Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 7.03.2009 00:48:48

Tomek

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.02.2009
Posty: 30

Tabliczki z nazwami ulic

W końcu lat 30 tych XX w wprowadzono 2 rodzaje tabliczek emaliowanych z nazwami ulic. Jeden rodzaj , z jasnoniebieskimi literami na białym tle ( ostatnia zniknęła ok.2000 r z budynku straży pozarnej na Polnej usunięta przez MSI) a drugi rodzaj posiadał litery czerwone , również na białym tle.Dodam że litery były duże i drukowane i nie była to antykwa. Ten nowy typ miał zastąpić dotychczasowe beżowe z brązowymi literami. Nie mogę sobie poradzić z przyporządkowaniem  kolorystyki liter. Wiem że jeden kolor dotyczył ulic w kierunku Wisły a drugi , ulic wzdłuż niej. Polna przebiega ukosem więc nie wiem jak można ją traktować i w zwiazku z tym jedynie domniemam że "czerwone" tabliczki dotyczyły ulic wzdłużnych. Czy ktoś wie cosik na ten temat?
Zagadką jest też kolorystyka hitlerowskiego nazewnictwa ulic. Zdjęcia są czarnobiałe. Słynne zdjęcie tabliczki z nazwą ul. Skolimowska (chyba niebieskie litery j.w) przekreślone i u dołu Tiroler Strasse, no właśnie czarne na białym tle ?.

Offline

#2 7.03.2009 12:16:04

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Tabliczki z nazwami ulic

Na Bielanach można wciąż oglądać taka tabliczkę:
http://images28.fotosik.pl/301/c43580496ba5c197.jpg
Wynikało by więc, że niebiesko-białe były dla ulic poprzecznych.
Co do okupacyjnych (niemieckich) to spotkałem się z twierdzeniem, że były niebieskie z białymi literami- podobne do przedostatnich.

Offline

#3 8.03.2009 02:06:30

Tomek

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.02.2009
Posty: 30

Re: Tabliczki z nazwami ulic

Serdeczne dzięki . Teraz sobie nawet tę tabliczkę przypominam. Może znajdzie sie czerwona?
Ta na polnej była jakby wypłowiała a ta widzi mi sie bardziej granatowa.
Z opisem niemieckich tablic z białymi literami też się spotkałem ale zdjęcia pokazują wyraźnie ciemne litery na białym (jasnym) tle. A tabliczek z niebieskim( ciemnym ) tłem nigdzie nie znalazłem.
Wiem że czerwone na białym tle były do 1939 roku w Milanówku i Grodzisku Mazowieckim.

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora