Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 12.07.2009 16:38:46

przem

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.03.2007
Posty: 6

Stacja Jabłonna II

Czy ktoś spotkał się ze zdjęciami stacji końcowej w Jabłonnej? Pomyślałem sobie bowiem o wykonaniu jakiejś makiety z naszej kolejki, a ta stacja jest najciekawsza (najbliżej mnie była Dąbrówka, ale tam nie było nic interesującego). Co prawda najbardziej interesowałby mnie okres powojenny, ale w ostateczności może i zdecyduję sie na przedwojenny. A oto co dotychczas ustaliłem (czyli właściwie nic):
Plan stacji wg. p. Pokropińskiego
http://img33.imageshack.us/i/pict0221.jpg/
według opisu były tam budynki drewniane: dyżurnego ruchu, kasy biletowej, poczekalni i bufetu (jeden ciąg zabudowań), parowozownia (wg. opisu trzystanowiskowa, tzn. dwutorowa z warsztatem - na kolejce używano dość krótkich parowozów), wieża ciśnień i jakieś inne drobiazgi. Jedyne znane mi zdjęcia to te: http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial … o=galeria; co ciekawe - ostatnie zdjęcie nijak nie pasuje mi do powyższego planu - po obu stronach wieży ciśnień są tory; mało tego, tablica sugeruje, że jest to przedłużenie peronu...

Budynki spaliły się w 1944 r. a w latach 1946-47 zbudowano murowaną parowozownię czterostanowiskową (sądzę, że w miejscu spalonej) i murowaną wieżę ciśnień oraz prowizoryczny drewniany barak - jako budynek stacyjny. Dwa ostatnie obiekty rozebrano, odpowiednio w 1969 i 1970 roku, natomiast parowozownia miała przetrwać jako budynek mieszkalny. Ponieważ nijak nie mogłem jej sobie skojarzyć (chociaż wielokrotnie przejeżdzałem tamtędy), dzisiaj wybrałem sie na ogledziny. Budynek jest rzeczywiście - widoczny tuż przy "nowym" rondzie obwodnicy (po drugiej stronie niż OBI):
widok od strony zachodniej (były wjazd)
http://img268.imageshack.us/i/pict0216e.jpg/
widok od zachodu z widocznym wejściem do jednego z mieszkań (po przeciwnej stronie znajduje się drugie, z drewnianym gankiem)
http://img196.imageshack.us/i/pict0217h.jpg/
Innych śladów w okolicy już nie widać. Z góry dziękuję za wszelką pomoc, chociaż widzę, że mało się tutaj dzieje....
A może ktoś miałby przy okazji mapę 1:10 000 i mógł zeskanować omawiany fragment (co też byłoby pomocne bo moje kończą się na sąsiednim arkuszu).

PS. Przepraszam za linki do zdjęć, zawsze na forach wklejałem z Imageschacka i było OK; może przez ostatnie pół roku coś się pozmieniało (bo faktycznie strona wygląda inaczej)

Ostatnio edytowany przez przem (12.07.2009 16:41:05)

Offline

 

#2 12.07.2009 21:01:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Stacja Jabłonna II

przem napisał:

A może ktoś miałby przy okazji mapę 1:10 000 i mógł zeskanować omawiany fragment (co też byłoby pomocne bo moje kończą się na sąsiednim arkuszu).

PS. Przepraszam za linki do zdjęć, zawsze na forach wklejałem z Imageschacka i było OK; może przez ostatnie pół roku coś się pozmieniało (bo faktycznie strona wygląda inaczej)

Mapę - ale z którego roku? Od razu napiszę, że chyba nie mam dziesiątki, ale pytanie brzmi nieco nieściśle.

Co do imageshack - rzeczywiście, coś nie bardzo. Próbowałem, ale na forum pojawiało się zdjątko o trudnych do zaakceptowania rozmiarach, odrobinkę za wielkie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 12.07.2009 22:46:42

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Stacja Jabłonna II

przem napisał:

co ciekawe - ostatnie zdjęcie nijak nie pasuje mi do powyższego planu

I nie może pasować, gdyż przedstawia stację Jabłonna ...... ale normalnotorową - czyli dzisiejsze Legionowo.

Offline

 

#4 13.07.2009 00:18:45

przem

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.03.2007
Posty: 6

Re: Stacja Jabłonna II

Widocznie na kolej.one.pl ktoś się rozpędził i zdjęcie figurowało jako Jabłonna II wraz ze znanym z książki B. Pokropińskiego, przedstawiającym baraki stacyjne.
A co do mapy - to miałem na myśli powojenną, nawet z lat 80. (chociaż im starsza tym lepsza) 1:10 000, tak aby widoczny był teren oraz budynki. Niewiele ona wniesie, ale zawsze to "materiał dowodowy" będzie pełniejszy! Widziałem wojenną 1:25 000, ale tam był jedynie przebieg linii, bez szczegółów stacji.

Offline

 

#5 17.07.2009 12:21:02

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Stacja Jabłonna II

przem napisał:

Widocznie na kolej.one.pl ktoś się rozpędził

Dość często ktoś tam się rozpędza i to nie tylko w błędnych opisach zdjęć czy wymyślaniu linii  ale także ....... w zamieszczaniu zdjęć ściągniętych z innych forum  - w tym także z naszego

przem napisał:

zdjęcie figurowało jako Jabłonna II wraz ze znanym z książki B. Pokropińskiego, przedstawiającym baraki stacyjne.

Zdjęcie, o którym piszesz pochodzi z dawnego ADM czyli dziszejszego NAC i tam już zostało błędnie opisane. B.Pokropiński i autorzy wspominanej strony tylko powielili ów błąd.

A zdjęcie nie przedstawia baraków tylko ówczesną stację Jabłonna /dzisiejsze Legionowo/ mieszczącą się w pudle starego, rosyjskiego wagonu osobowego.

Offline

 

#6 18.07.2009 10:02:09

przem

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.03.2007
Posty: 6

Re: Stacja Jabłonna II

Faktycznie na przedłużeniu baraku widać coś jak pudło wagonu! W takim razie nie ma żadnych zdjęć z Jabłonny wąskotorowej?

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora