Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 11.04.2007 14:34:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

Nie, żebym kwestionował - jak Cię znam, na pewno masz podstawy - ale aż tak pod górę?

Dziś tam jest płasko - co o niczym nie świadczy. Ale, jeśli przyjrzymy się okolicy, Lubeckiego musiałaby być znacznie wyżej, niż dziś odnośny fragment Jana Pawła - a tam, na rogu Miłej jest pięknie zachowany zsyp śniegu. Obnizyli go? też możliwe, ale...

A może to okolice skrzyżowania Miłej z Zamenhofa były znacznie niżej, niż dziś? Z podobnych przyczyn (studzienka telefoniczna na rogu tychże) mam wątpliwości.

Robi się ciekawie. Witaj i nie przestawaj, bardzo na Ciebie liczę.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#22 11.04.2007 15:01:18

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Zdjęcie z galerii

W ogóle to przepraszam, bo wlazłem jak do siebie bez przywitania. Człowiek chamieje na starość;)
A co do Miłej to raczej nie mam wątpliwości, ale jeszcze sprawdzę ponownie, z tego co sie orientuje miała jednak minimalny spadek w kierunku wschodnim, bo takie było ogólnie ukształtowanie północnego Muranowa.

Offline

 

#23 11.04.2007 16:01:22

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

Nic nie szkodzi. Bardzo mnie cieszy, że do nas zawitałeś, bo czym, jak czym, ale gettem zamierzam tu się zajmować rzetelnie - a z tego, co wiem, masz uczciwe pojęcie o tych terenach (no, nie tylko o tych ).

Mam wielką ochotę przyjrzeć się (może masz jakieś dojście) planom Lindleya - tam ładnie pozaznaczano warstwice. Bardzo daleki jestem od twierdzenia, że wysokości tego i owego miejsca nie mogły się pozmieniać, dlatego chętnie bym stan obecny skonfrontował z ówczesnym. Dziś - o czym z pewnością wiesz - dawna Lubeckiego opada od Gęsiej mniej więcej tak samo, jak Smocza - a Miła od Smoczej do dawnej Zamenhofa idzie mniej więcej poziomo. Swoją drogą, nie pomyślałem - a Lubeckiego też to mogła być.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#24 11.04.2007 21:37:11

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

Znalazłem chyba coś, o czym i Ty myślałeś:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1173811234.gif

To mam od dawna podpisane "Miła" - więc może to i Miła (skąd pochodzi, nie pamiętam).

Teraz popatrzmy:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/16_1174569774.jpg

Podobne, ale... Lewa by jeszcze z biedą mogła być - prawa nie pasuje.

A w ogóle, tak mnie zafrapowała ta Zamenhofa, że zwróciłem uwagę - na jednym i drugim zdjęciu, przecznica wydaje się biec ukosem - więc to by mogło być skrzyżowanie z Zamenhofa - tylko której ulicy? Jeśli to nie Miła, pozostają tylko Wołyńska lub Niska.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#25 12.04.2007 18:54:41

 zmisiek

Moderator

Skąd: z Dolnego Miasta
Zarejestrowany: 20.03.2007
Posty: 153

Re: Zdjęcie z galerii

IMHO to nie jest to samo skrzyżowanie.

Po pierwsze primo:
Spójrzcie na bruk.
Ulica biegnąca od lewej do prawej - na pierwszym planie - ma nawierzchnię ze szwedzkiej kostki granitowej o charakterystycznym prostokątnym kształcie (ta sama jest teraz m. in. na pl. Zamkowym). Na obu zdjęciach biegnie prawie tak samo. Na ulicy biegnącej na wprost od fotografa są kocie łebki (nawet dość porządnie ułożone ). Sugeruje to, że fotograf w przypadku obu zdjęć stał w tym samym miejscu.

Po drugie primo:
Jeżeli rzeczywiście tak było, to gdzie się podziała okrągła studnia po prawej (jeżeli dobrze pamiętam, to były studnie lub coś związanego z wodociągami, jeżeli nie to proszę poprawcie mnie) ? Powinna być w tym miejscu gdzie na górnym zdjęciu widać po prawej kobietę w białym płaszczu, koło od wózka i bardzo charakterystyczne boniowanie parterowej kondygnacji kamienicy.

Po trzecie primo:
Ulica na górnym zdjęciu jest trochę węższa od tej na dolnym.

Offline

 

#26 12.04.2007 19:57:23

 zmisiek

Moderator

Skąd: z Dolnego Miasta
Zarejestrowany: 20.03.2007
Posty: 153

Re: Zdjęcie z galerii

IMHO to jest ten sam narożnik co na drugim zdjęciu:

studnia, bruk i balkony na drugim planie

http://i11.photobucket.com/albums/a168/zmisiek/2_1176318730.jpg

Offline

 

#27 12.04.2007 21:20:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

Teraz się pokomplikowało

Są dwie kwestie:
1. Zdjęcia z postu #24 - stanowczo nie ta sama ulica - w każdym razie skrzyżowanie nie to
2. Zdjęcie z #26 i dolne z #24 - i tu się Zmisia naszego powinno ozłocić, a ja się tyle kiedyś nad tym głowiłem... To samo skrzyżowanie! Więcej, zwróćcie uwagę na tory z jednej a króciutką nazwę przecznicy z drugiej strony. I cóż z tego wychodzi, po dołożeniu ostrego kąta przecięcia ulic? Zamenhofa/Miła

Fajnie - teraz jeśli już ustaliliśmy, że Miła z górnego zdjęcia w poście #24 nie jest tą samą ulicą, schody zaczynają się na nowo Może więc tamto zdjęcie nie przedstawia Miłej, tylko Wołyńską albo Niską? Bo wygląda na wykonane z Zamenhofa (kąt przecięcia). A może to na przykład Smocza?

Co do owej blaszanej tuby - mnie uczono (spokojnie, w domu ), że to transformator - więcej, sam pamiętam w takich wybebeszonych słupach jakieś kable, czy coś takiego. Oczywiście, nie mogę wykluczyć, że nie było to jedyne możliwe zastosowanie tych słupów.

No i cóż - mamy pierwszą poważną forumową identyfikację zdjęcia z getta... Fajnie


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#28 13.04.2007 08:00:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

A tak po prawdzie (obudziła mnie ta przerażająca myśl) - dzieło rozpoczął roox, podając (naturalnie, zaraz przeze mnie zakwestionowaną) lokalizację pierwszego zdjęcia. Zakładam włosienicę, biorę do ręki chorągiew z obrazkiem przedstawiającym buraka i udaję się do getta.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#29 14.04.2007 04:33:30

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: Zdjęcie z galerii

No to wklejam zgodnie z obietnicą. Zróbta z tym co chceta.

Miła w kierunku zachodnim na wysokości dawnego skrzyżowania z Zamenhoffa. Widok obecny.

http://img407.imageshack.us/img407/1662/img1074jpgma322yrp8.jpg


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#30 14.04.2007 04:45:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

Tak po prawdzie, chyba Ci się udało całkiem nieźle ustawić. W wolnej chwili spróbuję jakoś te zdjątka obrobić.

Na pierwszy rzut oka, trochę się zmieniło...

A jeszcze... - bo tak mnie właśnie olśniło (pewnie głupio). Czy wrażenie, że na okupacyjnym góra jest wyższa, nie może mieć związku z inną optyką aparatu?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#31 14.04.2007 14:45:54

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: Zdjęcie z galerii

chrisfox napisał:

A jeszcze... - bo tak mnie właśnie olśniło (pewnie głupio). Czy wrażenie, że na okupacyjnym góra jest wyższa, nie może mieć związku z inną optyką aparatu?

Wiesz Krzysiu, można poeksperymentować. Stojąc w tym samym miejscu zrobić zdjęcia dla przykładu ustawiając długość ogniskowej np. 50, 60, 70 mm. Da nam w to (oczywiście tylko w przybliżeniu) jakieś pojęcie.
Poza tym mnie jeszcze olśniło inaczej. Trzeba byłoby zrobić zdjęcie np. z przyklęku. Wyobraźmy sobie, że ktoś robił zdjęcia aparatem bez wizjeru ale np. z matówką. W takiej sytuacji aparatu nie trzymał  na wysokości oczu, tylko na wysokości piersi albo brzucha. A jeśli jeszcze "mikry" był? Poza tym trzeba byłoby dla proporcji ustawić kogoś w miejscu gdzie stał ktoś uchwycony na historycznej fotografii.
Wydaje mi się, ze tylko ćwiczenie w terenie może nas nieco oświecić. W dobie cyfrówek, kiedy można natrzaskać zdjęć ile się chce, będzie znacznie łatwiej.
Wczoraj za dużo innych wrażeń było.     


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#32 15.04.2007 01:03:24

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

Oto pierwsza nieudolna przymiarka do połączenia obu zdjęć. Pomijając żenującą technikę, efekt jest dla mnie dość niesamowity. Obiecuję w wolnej chwili poćwiczyć.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1176591540.jpg

Twoje uwagi o matówce... Cóż, zapomniałem o takich konstrukcjach. Muszę o tym pamiętać, bo w wielu przypadkach mogło tak być. Przy okazji popatrzyłem jeszcze trochę na to zdjęcie - i ono akurat jest zrobione z wysoka. Fotografujący mógł choćby stać w odkrytym samochodzie - lub (w co akurat wątpię, już to chyba wtedy nie mogło mieć miejsca) fotografować z tramwaju jadącego Zamenhofa.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#33 16.04.2007 12:04:27

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

Już troszkę chyba lepsze - choć nie jestem zachwycony. Cholera, w komunistycznej szkole nie nauczono mnie komputerowej obróbki zdjęć

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1176717706.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#34 16.04.2007 12:20:10

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Zdjęcie z galerii

Chrisfox, pewnie byłeś już nieraz na tej stronie, ja też ją znam, jednak jakoś nie skojarzyłem jej z owym zdjęciem Miłej.
http://yad-vashem.org.il/exhibitions/wa … ldier.html
Niewykluczone, że to zdjęcie było zrobione właśnie z samochodu, tak jak mówisz.

BTW
Montaż wcale nie wyszedł źle, jak na komunistuczną edukację:)

Offline

 

#35 16.04.2007 12:54:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

No tak, strona naturalnie trochę mi się kojarzy

Gdzieś tam w sieci, poniewiera się trochę zdjęć z samochodu - może i to takie było.

Montaż będzie lepszy, tylko trochę wydorośleję


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#36 16.04.2007 15:16:00

 zmisiek

Moderator

Skąd: z Dolnego Miasta
Zarejestrowany: 20.03.2007
Posty: 153

Re: Zdjęcie z galerii

chrisfox napisał:

A tak po prawdzie (obudziła mnie ta przerażająca myśl) - dzieło rozpoczął roox, podając (naturalnie, zaraz przeze mnie zakwestionowaną) lokalizację pierwszego zdjęcia. Zakładam włosienicę, biorę do ręki chorągiew z obrazkiem przedstawiającym buraka i udaję się do getta.

To ja dołączę....  ;-)

A tak na prawdę to żadne moje osiągnięcie. Roox wiedział to już wcześniej. Nam tylko udało się to uściślić i "umocować" szczegółami.
Myślę, że warto zapamiętać charakterystyczne szczegóły budowy ulicy Zamenhoffa. Przydadzą się w przyszłości.

Offline

 

#37 16.04.2007 15:22:50

 zmisiek

Moderator

Skąd: z Dolnego Miasta
Zarejestrowany: 20.03.2007
Posty: 153

Re: Zdjęcie z galerii

chrisfox napisał:

Oto pierwsza nieudolna przymiarka do połączenia obu zdjęć. Pomijając żenującą technikę, efekt jest dla mnie dość niesamowity. Obiecuję w wolnej chwili poćwiczyć.

A mnie się bardziej podoba ta pierwsza próba.

Offline

 

#38 16.04.2007 15:49:42

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

Mnie tam przeszkadzają choćby cienie współczesnych gałęzi na jezdni i słupki na chodniku po prawej. Może jeszcze kiedyś poćwiczę - wypadałoby się wreszcie nauczyć.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#39 16.04.2007 18:21:21

 zmisiek

Moderator

Skąd: z Dolnego Miasta
Zarejestrowany: 20.03.2007
Posty: 153

Re: Zdjęcie z galerii

A mnie się takie  połączenie bardziej podoba. Cóż "De gustibus et coloribus non disputandum est."

Offline

 

#40 16.04.2007 18:40:24

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Zdjęcie z galerii

Cóż, masz do tego pełne prawo Mnie się na razie nie podoba żadna z tych prób. Uczyć się, uczyć i jeszcze raz...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora