Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 24.02.2009 02:11:42

Kolejka EKD

Nasz Drogi Gość

Przedwojenne plany rozbudowy EKD do Mszczonowa

Czy ktoś wie ,że przed 1939 rokiem kolejka WKD( EKD) miała być rozbudowana z KOmorowa do Mszczonowa.
W miejscowości Przeszkoda I Radziejowice są wykonane dwa żelbetowe mosty nigdy nie używane.

 

#2 24.02.2009 07:58:49

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Przedwojenne plany rozbudowy EKD do Mszczonowa

W podwarszawskim krajobrazie zachowały się ślady tych zamierzeń. I tak np. w znajdującej się po zachodniej stronie szosy Warszawa – Katowice wsi Przeszkoda zobaczyć można żelbetowe konstrukcje ramowe niedokończonego wiaduktu kolejowego nad rzeczką Mrową. Dalej – wciąż po zachodniej stronie szosy katowickiej - aż do parkingu we wsi Józefów ciągnie się (z przerwami) nasyp kolejowy – oczywiście bez torów. Po wschodniej stronie szosy katowickiej – w Radziejowicach – znajduje się niedokończony wiadukt na rzeczce Pisia Gągolina oraz fragmenty nasypu kolejowego. W wykopie prowadzącym przez wypiętrzenie terenu między Mszczonowem a Radziejowicami znajduje się szereg sadzawek, a na przedłużeniu tego wykopu kolejny nasyp.
(http://wiadomosci.polska.pl/kalendarz/k … m?id=37432)

Na moich pięćdziesiątkach nic nie ma (bardzo marne mapy z początku lat osiemdziesiątych) - a dokładniejszych dla tego terenu nie posiadam


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 26.02.2009 01:36:55

Tomek

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.02.2009
Posty: 30

Re: Przedwojenne plany rozbudowy EKD do Mszczonowa

Widziałem te wiadukty , szczególnie w Radziejowicach , coś fantastycznego, całe obrośnięte chmielem jak w dzungli... tylko szkoda że nie jeżdzą po nich kremowo granatowe wagoniki do których można było wsiąść na Nowogrodzkiej. Ech !

Offline

 

#4 26.02.2009 06:23:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Przedwojenne plany rozbudowy EKD do Mszczonowa

Nie masz jakiegoś zdjęcia?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 26.02.2009 18:19:36

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Przedwojenne plany rozbudowy EKD do Mszczonowa

Tomek napisał:

Widziałem te wiadukty , szczególnie w Radziejowicach

Widoczne z szosy?

Offline

 

#6 29.08.2009 21:05:55

survey06

Użytkownik

Zarejestrowany: 4.03.2009
Posty: 19

Re: Przedwojenne plany rozbudowy EKD do Mszczonowa

Znalazłem w sieci 2 zdjęcia z roku 1930 dotyczące - zgodnie z niemieckim opisem - Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wrzucam tutaj, gdyż tytularnego o WKD w spisie wątków nie znalazłem. Jeżeli pomyliłem wątki, to uprzejma prośba do Aminów o przerzucenie. Pozdrowienia.


http://images39.fotosik.pl/186/ef1c76b5198321e0m.jpg
http://images37.fotosik.pl/185/46b7d0a7a85d1c02m.jpg

Offline

 

#7 29.08.2009 23:51:41

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: Przedwojenne plany rozbudowy EKD do Mszczonowa

survey06 napisał:

Znalazłem w sieci 2 zdjęcia z roku 1930 dotyczące - zgodnie z niemieckim opisem - Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wrzucam tutaj, gdyż tytularnego o WKD w spisie wątków nie znalazłem. Jeżeli pomyliłem wątki, to uprzejma prośba do Aminów o przerzucenie.

I owszem gdyz do konca lat 40. XX WKD oznaczalo tylko koleje waskotorowe: grojecka i jablonowska. Na podanych zdjeciach sa wagony i parowoz z kolei grojeckiej. Natomiast Elektryczne Koleje Dojazdowe pod szyld WKD dostaly sie juz po wojnie, po przejeciu przez PKP, zartowno dotychczasowych WKD i EKD.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora