Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 4.02.2009 15:41:02

zw76

Użytkownik

Zarejestrowany: 4.02.2009
Posty: 3

Poszukiwane info o kilku budynkach

Witam,
czy ktoś może mi pomóc w poszukiwaniach informacji odnośnie kilku budynków przedwojennej Warszawy?
Poszukuję informacji na temat następujących lokalizacji:

1. Leszno 9, 79, 27
Z tego co mi wiadomo, pod wskazanymi adresami (migracja zgodnie z powyższą kolejnością) mieściała się fabryka broni Gabriela Borowskiego. Udało mi się sprawdzić lokalizacje na podstawie strony warszawa.getto.pl. Jednakże na jednym z tutejszych postów natrafiłem na wątek, że zgodnie z jedną z  książek ulica Leszno ma inną (słuszną) numerację. Czy ktoś ma dostęp (np. skan) do tamtej mapy. Ewentualnie, gdzie ją można zdobyć, zakupić.
Niestety nie znalazłem żadncyh zdjęć, ani informacji odnoszących się do samej fabryki, ani wspomnianych budynków.

2. Grzybowska 25
Tu mieściło się Towarzystwo Akcyjne Zakładów Wyrobów Metalowych Konrad, Jarnuszkiewicz i S-ka.

3. Chłodna 29
Wiem, że tu mieściło się kino Czar. Jednakże mnie bardziej interesuje Fabryka ARMA, która tez miała tam siedzibę.

4. Nowy Świat 70
Tu był magazyn ozdób wojskowych J. Borstein

5. Tu ponoć mieścił się podobny jak w p.4 magazyn M. Grynszpana. Choć zgodnie z moją wiedzą w tym miejscu jest Pałac Staszica.


Z góry dziękuję za wszelkie informacje, bądż ich tropy.

ZW76

Offline

#2 4.02.2009 17:43:15

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Poszukiwane info o kilku budynkach

Szybciutko.

Zdjęć jeszcze nie szukałem. Książka adresowa z roku 1930 podaje następujące dane dotyczące budynków i ich właścicieli:

Leszno:
79 – sukc. Michulskiego, nr hip. 1189-A
9 – Aranowicz Marja, nr hip. 732
27 – Zemsz Jakób, nr hip. 721/2

Grzybowska 25 – Tow. Akc. K Jarnuszkiewicz, nr hip. 1055-H

Chłodna 29 – Warszawska Spółdzielnia Spożywców, nr hip. 926-C (być może to literówka - dla porządku: kino nazywało się Czary)

Nowy Świat 70 – Szuch Stan. nr hip. 1318

Co do numeracji budynków... Są różnice pomiędzy numeracją na planach w Atlasie Dawnej Warszawy Marcinkowskiego a planami z książek Leociaka czy p. Bergman - kilkakrotnie przekonałem się, że numeracja budynków przy ulicach biegnących ze wschodu na zachód, u Marcinkowskiego nie przystaje do stanu z końca lat trzydziestych. Przyczyn (po cichutku) upatruję w tym, że Marcinkowski dokumentuje głównie stan nieco wcześniejszy, z przełomu wieków. Co do dostępności - mam zeskanowany plan getta z książki Leociaka/Engelking, mogę udostępnić. Znakomity plan - ale też tylko dzielnicy północnej - dołączono do książki Eleonory Bergman "Nie masz bóżnicy powszechnej" (niedawno wydana, być może jeszcze do kupienia). Nieco więcej obszaru Warszawy zawierają świetne plany z "Ilustrowanego atlasu dawnej Warszawy" Roberta Marcinkowskiego. Jak jest z jego dostępnością, nie wiem - trzeba szukać w internecie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#3 4.02.2009 21:25:48

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Poszukiwane info o kilku budynkach

Leszno 79 znalazłem na stronie Ryszarda Mączewskiego:

http://www.warszawa1939.pl/zdjecia/leszno/old/leszno_79.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#4 5.02.2009 10:26:49

zw76

Użytkownik

Zarejestrowany: 4.02.2009
Posty: 3

Re: Poszukiwane info o kilku budynkach

Dzięki bardzo za tak szybką odpowiedź.
Jeśli chodzi o nazwę kina, to oczywiście literówka
A czy są jakieś dokumenty - żródła gdzie dokładnie była zlokalizowana dana hipoteka? I co oznaczają literki przy numerach hipoteki - np. 1055-H? Czy 1055 określa jakiś obszar, a H to wydzielona jego część?
Jeśli chodzi o zdjęcie Leszno 79, to też natrafiłem na nie. Tak samo jak na Chłodną 29 - tu zresztą jest pomocna książka "Pani Chłodna". Jednakże jest to tylko zdjęcie od frontu (średniej jakości) z widocznym kinem. Reszty szyldów nie jestem w stanie odczytać.
Jeśli chodzi o skan wspomnianego planu, to chętnie poproszę.

Offline

#5 5.02.2009 11:08:30

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Poszukiwane info o kilku budynkach

Czy pytanie dotyczy dokładnej lokalizacji działki o podanym numerze hipotecznym? Takie dane można znaleźć na mapach geodezyjnych - niestety, nie mam dojścia, ale pewnie można się do nich jakoś dobrać. Litera chyba oznacza część działki - w spisach często kilka położonych obok siebie budynków posiada ten sam numer z różnymi literami, pierwotnie wyznaczane działki były raczej na ogół o wiele większe.

Plan wysłałem. Jakieś dziwne rzeczy dzieją się dziś z moją pocztą, więc gdyby nie dotarł, przypomnij się - chwilowo znikam, ale koło niedzieli powinienem być osiągalny.

Jeśli chodzi o Leszno, spróbuję jeszcze - przy okazji innych działań - czegoś poszukać, ale nie obiecuję, że stanie się to prędko.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora