Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 17.04.2009 23:58:40

Tomek

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.02.2009
Posty: 30

Tabliczki "znamionowe" ?

Pomocy !

"Chodzi" o tabliczki umieszczane  na domach i podające lokalizację (odległości od budynku)  najbliższego zaworu :wodnego, ppoż,gazowego, telefonicznego itp. Obecnie wykonywane są z tandetnego plastiku . Od lat 20-30 do 70-80 wykonywane były z blachy emaliowanej.
Kiedyś albo dawniej niż kiedyś ,tabliczki takie wykonywane były z odlewu ( chyba cyna) . Zachowały się tylko na : Pałacu Prezydenckim ( 3 szt.) z literami LR, (chyba gaz), na Hali Mirowskiej ( 1 szt.) też LR na Wiejskiej  (pierwsza kamienica za oficyną Gimnazjum Krolowej Jadwigi , z odlanym wzorem włazu kanałowego ciężkiego) i chyba na Ząbkowskiej ale ponieważ  jest pomalowana na niebiesko więc nie wiem czy też odlewana i piszę "chyba". Podczas mocowania nowejgabloty z nazwa ksiegarni zerwano tabliczkę z domu na ul. Brackiej 20.
Jak nazywają się takie tabliczki ? Może znamionowe?. Czy rzeczywiście są z cyny?. Czy LR to na pewno gaz?
Z takiego samego materiału wykonywane były "pri Carie" dwujęzyczne tabliczki z nazwami ulic( po wkroczeniu Niemców, cyrylicę spiłowywano lub zamalowywano).
Kto wie niech coś powie bedę wdzięczny i nareszcie się wyśpię.

Acha , przy okazji tabliczek blaszanych emaliowanych. Na ul. Filtrowej róg Niepodległości 225 , na Prokuratorskiej oraz Ząbkowskiej ,zachowały się bardzo oryginalne tabliczki dot. zaworów gazowych. Są one czarne a kluczykowy zawór gazowy jest intensywnie żółty. Według mnie pochodzą z przełomu lat 20 i 30
a więc kiedy budowano Kolonię Staszica.

Offline

#2 18.04.2009 00:05:09

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Tabliczki "znamionowe" ?

Jedno, co mogę szybciutko napisać, to że nie nazywałbym ich raczej znamionowymi

(teraz idę spać, zaraz spacerek)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#3 18.04.2009 13:19:27

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Tabliczki "znamionowe" ?

Według współczesnych norm nazywa się je :" tabliczkami orientacyjnymi dla wodo- lub gazociągów".
Tabliczki odlewane L.R. (L=Leuchtgas?)  są też na Mazowieckiej 11A, Solidarności 81, Miodowej 17, Krakowskim Przedmieściu 52/54.
Tabliczki gazowe emaliowane : Filtrowa 63, Rakowiecka 47(?), Słupecka 9.
Jest jeszcze jeden rodzaj tabliczek odlewanych, szarych (cyna?) pochodzących z okresu przedwojennego:
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1240052666.jpg
Ta pochodzi z Dantyszka.
Co do liter L. R., to za uznaniem ich za oznaczenie sieci gazowej przemawia istnienie zaworów oznaczonych z kolei literami GALR:
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1240053254.jpg
Pierwsza siec gazowa budowało w Warszawie niemieckie towarzystwo z Dessau, stąd moje przypuszczenie, że litera L może oznaczać słowo Leuchtgas czyli gaz świetlny. Na razie nie mam propozycji dla litery R (rohre było by zbyt proste) ani zestawu GALR.

Ładny zestaw tabliczek ( nie mam pojęcia czego dotyczy  ta owalna):
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1240053819.jpg

Ostatnio edytowany przez michel (18.04.2009 13:25:51)

Offline

#4 22.12.2009 01:45:31

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: Tabliczki "znamionowe" ?

Fajnie, że jest coś o tych tabliczkach maciupkich, bo zauważyłem, że niezauważyłem ich od dawna.. (tych emaliowanych).
Albo się już przyzwyczaiłem ich niezauważać, albo odbyła się ich masowa zagłada. Czy ktoś jeszcze (nie)zauważył to samo?

I pytanie: takie żółte - fikuśne w kształcie z jakich są lat?

Ostatnio edytowany przez astrowiktor (22.12.2009 01:46:49)

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora