Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#41 7.03.2009 15:10:24

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Warszawa?

Oj, chyba się nie przydam. Ostatnio w Gdyni byłem jakieś dziesięć lat temu - a w centrum tego miasta... łomatko, jeszcze za Gomułki


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#42 4.10.2009 20:37:09

Belmont

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2009
Posty: 22

Re: Warszawa?

Chciałbym wrócić do starej sprawy (Znacie? Znamy! No to popatrzcie.) dwóch zdjęć włożonych przed dwoma laty przez Chrisfoxa i dyskutowanych przez Onegoż tudzież Borka. Więc ja do tego swoje trzy grosze. Mam nadzieję, że znowu nie wyważam otwartych drzwi - już mi się to raz, nowicjuszowi, przytrafiło.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1185396405.jpg

i drugie

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1185400951.jpg

To z całą pewnością to samo miejsce, i jak słusznie zauważyli obaj Forumowicze, zupełnie nie-warszawskie. Bo i budynek jakiś taki, i te lampy kuliste, i dziwny słup (ogłoszeniowy? trafostacja?), i wiszący sygnalizator i przejście przez jednię wytyczone gwoździami (we Lwowie takie widziałem - z polskimi napisami zresztą), i umocnienia warowne, za którymi Ubermensche mieli się czuć bezpiecznie, jakieś takie nie-z-Generalnej-Guberni. No i wreszcie trakcja, która jest, ale szyn nie ma. No więc co? Ano jedno jest wytłumaczenie: trolejbus, a tego zwierza u nas przed wojną nie bywało.

No więc wygrzebał ci-ja taką oto fotkę:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:Cvqs6zdvBJ2U4M:http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_2-1869.jpg

To oczywiście nie jest ten budynek. Ale lampy takie same. I niemal takie same dziwaczne osłony z desek parteru. Dla mnie wystarczające dla identyfikacji. Dla Was, sceptyków, pewnie nie. A gdzie to? W Kijowie. Ani chybi Chreszczatik, bo to szeroka ulica była i jest. Trochę jednak za daleko, nawet jak na najdalsze przedmieścia naszej Pragi. A fotka z NAC-u wzięta jest, który jednak czasem NACoś się przydaje.

Offline

 

#43 4.10.2009 21:54:52

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Warszawa?

Fajna fotka, szkoda, że się nie powiększa...
O tych sceptykach to, rozumiem, komplement?


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#44 5.10.2009 19:08:55

Belmont

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2009
Posty: 22

Re: Warszawa?

zaruk napisał:

Fajna fotka, szkoda, że się nie powiększa...
O tych sceptykach to, rozumiem, komplement?

A toż pewnie, że komplement!!! I jeszcze jaki (sam bywam sceptykiem).
Fotka nie raczyła zrobić się większa, ale na nieocenionym NACu da się popatrzeć.

Offline

 

#45 5.10.2009 20:49:20

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Warszawa?

Patrzyłem, ale pewności nie zdobyłem - z tego co wiem pewnie Roox to zrobi.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#46 5.10.2009 21:06:47

Belmont

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2009
Posty: 22

Re: Warszawa?

Post scriptum:
http://img.audiovis.nac.gov.pl/SM0/SM0_2-1869.jpg
Może teraz lepiej. Przynajmniej latarnię widać.

Offline

 

#47 6.10.2009 17:54:08

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Warszawa?

Znalazłem takie zdjęcie fragmentu Kreszczatika.
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1254844067.jpg
To chyba to samo miejsce co na zdjęciu okupacyjnym. A przynajmniej trafo identyczne. A więc chyba rozpoznanie Belmonta  trafne. Wielkie brawa.

Offline

 

#48 6.10.2009 20:53:55

Belmont

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2009
Posty: 22

Re: Warszawa?

michel napisał:

Znalazłem takie zdjęcie fragmentu Kreszczatika.
To chyba to samo miejsce co na zdjęciu okupacyjnym. A przynajmniej trafo identyczne. A więc chyba rozpoznanie Belmonta  trafne.

Niebywałe!!! A skądżeś to Michelu Drogi wykopał taką wspaniałość?! (choć może nie powinienem pytać, bo to jednak pewna niestosowność). Ale zdjęcie znakomite. Napisane jest wprawdzie na nim, że to ulica Nikołajewska, ale to może chodzi o tę przecznicę. (nie znam się na Kijowie, a niestety nie chciało mi się poszukać planu Kijowa, wiec nie wiem, jak się ma ona do Ch/K-reszczatika) Tylko latarń nie widzę, bo chyba epoka sprzed elektryfikacji ulic. Jest natomiast coś jakby trakcja i szyny???! Może to tylko rysy na pocztówce, a może tramwaj kiedyś był i potem "jego pamieniali" na trolejbus? Intrygujący jest też fragment szyldu po prawej stronie. Bukwy układają się najwyraźniej w coś jakby "Żirar". Czyżby sklep firmowy zakładów pana Girarda (z dalekiego Żyrardowa)? Ale to pewnie znowu tylko moje fantazje. Zostawmy to historykom przemysłu i handlu.
Tak czy owak chyba trzeba by skorygować to i owo w Galerii. Ale tu prawo pierwszeństwa ma Ten, co tę fotę tam wstawił. A swoją drogą - patrzę na te zdjęcia starego Kijowa i zastanawiam się, kto i kiedy wymyślił, że Warszawę zwano Paryżem Północy?

Offline

 

#49 6.10.2009 21:15:48

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Warszawa?

Przepraszam, nie napisałem, że zdjęcie przedstawia skrzyżowanie ulicy Nikołajewskiej( na wprost) z Kreszczatikiem. Kiedyś po Kreszczatiku jeździły tramwaje, mam nawet gdzieś  pocztówkę (kolorową) sprzed rewolucji  z nimi.
PS. Piszę Kreszczatik a nie Chreszczatyk nie z powodu antyukrainskości, ale tradycji: tak się u mnie w rodzinie( mieszkającej niegdyś w Kijowie)  mówiło.

Offline

 

#50 6.10.2009 22:30:03

Belmont

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2009
Posty: 22

Re: Warszawa?

michel napisał:

Kiedyś po Kreszczatiku jeździły tramwaje, mam nawet gdzieś  pocztówkę (kolorową) sprzed rewolucji  z nimi.
PS. Piszę Kreszczatik a nie Chreszczatyk: tak się u mnie w rodzinie (mieszkającej niegdyś w Kijowie) mówiło.

A więc jednak stare oczy mnie nie zawiodły: tramwaj jednak był! A co do pisowni, to chylę czoła przed autorytetem. Faktycznie, w starszym piśmiennictwie (przekład Paustowskiego z lat 60.) piszą przez "K", ale i przez "i". Teraz widuje się najczęściej Chreszczatik - no bo x=ch.

Offline

 

#51 7.10.2009 10:38:18

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Warszawa?

Nie wierzyłem, że się Wam uda...


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#52 11.10.2009 13:06:53

Belmont

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2009
Posty: 22

Re: Warszawa?

Z Kijowem się udało (głównie dzięki michelowi). Ale jedną rzecz wypada odszczekać. Napisałem, że trolejbusów w Polsce przedwojennej nie bywało. Tymczasem nieprawda jest. Oto co znalazłem w nieocenionym (?) NAC-u.

http://img.audiovis.nac.gov.pl/SM1/SM1_1-G-4046-2.jpg

Otwarcie linii trolejbusowej w Poznaniu. Rok 1930. Śmieszna wanna na kółkach...

Offline

 

#53 25.10.2009 23:02:46

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Warszawa?

Wklejam takie oto zdjątko:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/145_1256507581.jpg

Wygląda mi na Warszawę, ale stwierdzam to tylko... po słupach trakcyjnych   A te jednak mogły być podobne w innych miastach. Na pewno jednak jest to Polska - widać biało-czerwone flagi oraz napis "Meble..." (zaznaczyłem kółkiem jakby ktoś nie dowidział ).  Zdjęcie na pewno przedwojenne.

Być może to jakieś święto wojskowe (lub np. pogrzeb wojskowego) - widać szpalery żołnierzy po bokach, a po środku jacyś wysocy rangą oficerowie. W tle natomiast jakieś eksponowane zdjęcia/portrety...

Na szczęście budynek dość dobrze widać, więc może ktoś coś skojarzy.

Offline

 

#54 25.10.2009 23:18:49

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Warszawa?

Królewska - właściwie plac Piłsudskiego. Widok od wschodu na zachodnią pierzeję placu.

Przy okazji. Mógłbyś to zdjątko jeszcze gdzieś wkleić bez tego czerwonego?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#55 25.10.2009 23:34:03

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Warszawa?

chrisfox napisał:

Królewska - właściwie plac Piłsudskiego. Widok od wschodu na zachodnią pierzeję placu.

Dzięki. I pl. Piłsudskiego chodził mi po głowie tak szczerze...

chrisfox napisał:

Przy okazji. Mógłbyś to zdjątko jeszcze gdzieś wkleić bez tego czerwonego?

No nie wiem, nie wiem...

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora