Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 7.03.2009 19:52:15

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

oficjalne brednie o Śródmieściu

Oficjalna strona dzielnicy Śródmieście, umożliwia od niedawna zapoznanie się z historią i teraźniejszością ulic tej dzielnicy. Klikamy nazwę w wyszukiwarce i już możemy się wszystkiego dowiedzieć. Ogromnie mnie ta informacja ucieszyła, więc zacząłem tu i ówdzie klikać. Od strony humorystycznej (oraz dla wielbicieli horroru) jest to całkiem fajnym zajęciem. Nie przedstawię katalogu wszystkich dostrzeżonych kwiatków, bo nie mam czasu na wymienianie ich imponującej listy. Przytoczę smaczny przykład: Nalewki. Pod adresem http://www.srodmiescie.warszawa.pl/cms/ … r/209.html można się dowiedzieć, że:

Po wojnie - przy przeprowadzaniu ul.M.Nowotki (obecnie Gen.Andersa) Nalewki zostały podzielone. Przy starej nazwie pozostał odcinek od ul.L.Zamenhofa do S.Dubois. Fragment od Długiej do wejścia do ogrodu Krasińskich przemianowano na ul.Bohaterów Getta

Czyli to, co obecnie nazywa się Nalewkami, to nie żadna Gęsia, tylko drugi odcinek historycznej ulicy, któremu pozostawiono dotychczasową nazwę. Się wyjaśniło. Gratulacje, ukłony, podziękowania - od razu mi lepiej.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 7.03.2009 20:56:33

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: oficjalne brednie o Śródmieściu

Zajrzałem, rzeczywiście horror. Mnie zaciekawił spis ulic. Są tam też podane dawne nazwy ulic, ale tylko z czasów PRL-u. Zresztą nie wszystkie : nie ma m.in.  Alei Stalina i Młodzieży Jugosłowiańskiej! Brak zupełnie nazw przedwojennych, więc nie dowiemy się nic np. o ulicach Księdza Siemca, Alberta króla Belgów czy Pierackiego.
Jako plus tego spisu uznaję wykazanie wszystkich nazw skwerów, bo to trudno znaleźć.

Offline

 

#3 7.03.2009 23:26:47

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: oficjalne brednie o Śródmieściu

Po zapoczątkowaniu tego prześmiewczego wątku, trochę tam jeszcze pobuszowałem. Ciekawostka na ciekawostce. Dowiedziałem się choćby tego, że Miła zaczynała się na Muranowskiej (to jest chyba jakaś mocno nieeuklidesowa geometria - mnie w szkole uczyli, że równoległe się nie przecinają), spotkałem też słowo "Żydów" pisane w manierze przedwojenno-antysemickiej, z małej litery i wiele, wiele innych drobiazgów... Ktoś za to zapewne wziął parę nowych polskich złotych - bo frajerzy (siebie nazywający raczej pasjonatami) aż takiego dziadostwa na ogół nie wypuszczają.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora