Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#641 2.12.2010 11:34:44

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Jeśli by badać trop "warszawski" to na zdjęciu nr 1i 2 wklejonym przez Darosa widać po prawej stronie na skrzynce adresowej nr "24" może to coś pomoże?

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (2.12.2010 11:35:40)

Offline

 

#642 2.12.2010 12:05:47

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

24 nie pomoże Przeciwnie. Jeśli to Ciasna, nie ma ten numer prawa tam się znaleźć. To była strona nieparzysta. Nie mógł to być też adres oficyny od Nowiniarskiej (tu powinno być 14) czy Franciszkańskiej (nieparzysta strona). Jedynym, co by mogło uzasadniać pojawienie się w tym miejscu owego numeru, byłoby przyjęcie mojej ryzykownej hipotezy z postu 640. Gdyby tę akurat pierzeję placyku upiększono dekoracjami, każdy numer byłby możliwy. A tak w ogóle, czy ta latarenka nie wygląda trochę podejrzanie? Na ogół chyba raczej cyfry były ciemne, tu jest odwrotnie. A może budynek jest autentyczny, tylko numer przyczepiono dla jakichś względów uzasadnionych scenariuszem? Dawno nie widziałem tego filmu, gdybam sobie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#643 2.12.2010 12:10:09

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

I za to właśnie kocham nasze forum
Fajnie, że jest ktoś, kto  potrafi spojrzeć na to pod zupełnie innym kątem, co zupełnie zmienia kontekst poszukiwań. Dzięki Maryjan.

A swoją drogą - jakim cudem to zdjęcie figuruje w niemieckich archiwach jako autentyk z okresu II wojny? Przecież ostatnio nieco inne ujęcie tego miejsca pojawiło sie w najnowszym zbiorze tekstów Właddysława Bartoszewskiego i Marka Edelmana nt dzielnicy żydowskiej w Warszawie.

Co do samych fotosów z filmu - większość plenerów wydaje mi się jednak autentyczna i na paru widać, że są warszawskie. Póki co argument o Łodzi jakoś średnio mnie przekonuje.

Offline

 

#644 2.12.2010 12:28:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

roox napisał:

ostatnio nieco inne ujęcie tego miejsca pojawiło sie w najnowszym zbiorze tekstów Właddysława Bartoszewskiego i Marka Edelmana nt dzielnicy żydowskiej w Warszawie.

Korzystając z okazji, zmuszony jestem z ogromnym smutkiem przed wspomnianym dziełem przestrzec. Sporo tam bajek, informacji nieprecyzyjnych (nie mam czasu wymieniać). Kupiłem, widząc nazwiska - i żałuję Jest na szczęście trochę mało znanych dokumentów - choćby referat Schöna, ale już na zdjęcia - jak widać - trzeba patrzeć uważnie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#645 2.12.2010 12:53:37

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Sama scena walk ze wzmiankowanym miejscem
http://www.youtube.com/watch?v=Ird0rv46 … detailpage
tu scena z Powiśla
http://www.youtube.com/watch?v=SHX4x6JA … detailpage
i to miejsce nie budzi wątpliwości
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/81_1291290760.jpg

maryjan napisał:

I tu się właśnie mylisz. Na zdrowy rozum właśnie tak powinno być. Za mało pieniedzy, a scenografia ruin w tamtych latach była wszędzie.

Miałem na myśli duże/monumentalne dekoracje a nie makiety udające miasto z dalekiego planu.

Ostatnio edytowany przez Daros (2.12.2010 12:57:51)

Offline

 

#646 2.12.2010 14:26:38

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Daros napisał:

Sama scena walk ze wzmiankowanym miejscem
http://www.youtube.com/watch?v=Ird0rv46 … detailpage

Uczciwie: fragment 1:24 do 1:28 nie za bardzo mi się spodobał. To wygląda trochę tak, jakby uliczka na lewo od pięcioosiowej kamieniczki (nasza potencjalna Ciasna) była przegrodzona ścianą zaraz za trzema osiami bocznej elewacji. A z kolei to, co wyłania się całkiem po lewej, wygląda trochę jakby było ścianą budynku równoległą do czołowej elewacji naszej kamieniczki, ewentualnie ustawioną skosem - a powinna być prostopadła. Wiem, perspektywa... tego mi nikt nie musi mówić. Ale wątpliwości wspomniany urywek budzi.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#647 3.12.2010 02:05:15

Hildegrin Borsuk

Użytkownik

Zarejestrowany: 16.10.2010
Posty: 26

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Ta ściana szczytowa z kominem, wznosząca się ponad dachem środkowego budynku, wydaje się jakaś taka dwuwymiarowa. I prześwit w niezabitym deską okienku - tam chyba powinno być ciemno? Może to jednak są dekoracje...?

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/81_1291276253.jpg

Offline

 

#648 3.12.2010 07:46:11

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Dołączam się do wątpliwości Hildegrina. Na innym ze zdjęć (tych wrzuconych przez Darka) za domami wyraźnie widać szczyt drzewa. I to nie takiego trzy-czteroletniego lub rosnącego dziko na dachu, lecz solidnego fajnego drzewa. To, o czym pisał Krzyś, czyli latarnie: cokoły są nieco dziwne jeśli myśleć o warszawskim oświetleniu. Jeśli byłby to rejon wskazywany przez Fryderyka to sądzę, że kamienice po prawej stronie kadru byłyby dekoracją. Ze zdjęć lotniczych widać wyraźnie, że w tym miejscu - przylegając do ślepej ściany sąsiedniej oficyny - stały jakieś klitki, a nie kilkupiętrowe potężne domy.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#649 3.12.2010 09:27:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Dwa widoczki z lat 1935 i 1945:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1291363802.jpg
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1291363831.jpg

Tak górny, jak i dolny zdają się pokazywać budynek, który na naszych filmowych zdjęciach znajduje się po prawej, jako przykryty jednospadowym dachem i odwrócony do placyku ślepą (najprawdopodobniej ślepą) ścianą tylną. To jest oficyna drugiego podwórza Nowiniarskiej 14 (hip. 1769d). Budynku graniczącego z nim od wschodu, nie widać - z planów i zdjęcia z 1945 roku wiemy, że istniał, ale (1945) raczej wyraźnie niższy (jedno piętro?).

Jeśli spojrzymy na obrazek z postu Hildegrina (akurat tu jest wygodnie rzucić nań okiem), zobaczymy jeszcze coś, czego być raczej nie powinno - załamanie ściany budynku w centrum kadru. Na planach ani żadnym ze zdjęć czegoś takiego nie widać - ściana biegnie prosto. Oczywiście, można argumentować, że jest to minimalne wygięcie linii i może nie być z góry dostrzegalne a na planach nieuwzględnione. Owszem, tego nie kwestionuję - ale trochę ten drobiazg niepokoi.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#650 3.12.2010 09:38:03

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Skądinąd, rzeczy nie są tym, czym się wydają Żeby trochę jeszcze zamącić:

zaruk napisał:

Na innym ze zdjęć (tych wrzuconych przez Darka) za domami wyraźnie widać szczyt drzewa. I to nie takiego trzy-czteroletniego lub rosnącego dziko na dachu, lecz solidnego fajnego drzewa.

Mowa o zdjęciach 1 i 2 z postu 633, prawda? Otóż, takie drzewo w tym miejscu w roku 1935 widać. Zaraz spreparuję obrazek i zaznaczę na nim, co trzeba. W dodatku, powinien być w okolicy widoczny szczyt ściany z jednospadowym dachem - i na wspomnianych obrazkach on jest, taki, jak być powinien (choć faktycznie, wygląda trochę jak kawał dykty. Coś niesamowitego. Mam pewną wariacką hipotezę, ale muszę ją dokładnie sprawdzić, co pewnie trochę potrwa (a w razie czego, rzecz i tak będzie nie do udowodnienia ).


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#651 3.12.2010 09:49:29

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Spójrzmy:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/81_1291276101.jpg
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1291366021.jpg

Wiadomo: zielona strzałka pokazuje drzewo, żółta szczyt budynku. Owszem, ten ostatni wygląda na górnym zdjęciu marnie, ale sterczy w całkiem niezłym miejscu, nieprawdaż?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#652 3.12.2010 10:05:10

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Z inne beczki:
Zdjęcie opisane następująco: "Lipiec 1947 roku. Zwykłe furmanki wiozą węgiel. Warto zwrócić uwagę na postrzelany mur cmentarza żydowskiego"
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/81_1291366978.jpg
Nie pasuje mi wiele elementów: mur, zabudowa, nawierzchnia czy układ światła.

Offline

 

#653 3.12.2010 10:13:16

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

A to nie Ksiąźęca czasem i mur szpitala św. Łazarza?

BTW
fajnie się ten wątek o Ciasnej(?) rozwinął

Offline

 

#654 3.12.2010 10:35:37

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1865

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Chciałbym (z żalem) przytoczyć argument przeciw Ciasnej. Jest dość prosty i weryfikowalny. Na podstawie  ortofoto45 i zdjęć lotniczych wykonanych po Powstaniu można odnieść wrażenie,  że  intesujące budynki były tylko wypalonymi murami. W szczególności (odróżnieniu od zdjęć filmowych wykonanych w '48),  nie widać na nich ani skrawka dachu. Skądinąd wiadomo, że budynków później nie odremontowano tylko wyburzono (obecnie jest tam chyba budynek szkoły).  Krótko mówiąc, budynki są w zbyt dobrym stanie żeby to była Ciasna.

Ostatnio edytowany przez VCS-3 (3.12.2010 10:50:55)

Offline

 

#655 3.12.2010 10:42:12

Hildegrin Borsuk

Użytkownik

Zarejestrowany: 16.10.2010
Posty: 26

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Jeszcze dwa obrazki wygrzebane z zasobów Filmoteki. Oczywiście przedstawiają inne miejsce i o niczym nie przesądzają, ale...

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/225_1291369105.jpg

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/225_1291369148.jpg

Offline

 

#656 3.12.2010 10:59:32

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Te dwa ostatnie obrazki to oczwiście jest jakiś argument, tyle, że takiej niezniszczonej zabudowy było w 1948 roku, szczególnie w Warszawie bardzo mało, więc budowanie scenografii miało uzasadnienie. Ale budowanie w tamtym czasie makiet budynków zniszczonych podczas walk, IMHO mija się jednak trochę z celem. Znalezienie pleneru wychodzi dużo taniej (nie dotyczy "lasu krzyży" ). Podobnie trochę bezsensownym byłoby wówczas robienie makiet zniszczonych latarni wz. 1856, skoro w całym mieście było ich pod dostatkiem. Pytanie tylko, czy stoją w miejscach, gdzie faktycznie stały...

BTW
Akurat argument VCS-3 nt dachów nie do końca mnie przekonuje - wykonanie chociażby prowizorycznych dachów na potrzeby zdjęć, to nie jest jakieś szczególnie trudne zdanie. Nie znaczy to jednak, że jakoś szczególnie upieram się przy tej Ciasnej - jest tyle samo argumentów za i przeciw.

Offline

 

#657 3.12.2010 11:07:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

(nie czytałem powyższego postu Fryderyka)


Owszem, wątek rozwinął się nadzwyczaj ciekawie - choć już chyba zdąża ku zakończeniu, pewnie nawet bez jednoznacznej konkluzji

Zamierzałem najpierw się mocniej poprzyglądać, ale co mi tam, napiszę - z zastrzeżeniem, że sam widzę duże wady owej hipotezy.

VCS-3 napisał:

budynki są w zbyt dobrym stanie żeby to była Ciasna.

No właśnie... Już wcześniej zdarzało nam się nie odrzucać całkiem myśli, że budynek z prawej strony kadru jest atrapą. Gdyby tak pójść nieco dalej i założyć, że w istniejącym otoczeniu to i owo dobudowano/poprawiono?

Główne zastrzeżenia są takie:
- w roku 1945 nie widać już drzewa, które pokazywałem powyżej, lejów po wybuchach też już zresztą nie widzę
- nie podoba mi się - zgodnie z własnym postem 646 - lewa, wschodnia (o ile to oczywiście wschód ) pierzeja placyku
- od strony kosztów, takie korekty istniejących ruin mogą być zbliżone do budowy całości makiety (ale może przesadzam?)

Jest coś, co by nam mogło pomóc rozwikłać zagadkę. Trzeba znaleźć ludzi biorących udział w produkcji filmu.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#658 3.12.2010 11:09:35

Hildegrin Borsuk

Użytkownik

Zarejestrowany: 16.10.2010
Posty: 26

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

W sumie to byłoby dobre pytanie dla profesjonalnego filmowca: co wychodzi taniej, sprowadzenie z Łodzi do Warszawy całej ekipy wraz z niezbędnym osprzętem (praktycznie w pozbawione jakichkolwiek udogodnień ruiny) oraz "ufryzowanie" naturalnego pleneru, czy jednak pozostanie w filmowym atelier i wzniesienie kilku makiet? Zaznaczam, że nie znam odpowiedzi na to pytanie. Osobiście bardziej ekscytuje mnie wersja plenerowa...

Pardon, powtórzyłem się trochę za Krzysztofem...

Ostatnio edytowany przez Hildegrin Borsuk (3.12.2010 11:15:22)

Offline

 

#659 3.12.2010 11:17:48

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

roox napisał:

A to nie Ksiąźęca czasem i mur szpitala św. Łazarza?

BTW
fajnie się ten wątek o Ciasnej(?) rozwinął

Oczywiście, mały spadek mnie zmylił, znowu perspektywa splatała figla.

Offline

 

#660 3.12.2010 11:33:17

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Pomoc w rozpoznaniu zdjeć

Zaczynam się przychylać do tezy , mając na uwadze nowe materiały zdjęciowe wklejane przez kolegów, że mamy niestety do czynienia z filmowymi dekoracjami.Innym pytaniem jest to czy układ przestrzenny tych dekoracji jest wzięty z "głowy" scenografa czy też jest kopią jakiegoś układu istniejącego wczesniej.
Dlaczego mimo dostaku w 1948  roku ruin nie adaptowano ich do filmów? Ze względów bezpieczeństwa.Takie ruiny "zachowują" się nieprzewidywalnie.Wystarczy czasem nawet silniejszy podmuch wiatru.Watpię by ktoś rozporządzał życiem aktorów czy ekipy filmowej, ryzykując czy nie spadną na nich jakieś obluzowane cegły czy inne elementy budynków.
Chciałby tak przy okazji przypomnieć,że bodajże na początku 1946 przeszła przez Warszawę wielka wichura i pod walącymi resztkami murów zginęło kilkanaście osób.Zdarzenie to notabene dało jeszcze jeden pretekst do histerycznej rozbiórki większości ocalałych murów nawet takich budynków co przy odpowiednim postępowaniu nadawały się do odbudowy czy rekonstrukcji. Podejrzewam że w 1948 pamięć tych wydarzeń była jeszcze świerza.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora