Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 6.09.2009 11:50:39

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Rodzynek na Grójeckiej

Wydaje mi się, że w pewnym miejscu, którego nazwy z wiadomych powodów nie będę wymieniał, zdjęcie to zostało rozpoznane jako okolice obecnego wiaduktu nad linią radomską.

Offline

 

#22 6.09.2009 12:08:09

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Rodzynek na Grójeckiej

Z grubsza. Coś mi się teraz zdaje (sprawdzać nie mam czasu, ale jakoś tak), że gdzieś w tamtych okolicach linia zmieniała się w jednotorową.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#23 6.09.2009 21:47:08

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Rodzynek na Grójeckiej

http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-U-6670.jpg

Offline

 

#24 6.09.2009 22:38:29

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: Rodzynek na Grójeckiej

chrisfox napisał:

Prawdę mówiąc, powinienem bardzo dawno temu zauważyć, że ten rurowy z różnych przyczyn kompletnie tam nie pasuje

Czy mogłabym prosić o rozwinięcie tematu? Rozumiem że wysięgniki są oryginalne ale słup podtrzymujący je już nie? Szczerze mówiąc dolna część tego słupa wygląda bardzo obiecująco.... Dla uściślenia myślę o tym słupie przy Niemcewicza z fotki Balcerka, tym na pierwszym planie.

Offline

 

#25 6.09.2009 22:45:08

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: Rodzynek na Grójeckiej

Jeżeli w okolicach wiaduktu nad koleją radomską linia tramwajowa zmieniała się na jednotorową to ta okolica, którą widzimy  na zdjęciu musiałaby być bardziej na północ od tego wiaduktu. Wyraźnie ma dwie nitki torów co widać po wysięgnikach

edit - w cytacie nie wyświetla się fotka załączona przez Darosa

Ostatnio edytowany przez emka 1471 (7.09.2009 21:32:09)

Offline

 

#26 7.09.2009 10:29:39

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Rodzynek na Grójeckiej

emka 1471 napisał:

chrisfox napisał:

Prawdę mówiąc, powinienem bardzo dawno temu zauważyć, że ten rurowy z różnych przyczyn kompletnie tam nie pasuje

Czy mogłabym prosić o rozwinięcie tematu?

Owszem Znów się w rozpędu władowałem w coś, na czym się nie znam - ale spróbuję. Nie pasuje, bo tam były słupy kratownicowe, z lirą na czubku. Także dlatego, że owa obiecująca skrzynka w dolnej części, miałaby sens tylko w przypadku owej liry z lampą na szczycie - a tam nic nie ma. Ponadto, całkiem prywatnie, wydaje mi się, ze ten słup w ogóle jest trochę nie taki Ale - jak już pisałem - to wszystko musztarda po obiedzie, bo powinienem wiedzieć od razu a nie wymądrzać się dopiero teraz.

(po chwili)

Mówiłem, ze się nie znam. Pisałem z głowy i teraz muszę uściślić. Dalej (nie wiem, od jakiego miejsca, chyba od okolic Opaczewskiej) lirowego oświetlenia już raczej pomiędzy torami nie było - przynajmniej ja na zdjęciach stamtąd tych elementów nie widzę. Niemniej, w okolicy Niemcewicza, lira być powinna.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#27 7.09.2009 11:07:22

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Rodzynek na Grójeckiej

chrisfox napisał:

Fryderyk pewnie będzie wiedział

Zdjęcie wrzucone przez Darosa to jest Grójecka w okolicy Opaczewskiej, na wysokości Zieleniaka. Widać ostatni słup kratownicowy z podwójną lirą i wysiegnikiem lampy, bo do tego momentu torowisko szło uczciwie osią Grójeckiej i takie też słupy były od tego miejsca przynajmniej do Pl. Narutowicza. Na południe od Opaczewskiej aż do miejsca zmiany linii w jednotorową (czyli przed jazdem na wiadukt) zaczynał się ten bajzel ze słupami widoczny na fotce. Każdy tor miał osobne słupy trakcyjne, pomieszne były kratownicowe z pojedynczym wysiegnikiem lirowym i drewniane z wysięgnikiem prostym.
Na odcinku jednotorowym aź do pętli na Okęciu były już tylko te ostatnie.
Dla prównania:
http://i25.tinypic.com/16aadz8.jpg
http://i25.tinypic.com/n2y6me.jpg
Co do odcinka Grójeckiej na północ od Pl. Narutowicza, to muszę przyznać, że nie mam pewności co typu słupów. Wydaje mi się jednak, że były to słupy rurowe, przynajmniej na początkowym fragmencie odcinka. Muszę poszukać w swoich materiałach dla pewności.

Offline

 

#28 7.09.2009 11:17:01

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Rodzynek na Grójeckiej

A mówiłem, że się nie znam. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#29 7.09.2009 12:10:27

survey06

Użytkownik

Zarejestrowany: 4.03.2009
Posty: 19

Re: Rodzynek na Grójeckiej

A to już chyba Aleja Krakowska i … te same słupy trakcyjne.
http://images34.fotosik.pl/394/070680761e4f4967med.jpg

Offline

 

#30 7.09.2009 12:13:45

survey06

Użytkownik

Zarejestrowany: 4.03.2009
Posty: 19

Re: Rodzynek na Grójeckiej

do tego, jak wcześniej wspominano, słupy o konstrukcji drewnianej

Offline

 

#31 7.09.2009 12:34:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Rodzynek na Grójeckiej

Istotnie


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#32 7.09.2009 14:20:22

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Rodzynek na Grójeckiej

Eech, namieszalem, ale tylko odrobinę...
Powinienem uderzyć się w pierś, a jeszcze lepiej w głowę (młotkiem). Tak to jest jak się pisze z pamięci czyli z niczego
To zdjęcie z tym błotem to oczywiście odcinek zabudowy pomiędzy Przemyską a Opaczewską. To był kraniec zwartej zabudowy Ochoty więc tam rownież kończyła się jakakolwiek estetyka a i linia regulacyjna była już w tym miejscu pojęciem dość mglistym.
Później ok. 1930 roku, po otwarciu zajezdni "Rakowiec", tego typu słupy postawiono na Opaczewskiej, co ładnie widać tu
http://i30.tinypic.com/29ln4wp.jpg

Offline

 

#33 8.09.2009 09:44:06

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Rodzynek na Grójeckiej

Co do północnego odcinka Grójeckiej to słupy rurowe stały na pewno od Pl. Zawiszy do Dalekiej.
Tak więc nasz rodzynek, owszem, liry ma autentyczne, ale z pewnością sam słup nie stał pierwotnie w tym miejscu (co też nie wyklucza jego autentyczności).

Offline

 

#34 9.09.2009 13:19:55

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: Rodzynek na Grójeckiej

roox napisał:

Eech, namieszalem, ale tylko odrobinę...
Powinienem uderzyć się w pierś, a jeszcze lepiej w głowę (młotkiem)

Lepiej jednakw pierś bo młotkiem w głowę - może być z tego jakieś nieszczęście



Później ok. 1930 roku, po otwarciu zajezdni "Rakowiec", tego typu słupy postawiono na Opaczewskiej, co ładnie widać tu
http://i30.tinypic.com/29ln4wp.jpg

Sory za głupie pytanie ale jaką dokładnie ulicę przedstawia to zdjęcie? Grójecką czy Opaczewską?
I gdzie mieściła się zajezdnia Rakowiec?

Kolejne pytania z serii wiem że nic nie wiem

Survey06 i Roox wstawili zdjęcia pokazujące jedną trakcję trawmajową widoczną po prawej stronie zdjęcia. Zastanawiam się jaki to kierunek - północny czy południowy? Rozumiem że północny i tor tramwajowy przebiegał po prawj stronie jezdni. Zgadza się?
Drugie pytanie to czy na zdjęciu drugim w poście 27 ten murek widoczny po obu stronach ulicy może oznaczać to że dołem przebiega linia koleji radomskiej?

Niestety nie mogę tego wszystkiego posprawdzać na ortofoto bo od 3 dni u mnie nie działa Też tak macie?

Offline

 

#35 9.09.2009 13:44:11

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Rodzynek na Grójeckiej

Łomatko, ile pytań...

Jeśli nikt mnie nie uprzedzi, spróbuję odpowiedzieć, ale to chwilkę potrwa, bo będę musiał obejrzeć zdjęcia . Jedno jest pewne - barierki istotnie pochodzą z wiaduktu. A zajezdnia mieściła się po południowej stronie Opaczewskiej.

Co do najnowszej mutacji ortofotomapy... szkoda słów.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#36 9.09.2009 13:45:43

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Rodzynek na Grójeckiej

emka 1471 napisał:

Sory za głupie pytanie ale jaką dokładnie ulicę przedstawia to zdjęcie? Grójecką czy Opaczewską?
I gdzie mieściła się zajezdnia Rakowiec?

Kolejne pytania z serii wiem że nic nie wiem

Survey06 i Roox wstawili zdjęcia pokazujące jedną trakcję trawmajową widoczną po prawej stronie zdjęcia. Zastanawiam się jaki to kierunek - północny czy południowy? Rozumiem że północny i tor tramwajowy przebiegał po prawj stronie jezdni. Zgadza się?
Drugie pytanie to czy na zdjęciu drugim w poście 27 ten murek widoczny po obu stronach ulicy może oznaczać to że dołem przebiega linia koleji radomskiej?

Niestety nie mogę tego wszystkiego posprawdzać na ortofoto bo od 3 dni u mnie nie działa Też tak macie?

To ostanie foto przedstawia Opaczewską w kierunku Grójeckiej. Zarówno budynek na pierwszym planie (Grójecka 104), jak i szkoła stoją do dziś, choć ten pierwszy nieco rozbudowano. Szkoła ma natomiast obecnie płaski dach i za bardzo nie widać jej zza bazarku.
Zajezdnia Rakowiec mieściła się u zbiegu Opaczewskiej i Szczęśliwickiej, na wprost wylotu Piotrkowskiej.

Foty z pojedynczym torem zrobione są w kierunku północnym. Tor przebiegał wschodnią stroną ulicy - tak brzmi to lepiej, w każdym razie więcej wiadomo. Te murki to barierki na wiadukcie.
A biała kamienica po lewej stronie Grójeckiej poniżej wiaduktu, też do dziś stoi - na rogu obecnej Włodarzewskiej.

A ortofoto działa, tylko zmieniło adres i wygląd
http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Map … Historical

Offline

 

#37 9.09.2009 13:56:41

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Rodzynek na Grójeckiej

roox napisał:

ortofoto działa

I to jak działa

Jakoś wolałem poprzednią wersję. Ta jest dziwna, wolna i w ogóle jakaś taka...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#38 9.09.2009 21:59:07

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: Rodzynek na Grójeckiej

chrisfox napisał:

roox napisał:

ortofoto działa

I to jak działa

Jakoś wolałem poprzednią wersję. Ta jest dziwna, wolna i w ogóle jakaś taka...

to fakt że jakaś taka... gorsiejsza.

A swoją drogą zamiast rzeźbić pytanie o Zajezdnię na Rakowcu wystarczyłoby jakbym podpytała się o nowy adres orto. Jak wół jest tam ta zajezdnia zanaczona

Offline

 

#39 9.09.2009 23:49:53

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Rodzynek na Grójeckiej

A w ogóle, co chwila widzę informację, że modernizują serwer. Dopiero to dziadostwo uruchomili i już modernizują? Chłam straszny, takie mam wrażenie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora