Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek


Sport Beauty Moda Moda 2 Moda 3

#1 18.04.2007 15:07:09

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

5 Sierpnia 1944 - V dzień powstania

Do pracy!

Offline

 

#2 19.04.2007 19:49:59

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: 5 Sierpnia 1944 - V dzień powstania

Źródło 1. – W. Bartoszewski, „Dni walczącej stolicy”


Po godz. 01.00 – zapowiadane zrzuty lotnicze na teren cmentarzy: Żydowskiego i Powązkowskiego oraz w rejonie ul. Młynarskiej.

Wola, godz. 07.00 – oddziały odsieczy niemieckiej pod dowództwem SS-Gruppenfuhrera Heinza Reinefartha wsparte siłami Dirlewangera rozpoczęły generalne natarcie ku wschodowi. Mimo silnego oporu, nieprzyjaciel dotarł w godzinach wieczornych do pl. Kercelego.
Nie powiodło się, rozpoczęte o godzinie 17, boczne przeciwnatarcie oddziałów „Radosława” w kierunku ul. Wolskiej, ale mimo to udało się powstrzymać ruch oddziałów niemieckich, co umożliwiło częściową ewakuację rannych i ludności cywilnej.
Batalion „Zośka”, wsparty dwoma zdobytymi czołgami, opanował obóz koncentracyjny, tzw. Gęsiówkę,  na rogu ul. Gęsiej i Zamenhoffa. Dzięki temu sukcesowi udało się uwolnić około 350 więźniów – Żydów, głównie obywateli obcych, w tym 24 kobiety.
Około godz. 14 SS wtargnęło do szpitala Wolskiego i dokonało rzezi na pracownikach i pacjentach. Śmierć poniosło około 60 pracowników i 300 chorych.
Około godz. 20 rozpoczęła się masakra chorych, personelu i ludności w szpitalu św. Łazarza przy ul. Leszno 127. Zamordowano około 1000 osób.
Liczbę zamordowanych tego dnia na Woli szacuje się na około 20 tys osób.

Działalność RONA na Ochocie – coraz ściślejsze otoczenie redut obronnych przy ul. Kaliskiej i Wawelskiej; przymusowa ewakuacja ludności na Zieleniak, której towarzyszyły gwałty, rabunki, morderstwa; wkroczenie przed południem do Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej – rabunek i częściowe zniszczenie rzeczonego, wraz z masowymi mordami na pracownikach i chorych.

Około godziny 19 przybył do Warszawy na Wolę Erich von dem Bach.

Godz. 20.05 – Hans Frank zawiadamia dalekopisem szefa Kancelarii Rzeszy Hansa Lammersa:
„Warszawa w przeważającej części stoi w płomieniach. Palenie domów jest najpewniejszym środkiem zlikwidowania powstańczych kryjówek. Niemieckie grupy specjalne rozpoczęły działania bojowe dzisiaj o godzinie 10 rano w trzech punktach podmiejskich. (...)
W milionowym mieście wśród mieszkańców panuje nędza nie do opisania. Po stłumieniu lub upadku powstania przypadnie Warszawie w udziale zasłużona kara całkowitego zniszczenia. (...)
Straty nasze są niestety znaczne. W związku z istotnie poprawiającą się ogólną sytuacją wojskową na południowy wschód od Warszawy, kontynuując odsiecz można się liczyć z całkowitym stłumieniem powstania w ciągu kilku dni.”


Odpowiedź Stalina na pismo Churchilla z dnia poprzedniego:
„Pańskie pismo w sprawie Warszawy otrzymałem.
Myślę, że zakomunikowane Panu przez Polaków informacje są bardzo przesadzone i nie budzą zaufania. Do takiego wniosku można dojść choćby na tej podstawie, że Polacy-emigranci przypisali już sobie niemal zdobycie Wilna przez jakieś tam jednostki Armii Krajowej i nawet ogłosili o tym przez radio. Ale to oczywiście w żadnym stopniu nie odpowiada prawdzie. Armia Krajowa Polaków składa się z kilku oddziałów, które niesłusznie nazywają siebie dywizjami. Nie mają one ani artylerii, ani lotnictwa, ani czołgów. Nie wyobrażam sobie, jak takie oddziały mogą zdobyć Warszawę, dla której obrony Niemcy wystawili cztery dywizje pancerne, w tej liczbie dywizję „Hermann Goring”.”

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora