Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 25.05.2009 09:31:10

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Radzymińska 116

Jakoś nie mogę trafić na informację, co też się tam mieściło. O tyle jest to przykre i nieznośne, że ten akurat fragment przemysłowej zabudowy całkiem nieźle - i jako jedyny w okolicy - się zachował. Sąsiadów mam jako tako rozpracowanych: 114 - Huta Szkła Targówek; 118 - fabryka Borkiewicza; 120 - Tartak Radzymiński; 122 - olejarnia Wojtana... Wiecie coś?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#2 25.05.2009 11:46:46

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Radzymińska 116

Stanisław Misztal, Rozwój i lokalizacja przemysłu Warszawy międzywojennej, [w: IH PAN Studia Warszawskie t. IV:Warszawa II Rzeczypospolitej, z. 2, Warszawa 1970] : Radzymińska 116- Huta Szkła "Targówek". Ale może pomyliła się cyferka?

Offline

#3 25.05.2009 15:04:32

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Radzymińska 116

Zakładam, że obecna numeracja jest zgodna z przedwojenną - bo tak w ogóle, wszystko pasuje. Jedno nie zgadza się kompletnie (przyjmując, że w Twoim źródle nie ma pomyłki) - powojenny stan obiektów. Według dostępnego w sieci raportu o stanie zniszczeń miasta, huta poniosła straty w wysokości 80% majątku - i rzeczywiście, na placu pod adresem Radzymińska 112/114, stoją jedynie ściany głównego budynku, nie ma kominów, zachowało się kilka malutkich pawiloników przy granicach działki. To by pasowało do 80% strat. Natomiast po sąsiedzku, na Radzymińskiej 116, przetrwało pod dachem - i dobrze ma się do dziś - niemal wszystko. Drugi argument, to (łagodnie mówiąc) spora niezgodność zachowanych obiektów ze zdjęciem huty, które mamy choćby tu: http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic.php?id=283 . Oczywiście - jak się to nieraz zdarza, zdjęcie śmiało może być błędnie podpisane. Ale te zniszczenia... Zupełnie nie pasują - jest to akurat posesja, która przy niemal całkowitej ruinie sąsiednich, jakoś przetrwała, prawie nienaruszona. Upierać się nie będę, jednak nie pasuje mi to, kompletnie.

(po chwili)

Troszkę się rozpędziłem z tymi zniszczeniami u sąsiadów. Zupełnie nieźle wyszła z wojny fabryka Borkiewicza pod numerem 118 - ale już dalej położone tartak i olejarnia prezentowały się o wiele gorzej.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#4 22.10.2009 11:31:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Radzymińska 116

Gwoli ścisłości. Zdjęcie, o którym wspominam powyżej, jak mi się niedawno przypadkiem udało ustalić, zostało wykonane gdzie indziej - przedstawia hutę szkła Kijewskiego i Scholtze


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#5 19.02.2010 15:34:13

hirschmann

Nasz Drogi Gość

Re: Radzymińska 116

witam
mam zdjecia pprzedwojjene targówka i chyba kawałek radzymisnkiej.
Skad ma pan te zdjecie huty targówek ,,to fabryka mojego rodziny.
Mam zdjiecia i ksiazke o tym  .Mieszkałam na radzyminskiej  tam sie wyychowałam od niedawna na grochowie.
Pozdrawiam
HIRSCHMANN MONIKA

#6 19.02.2010 21:00:20

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Radzymińska 116

Witam Panią

Zdjęcie huty pochodzi z artykułu, który ukazał się w "Gazecie Stołecznej" w roku 2003. Tam zostało umieszczone błędnie - opisano je jako inną hutę szkła. Chyba jest też w nieco lepszej jakości dostępne gdzieś w sieci, niestety nie pamiętam, gdzie. Czy mógłbym może w jakiś sposób uzyskać dostęp do posiadanych przez panią zdjęć?

Pozdrawiam
Krzysztof Gajda


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora