Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 9.12.2008 21:07:49

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Tykocińska

Od dość dawna - na forum już też trochę wisi - posiadam takie zdjęcie z początku lat czterdziestych:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1212533141.jpg

Znajomy - jeden z uwiecznionych powyżej młodzieńców - nie mieszkał na Tykocińskiej przed wojną, nie było mu więc znane dokładne przeznaczenie zakładu, którego imponującą wieżę widzimy po lewej. Mówiło się jedynie, że prowadzona tam była produkcja zbrojeniowa. Niemcy natychmiast po wkroczeniu zajęli fabrykę i pilnowali jej na tyle poważnie, że przechodząc obok nie zatrzymywano się i nie przyglądano niczemu by nie zwracać na siebie uwagi wartowników - a jest to relacja człowieka związanego wówczas z Szarymi Szeregami, nie wystraszonego dzieciaka. W lecie 1944 wieżę wysadzono, pozostałe budynki znikły zapewne w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych.

Parę dni temu, przypadkiem wpadłem na trop. Jak się okazuje, zakład należał do Warszawskiej Spółki Myśliwskiej (jednym z założycieli był Stanisław Lilpop) i produkował amunicję śrutową. W tym momencie, jasne staje się przeznaczenie wieży - stanowiła podstawowy element linii odlewania śrutu.

Dziś - naprawdę przypadkiem - trafiłem na allegro na poniższą reklamę:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1228852974.jpg

i już po prostu nie potrafiłem o tym nie napisać

Tyle przyjemności a teraz interesy Nie macie przypadkiem jakichś zdjęć Targówka? Nie muszą nawet być koniecznie przedwojenne, byle pochodziły z okresu sprzed radosnej gierkowskiej modernizacji...

Aha. Gwoli ścisłości. Zakład mieścił się pod adresem Tykocińska 33.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 11.12.2008 12:04:43

Anek

Moderator

Skąd: duszą z Mokotowa
Zarejestrowany: 6.08.2008
Posty: 359

Re: Tykocińska

Przypadkiem wpadło mi w oko kiedy przeglądałam "Portret Warszawy lat międzywojennych". Podpisane jako "Fabryka Kijewskiego na Targówku produkująca ocet, 1923 r."

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/91_1228992846.jpg


Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Szukać należy sercem. [Antoine de Saint-Exupery]

Offline

 

#3 11.12.2008 13:24:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tykocińska

Dziękuję

Swoją drogą - jeśli to ten Kijewski, ale innego nie znalazłem - ocet to może oni też gdzieś tam przy okazji robili, ale przede wszystkim była to fabryka chemiczna. Kijewski, Scholtze i S-ka, na Siarczanej.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 11.12.2008 14:49:36

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Tykocińska

http://images29.fotosik.pl/303/ea971f6f9c05cae0.jpg
cegiełka na budowę kościoła...

Offline

 

#5 11.12.2008 17:05:04

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tykocińska

Rewelacja. Prawdę mówiąc, nawet kiedyś zdarzyło mi się tam brać ślub. Wielkie dzięki


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 13.12.2008 20:58:15

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Tykocińska

Co prawda nie są to zdjecia lecz wspomnienia i dotyczące Targówka więc pozwole sobie je zacytować.
Pochodza z ksiązki R.Bieleckiego J.Kuleszy "Przeciw Konfidentom i Czołgom":

„Z początkiem lata jeden z podkomendnych „Porawy", kpr. „Butrym" poinformował, że na Targówku znajduje się duża ilość broni, którą jakoby sam zakopał we wrześniu 1939 roku w piwnicy domu przy ul. Piotra Skargi. Była to jedna z dwu czynszówek o bliźniaczych elewacjach (nr 37/39), z dwiema identycznymi, półkolistymi bramami wjazdowymi. „Butrym" podjął się wskazać właściwe miejsce. (…)
Akcję przeprowadzono nocą z 18 na 19 lipca, (…) Przy ul. Radzymińskiej, od której brała początek Piotra Skargi, zaufany człowiek „Twardego", pracujący jako listonosz, udostępnił na całą noc swoje mieszkanie. Było ono punktem zbornym aż do chwili zapadnięcia ciemności. Przed godziną 22°°, ale już po „godzinie policyjnej" cała grupa - jedni z kilofami i łopatami, drudzy jako zbrojne ubezpieczenie -przez podwórka i zaplecza budynków przedostała się pod właściwy adres.
Rozkopywanie piwnic, najpierw tej upatrzonej, a gdy okazała się pusta - następnych, trwało niemal przez całą noc, ale nie przyniosło najmniejszego efektu.
Po czterdziestu dwóch latach okazało się, że kopać trzeba było bardzo blisko, ale nie tam, gdzie wskazał „Butrym". W lutym 1985 roku podczas wykopów, związanych z budową nowej centrali telefonicznej przy ul. Witebskiej (przecinającej ulicę Piotra Skargi bardzo blisko miejsca niefortunnych poszukiwań!) natrafiono na duży skład polskiej przedwojennej amunicji karabinowej, moździerzowej, a także na części do kaemów i inne elementy uzbrojenia!”

Ostatnio edytowany przez Daros (13.12.2008 21:01:01)

Offline

 

#7 13.12.2008 21:00:41

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Tykocińska

„Niczym jednak było to niepowodzenie wobec tragedii, jaka nastąpiła w godzinach rannych.
Poszukiwania zakończono przed świtem i należało teraz doczekać w bezpiecznym miejscu upłynięcia godziny policyjnej, wybrano więc na ten cel ogródki działkowe, opodal zbiegu ulic Radzymińskiej i Piotra Skargi. Zmęczenie bez efektu przepracowaną nocą było jednak tak wielkie, że przeważyło nad rozsądkiem. Większość nie czekała nadejścia dozwolonej pory i powróciwszy do mieszkania listonosza, gdzie zwróciła narzędzia, a broń zdała oczekującym łącznikom, poczęła rozchodzić się do domów, narażając na kontakt z niemieckim patrolem.
Por. „Porawa" z towarzyszącymi mu kilkoma podkomendnymi już na wstępie - w pobliżu ul. Piotra Skargi - miał starcie z nietrzeźwym kolejarzem niemieckim, ale ten incydent zakończył się tylko pobiciem agresywnego Niemca i wrzaskiem towarzyszącej mu kobiety. Jej krzyk mógł jednak zaalarmować posterunek bahnschutzów przy niezbyt odległym przejeździe kolejowym, zmusiło to więc „Porawę" i jego ludzi do szybkiego wycofania się w ulicę Piotra Skargi. W oddali, na Radzymińskiej widzieli przez moment trójkę z 993/W: „Twardego", „Cuga" i „Zakalca".
Ci ostatni spod domu listonosza ruszyli ul. Radzymińską ku przejazdowi kolejowemu, gdy nagle spostrzegli idący od tegoż przejazdu patrol. Por. „Twardy" dał podkomendnym rozkaz wycofania się, sam natomiast postanowił nie uciekać, ufny w siłę swego ausweisu - legitymacji funkcjonariusza Kriminalpolizei o nazwisku Zieliński.
Początkowe zetknięcie z patrolem utwierdziło jego pewność siebie. Niemcy, obejrzawszy dokumenty oraz posiadany pistolet, w pierwszej chwili nie mieli zastrzeżeń. Ledwie jednak odszedł kilka kroków, padło powtórne „halt!".
Zgubiła „Twardego" spostrzegawczość jednego z żandarmów. Zauważył on, że pistolet zatrzymanego jest inny od wymienionego w pozwoleniu na broń. To wystarczyło, by Zieliński stał się osobą podejrzaną, zaprowadzono więc Leszka Kowalewskiego na posterunek żandarmerii. Tam - po telefonicznym skontaktowaniu się z komendą Kripo - dowiedziano się, że zatrzymanego nie ma w rejestrze funkcjonariuszy Kriminalpolizei. Porucznika „Twardego" przewieziono do gmachu Gestapo w Alei Szucha.”

Offline

 

#8 13.12.2008 22:56:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tykocińska

Proszę, czytając jakoś w ogóle nie zwróciłem uwagi na sprawę tego składu amunicji. Tym zabawniejsze, że budowie centrali mocno kibicowałem (w okolicach roku 1987 z telefonami na Targówku było dość marnie) a ponadto przez półtora roku mieszkałem tuż obok. Czyżby książka była dla mnie zbyt długą formą?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 17.12.2008 22:20:55

Anek

Moderator

Skąd: duszą z Mokotowa
Zarejestrowany: 6.08.2008
Posty: 359

Re: Tykocińska

Huta szkła na Targówku, obok której przejeżdżała kolejka marecka ...
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/91_1229548698.jpg


Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Szukać należy sercem. [Antoine de Saint-Exupery]

Offline

 

#10 18.12.2008 11:17:43

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tykocińska

Ten obrazek znam, ale zmusiłaś mnie do tego, żeby mu się nareszcie przyjrzeć Już miałem ogłosić, że to widok od Radzymińskiej, jednak wcale nie jestem przekonany


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#11 8.01.2009 09:42:24

bellucci

Użytkownik

Zarejestrowany: 8.01.2009
Posty: 8

Re: Tykocińska

http://wikimapia.org/7971934/pl/Tykoci%C5%84ska-32-42


Budynek powstał w roku 1914, co wiemy dzięki napisowi na attyce w środkowej części budynku. Początkowo powstał on jako siedziba carskiej administracji dla tej części Warszawy, jako że Targówek włączono do administracyjnych granic stolicy juz w 1916 roku. Budynek ten jest prawdopodobnie najstarszym zachowanym murowanym domem w tej części dzielnicy.

Zachowany tutaj został kompletny wystrój elewacji utrzymany w stylu neorenesansowym, który nawiązuje do staromiejskich kamienic. Charakterystycznym elementem są przymocowane do ścian metalowe, zwisające obręcze, będące niegdyś swoistym parkingiem dla konnych powozów, gdy przed I wojną światową automobile były na ulicach Targówka rzadkością.

W swojej ponad 90-letniej historii budynek ten był siedzibą rozmaitych instytucji: przed 1915 r. mieścił carską administrację lokalną, w latach międzywojennych był komisariatem policji i siedzibą sądu grodzkiego. W czasach II wojny urzędował tutaj lokalny oddział gestapo, a w jego piwnicach była okryta złą sławą katownia. W czasie powstania zorganizowano tam punkt sanitarny pod kierownictwem dr. Andrzeja Kawalskiego ps. Atom. Po wojnie umiejscowiono tam ośrodek zdrowia. Obecnie jest to budynek administracji NFZ (nie przyjmują tam ju lekarze). Na jego fasadzie znajduje się tablica upamiętniająca dr. Kawalskiego

Źródło - jest to część pracy Michała Sztompke "Zakamarki Targówka Mieszkaniowego"

Offline

 

#12 8.01.2009 10:11:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tykocińska

Dzięki

Tu rzecz ciekawa. Autor relacji, od której niniejszy wątek zacząłem, mieszkał w czasie okupacji tuż obok. Muszę się jeszcze upewnić (zaraz zapytam), ale o ile dobrze sobie przypominam, wspominał, że w tym budynku mieścił się wówczas komisariat policji polskiej - Niemcy urzędowali w byłym budynku szkolnym na Stojanowskiej, gdzie dziś przypomina o tym tablica z podaną informacją o około trzydziestu ofiarach.

(podany w wikimapii link do źródła, niestety, nie działa )

Napiszę, kiedy tylko czegoś się dowiem.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#13 8.01.2009 10:18:19

bellucci

Użytkownik

Zarejestrowany: 8.01.2009
Posty: 8

Re: Tykocińska

hmmm, nie wiem dlaczego ...powinno byc ok, bo u mnie dziala.

zreszta, tam jest dokladnie ten sam opis, ktory zamiescilam ...link podalam tylko dlatego, ze nie umialam wkleic zdjecia ;-))

pozdrawiam
m

PS. czy info o walkach spadkobiercow tez zamieszczac? czy to nie ten post?

Offline

 

#14 8.01.2009 10:47:20

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tykocińska

Niee... Ja nie piszę, że nie otwiera mi się zamieszczony tu link. Nie otwiera mi się nic pod linkiem, który znajduje się tam - a owszem, pewnie rzecz jest ciekawa.

Wszelkie informacje mile widziane - choćby i o spadkobiercach, znam takie zabawy nieźle, chętnie poczytam, jak się inni męczą Pozdrawiam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#15 8.01.2009 12:08:35

bellucci

Użytkownik

Zarejestrowany: 8.01.2009
Posty: 8

Re: Tykocińska

Offline

 

#17 8.01.2009 13:19:53

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tykocińska

A tu taki nieautoryzowany fragmencik. Jednak komisariat PP...

W czasie okupacji dochodziło w tym rejonie często do strzelanin. Kiedyś Niemcy przewozili Żydów i jeden im uciekał ale go ciężko postrzelili i zostawili. Siedział zalany krwią właśnie w tej luce oparty plecami o ścianę komisariatu. Tak go widziałem i zapamiętałem. Potem jeden z policjantów dobił go strzałem w głowę.

Wspomniana luka, to do dziś niezabudowana posesja od strony Myszkowskiej.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#18 16.01.2009 11:32:12

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Tykocińska

Z GFH
ul. Rogowska
http://images30.fotosik.pl/314/b58825c18dffbb89.jpg

dla niewtajemniczonych: po lewo Cmentarz Żydowski

Offline

 

#19 17.01.2009 12:40:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tykocińska

Jakoś chyba bardzo się to miejsce do dziś nie zmieniło


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#20 20.06.2015 19:12:21

ajwaj

Użytkownik

Zarejestrowany: 15.07.2012
Posty: 4

Re: Tykocińska

przeprowadziłem wywiad z babcią która do września '39 mieszkała przy Tykocińskiej 8 i potwierdziła, że była tam prowadzona produkcja zbrojeniowa. Co więcej twierdzi, że pracowała tam "za niemca". Początkowo trudno mi było w to uwierzyć, bo w czasie wybuchu wojny miała 11 lat, ale na prawie wszystkie historie i informacje dotyczące Targówka z tamtych lat, jakie mi przekazała, znalazłem jakieś potwierdzenie w internecie. Babcia twierdzi, że pracę dostała po znajomości i obsługiwała jedną z maszyn do wyrobu gilz (nawet ja początkowo nie wiedziałem co to;) główne wejście było od Piotra Skargi, można było też wyjść bezpośrednio na Tykocińską. W fabryce płacono b. dobrze - praktycznie pensja babci była głównym źródłem dochodu 6 osobowej rodziny.

w Tykocińską 8 na początku wojny uderzyła bomba (Niemcy bombardowali prawdopodobnie pobliskie tory kolejowe) i wszyscy mieszkańcy musieli się stamtąd wynieść.

Jedną z historyjek babci na które za chusteczkę nie mogę znaleźć potwierdzenia jest ta o wizycie na Targówku Rydza-Śmigłego z okazji położenia kostki brukowej na Radzymińskiej (prawdopodobnie 38-39 r.).

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora