Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 26.06.2008 11:42:14

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

ruiny

Niby to takie trochę getto, ale obrazek powojenny - a zresztą o innych ruinach też pewnie możemy kilka interesujących (albo i nie ) uwag wymienić - więc pozwolę sobie na oddzielny wątek. Zacznę - oczywiście - od Muranowa.

Funkcjonuje na GFH coś takiego, z podpisem (bo niby skąd bym tę informację wziął ) "Dzika".

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1214472400.jpg

Nie będzie niczym specjalnie odkrywczym, jeśli napiszę, że to wygląda na zdjęcie robione z wysokości Niskiej na północ. Lekki skręt torów, z prawej mur Umschlagplatzu (wiem, na ortofotomapie jest i drugi, idący wschodnim brzegiem jezdni - tu mamy już tylko trochę cegieł, zdjęcie jest nieco późniejsze). W centrum kadru zachowany do dziś budynek (Dzika 57? - taki numer widnieje u Marcinkowskiego, dziś chyba 17), resztka muru na lewo od niego to zapewne Szczęśliwa. Może być?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 26.06.2008 11:53:11

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: ruiny

Mie pasuje Te wysokie ruiny z tyłu pasowały by też do zabudowy ul. Konarskiego.

Ostatnio edytowany przez roox (26.06.2008 11:55:19)

Offline

 

#3 26.06.2008 11:53:12

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: ruiny

Od razu następne - wygrzebane w trakcie porządków:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1214473899.jpg

Też nic odkrywczego - widok z południowego odcinka Lubeckiego na Gęsią.

Tu jest mała ciekawostka - widać sporo budynków w tle, jakby dość niedaleko. Czyżby jednak zdjęcie było niemieckie?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 27.06.2008 18:02:57

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: ruiny

chrisfox napisał:

resztka muru na lewo od niego to zapewne Szczęśliwa. Może być?

Może być Chris . Mam w domu jeszcze jedno zdjęcie tego odcinka, robione perę metrów bardziej na północ - jak wrócę, to wkleję. Na GFH jest sporo zdjęć z ruin, część dość szczegółowo oznaczona.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#5 29.06.2008 17:24:46

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: ruiny

zaruk napisał:

część dość szczegółowo oznaczona.

To pomaga - aczkolwiek już ładnych parę razy (nie pamiętam, czy akurat ze zdjęciami z GFH), nieźle się przewiozłem. Najświeższy przypadek... aż wstyd się przyznać. Do niedawna dość znane zdjęcie Nebelwerfera, opisane jako "Nowolipki", tak sobie bezmyślnie do Nowolipek przypisałem (owszem, bez specjalnego oglądania - miałem zerknąć kiedyś przy okazji ), że tkwiło tam, tkwiło... dokąd nie poświęciłem mu sekundy cennej uwagi - jakieś szyny tam było widać Tak poważniej: jeden, czy dwa błędy w opisie, na GFH widziałem - czego dotyczyły, nie pamiętam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 29.06.2008 18:45:00

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: ruiny

Wracając jeszcze do postu 1. Zdjęcie chyba rzeczywiście jest robione przy Niskiej, jej fragment może być widoczny po lewej stronie kadru. Widoczny natomiast po prawej początek przecznicy to może być Żoliborska (gdyby to była druga część Niskiej, to dalej powinien być widoczny wylot Żoliborskiej, ale go nie widać) - stąd można przypuszczać, że fotografujący był zwrócony nieco na zachód.
Zgodnie z obietnicą wrzucam inne powojenne zdjęcie Zamenhofa - kłopot z pamięcią sprawił, że inaczej niż zapowiadałem - zdjęcie wykonano bardziej na południe od poprzedniego. Ja bym zaryzykował twierdzenie, że w okolicach Wołyńskiej. Ale to do uzgodnienia.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/76_1214757452.jpg


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#7 29.06.2008 18:51:47

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: ruiny

Chyba znów nomenklatura nam tu miesza Narożnik widoczny po prawej na górnym zdjęciu, to - według mnie - Stawki (z przyczyn, które opisałeś powyżej - i tak właśnie sądziłem). Podejrzewam, że miałeś na myśli dokładnie to samo


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 29.06.2008 19:13:25

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: ruiny

Nam, jak nam - mnie się miesza


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#9 11.01.2009 13:22:53

Wierzbowa

Nasz Drogi Gość

Re: ruiny

To na 100 procent ul.Dzika.Ten ciemny wysoki budynek to istniejąca tam do dzisiaj pod nr.17 kamienica Goldbandów.
natomiast te wysokie ruiny po lewej stronie to Dzika 32 róg Konarskiego

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora