochę Getta vol. 8

Grochu7 napisał:

W związku z istniejącą obecnie możnością ulokowania wszystkich osób izolowanych w nowej kwarantannie, zlikwidowana została tak zwana kwarantanna pomocnicza przy ul. Niskiej."

Bemol napisał:

SAMMELLAGER d.Warschauer Lumpensortierent.GmbH
   tel. 11 8485
   Niska 26."

Może to to samo.

Offline

 

#195 1.12.2015 12:05:04

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Trochę Getta vol. 8

Co do Gazety Żydowskiej:
a) nie ma jej online poza paroma numerami z ŻIH
b) jedyna pełna kolekcja GŻ leży w Bibliotece Narodowej, ale udostępniają ją tylko w Czytelni Humanistycznej, wiec nie wolno jej robić zdjęć. Obiecują, że kiedyś ją zeskanują.
c) najsensowniej dostępna leży w Bibliotece Jagiellońskiej, ale nie ma w niej nr 74, 75, 103 z 1942 r.

(Jeśli istnieją numery po 103 z 1942 - nie spotkałem ich nigdzie. Za wskazanie ich oferuję górę złota

Jeśli chcecie - https://www.dropbox.com/sh/ba1wrl6b371b … Ld5Qa?dl=0 to link do krakowskiej wersji GŻ (moje zdjęcia - tak, wiem, że niektóre są wątpliwej jakości). Za skany/zdjęcia pozostałych 3 numerów z góry wielkie dzieki.

Co do Sammellagru - mi taka identyfikacja się podoba czysto "na literki". Na górze tablicy Sammellager, póżniej dwa długie słowa (drugie dłuższe) - Warschauer Lumpensortierent, a poniżej cztery rozstrzelone litery - jak G m B H. No i trafienie na lager który nie jest obozem też jest takie eleganckie.

Niemieckiego określenia punktów jeszcze nie znalazłem, pytam koleżankę która jest lokalnym bossem języka oprawców i filozofów. Wstępny strzał mówi, że sam "Punkt" jest w tym wypadku wzięty z niemieckiego wyrażenia - być może dłuższego o jakiś człon (którego nie udało się nam wymyślić).

Offline

 

#196 1.12.2015 13:45:36

Bemol

Użytkownik

Zarejestrowany: 28.09.2012
Posty: 68

Re: Trochę Getta vol. 8

Dzięki Grochu7.
Wracając do zdjęcia z SAMMELLAGER. Jeżeli to jest Niska 26, to zdjęcie musiało być zrobione od strony Niskiej. I to własnie jest problem, bo nie znam żadnego zdjęcia tej strony budynku.

Offline

 

#197 1.12.2015 20:04:15

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Trochę Getta vol. 8

El_Jot napisał:

Grochu7 napisał:

W związku z istniejącą obecnie możnością ulokowania wszystkich osób izolowanych w nowej kwarantannie, zlikwidowana została tak zwana kwarantanna pomocnicza przy ul. Niskiej."

Bemol napisał:

SAMMELLAGER d.Warschauer Lumpensortierent.GmbH
   tel. 11 8485
   Niska 26."

Może to to samo.

Nie ma opcji - tłumaczenie nazwy przedsiębiorstwa wygląda jakoś tak:

Sammellager [problemy przy tłumaczeniu tego terminu już prezentowałem] d. [to któryś z niemieckich rodzajników, spójników] Warszawska Sortownia Szmat. sp. z o. o.

Ja rozumiem niski szacunek do człowieka w gettowych realiach, ale sortownia szmat nie wygląda mi na sensowny napis na schronisku.

Offline

 

#198 1.12.2015 21:53:11

Bemol

Użytkownik

Zarejestrowany: 28.09.2012
Posty: 68

Re: Trochę Getta vol. 8

El_Jot napisał:

A jaką nazwę niemiecką nosiły miejsca w których mieszkali ludzie przesiedleni z innych miejscowości, np Aleksandrowa Kujawskiego, Ryk, Kalisza, Sierpca itd?

Pod niemieckimi propagandowymi zdjęciami siedzib przesiedleńców w getcie widnieje napis :
  "Evakuierten-Asyl". Z tego powodu, że umieszczano ich między innymi w domach modlitwy do tej nazwy Niemcy dołączali dopisek "/ehem.Bethaus/".

Offline

 

#199 2.12.2015 09:17:02

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1283

Re: Trochę Getta vol. 8

Dzięki. Może jest to więc szop odzieżowy na Niskiej 65?

Ostatnio edytowany przez El_Jot (2.12.2015 09:59:04)

Offline

 

#200 2.12.2015 21:25:30

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Trochę Getta vol. 8

Sortownia szmat kojarzy mi się z szopem szmaciarzy na Gęsiej (mam odnotowane "naprzeciwko OBW"). To by była strona nieparzysta, gdzieś nieco na zachód od Smoczej. Z tym, że firma się nazywała Bewirtschaftungstelle fur Alt- und Abfallstoffe. Niestety, nie mam dziś pojęcia, skąd te informację wziąłem, nie zanotowałem źródła Chyba z czyichś wspomnień, ale równie dobrze może to być w Przewodniku.... Nieco od rzeczy, ale może się na coś przyda.

No tak, skorzystałem i nawet nie podziękowałem (za Gazetę Żydowską). Kłaniam się nisko, może kiedyś będę miał czas się w tym zagłębić. Dziękuję.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora