Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 22.10.2009 11:25:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tramwaj...

Fajny pomysł, ale masz rację. Nie pasuje. Tramwaj z boku a po lewej szeroka jezdnia i jeszcze tor kolejki. Popatrzyłem chwilę (z żalem) - jak dla mnie, nie tam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#22 22.10.2009 20:26:05

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Tramwaj...

Grochowska
http://images39.fotosik.pl/214/fc468df21ecdb5ea.jpg
i Wolska
http://images43.fotosik.pl/217/e6ef13d4d73f1ec4.jpg

Offline

 

#23 23.10.2009 08:03:02

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Tramwaj...

Wolska nawet pasuje.Torowisko tramwajowe było (i jest dzisiaj) po lewej stronie ulicy
(patrząc na wschód).

PS.Oczywiście miałem na myśli odcinek do Elekcyjnej.

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (23.10.2009 08:12:54)

Offline

 

#24 23.10.2009 08:32:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tramwaj...

Owszem, ulica pasuje. Tfu, nie ulica, tylko jezdnia. Ulica się nie nadaje, bo ktoś tam nastawiał budynków. Nie spojrzał na naszą fotkę i nabudował ich tam, gdzie być nie powinny. Zgroza. To jest właśnie ta kapitalistyczna bezplanowa gospodarka.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#25 23.10.2009 08:47:42

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Tramwaj...

Niby prawda...ale.Ja widzę po prawej na zdjęciu jakieś drzewko ale w dalszej perspektywie
hmm.. ni to zarośla ni to jakieś niskie budynki trochę zamazane. No z lupą tego nie sprawdzałem.

Offline

 

#26 23.10.2009 09:44:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tramwaj...

Tyle, że te budynki widoczne na zdjęciu lotniczym, są całkiem wysokie - to widać bez lupy, nawet na forum.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#27 23.10.2009 10:23:29

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Tramwaj...

Może opiszę co widzę pomiędzy słupkiem tramwajowym a krawędzią 1 wagonu.Najpierw kawałek toru, potem jezdnia potem, widać jaśniejszy pas a na nim jakieś kropki oczywiście to chodnik i przechodnie. Potem jakiś ciemniejszy pas - myślę,że to drzewa, a potem widać
nad drzewami krawędź, jaśniejszą niż te drzewa, ale ciemniejszą niż niebo.Biorąc pod uwagę odległość od fotografującego nie można wykluczyć, że może to być budynek, nawet 3-4 piętrowy.

Spójrzcie jeszcze na fragment zdjęcia pomiędzy słupem trakcyjnym a prawą krawędzią zdjęcia.Za tym drzewkiem jest coś co też może być budynkiem.

Wiem, może to słaba argumentacja, wnioskować na podstawie jakiś plam, ale.... może jednak to Wolska?

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (23.10.2009 12:24:05)

Offline

 

#28 25.10.2009 22:39:11

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj...

Parę dni mnie nie było, ale widzę że dyskusja się rozwija - bardzo dobrze! ;-)

To teraz 0,03 PLN ode mnie:

- wjazd na Most Poniatowskiego to nie jest, to jasne jak słońce,

- podlinkowane przez Wierzbową zdjęcie już kiedyś "w gronie tramwajarzy" analizowaliśmy - na 99% wychodzi, że muszą to być okolice właśnie pętli Fort Wola. Linia 8 krańcowała tam dość krótko, a poza tym zdjęcie to nie wygląda na trasę 8 w innym miejscu. Zdementować jednak muszę informację, że torowisko na Powązkowskiej zlokalizowane było po obu stronach jezdni - zasadniczo szło ono w osi. Jednak moim zdaniem to nie jest Powązkowska,

- zgadzam się, że to może być pętla (a raczej jej okolice) - argumenty Chrisfoxa są dość przekonujące ,

- drugi tor oczywiście obok widać,

- co do lokalizacji na Grochowskiej, to raczej ją także bym wykluczył. A Wolska, to już szybciej...,

- i co powiecie na Czerniakowską na przykład?


PS. Jak będę miał oryginał fotki w łapie, to może zidentyfikujemy te budynki w tle

Ostatnio edytowany przez lipton (25.10.2009 22:48:57)

Offline

 

#29 25.10.2009 23:11:27

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tramwaj...

Nie chce mi się już dziś rysować, ale napiszę (o Wolskiej). Oczywiście (aż tak niewidomy nie jestem), pomiędzy tramwajem a słupem widać w oddali całkiem pokaźny budynek. W oddali. Popatrzcie, gdzie biegną szyny (chodzi mi o miejsce, gdzie ulica się załamuje w lewo) a gdzie widać ów budynek - on jest wyraźnie dalej. A na lotniczym zdjęciu Wolskiej, widać spore budynki tuż przy owym zagięciu. To nie jest - w takim stanie, w jakim ów obrazek mamy - stuprocentowy dowód, ale mnie to każe na Wolską patrzeć z bardzo dużym niedowierzaniem.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#30 9.11.2009 23:53:53

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj...

chrisfox napisał:

Nie chce mi się już dziś rysować, ale napiszę (o Wolskiej). Oczywiście (aż tak niewidomy nie jestem), pomiędzy tramwajem a słupem widać w oddali całkiem pokaźny budynek. W oddali. Popatrzcie, gdzie biegną szyny (chodzi mi o miejsce, gdzie ulica się załamuje w lewo) a gdzie widać ów budynek - on jest wyraźnie dalej. A na lotniczym zdjęciu Wolskiej, widać spore budynki tuż przy owym zagięciu. To nie jest - w takim stanie, w jakim ów obrazek mamy - stuprocentowy dowód, ale mnie to każe na Wolską patrzeć z bardzo dużym niedowierzaniem.

Jako, ze sprawa trochę przycichła, to pozwalam sobie do niej powrócić   Do pomocy takie oto powiększenie:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/145_1257807054.jpg

Zatem jakieś nowe pomysły?
Jakby co, to mogę wrzucić inne powiększone części zdjęcia.

Offline

 

#31 15.04.2012 19:48:34

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj...

No to odgrzewam kolejnego kotleta ;-) 
Coś się komuś "wymyśliło" w sprawie lokalizacji tej fotki przez ten czas?

Ostatnio edytowany przez lipton (15.04.2012 19:51:01)

Offline

 

#32 22.04.2012 00:27:19

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj...

Dobrze, widzę że starych kotlecików jednak nie jadacie, więc... do stołu siadłem sam  
No, może nie całkiem sam, ale po kolei: w tzw. międzyczasie padła propozycja ul. Puławskiej przy Dw. Południowym. Moim i nie tylko moim zdaniem nie jest to to miejsce.

Padła więc kolejna propozycja, tym razem ul. Obozowej. I tu pojawiło się światełko w tunelu, ponieważ:

- ul. Obozowa posiada lekki łuk w "prawidłową" stronę:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/145_1335046218.jpg

Poza tym jeśli powiększymy miejsce zaznaczone czerwonym iksem to zobaczymy coś takiego:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/145_1335046257.jpg

I teraz po kolei opiszmy strzałki:

- wąski peron,
- cień mogący być cieniem słupka przystankowego,
- słup w narożniku wąskiej i szerokiej części przystanku,
- szersza część przystanku,
- prawdopodobnie fragment budynku (ekspedycji?) stojącego przy wjeździe na pętlę (na lewo od tramwaju na zdjęciu).
W dodatku widoczna budowla stoi - na ile można to ocenić z tej fotki - chyba właśnie pod lekkim kątem...

Wychodzi więc, że;

- jakby nie patrzeć tramwaj stoi/jedzie w stronę Wisły ;-) ,
- tramwaj znajduje się przy pętli jak słusznie ktoś zauważył,
- od razu za tramwajem jest przejazd co dobrze widać na zdjęciu satelitarnym,
- po prawej stronie widać, że trawnik się kończy tak jakby był tu już wylot ulicy (czytaj: skrzyżowanie).

No i co Szanowne Koleżeństwo na to?  Bo w końcu przecież to nie ja znam się tutaj na identyfikowaniu fotek ;-)

PS. Dla ułatwienia wklejam raz jeszcze omawiane foto:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/145_1256068470.jpg

Offline

 

#33 22.04.2012 03:08:48

 rzepola

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 20.07.2010
Posty: 139

Re: Tramwaj...

Witam.
Jeśli to rzeczywiście jest w tym miejscu...
Ten "budynek ekspozytury" przy pętli Koło stoi do dziś. Widok daje się obejrzeć zarówno w NORCu, jak i Google Street View. Niepokoi mnie trochę, że powiększając kontrast w rejonie najjaśniejszych odcieni (kosztem skrajnego przyciemnienia obrazu) nie udaje się dostrzec choćby konturów pierwszego z domków osiedla zwanego "drewnianym Kołem" (na załączonym przez liptona fotoplanie z 1945 roku widać tylko trzony kominowe po spaleniu osiedla w czasie Powstania Warszawskiego), a powinien być widoczny w obszarze między tą ekspozyturą, a sylwetką Niemca stojącego na pomoście tramwaju (być może przysłonięty częściowo krzewami czy też drzewami, jakie widać na fotoblanie). Ale może to jest kwestia utraty ewentualnych szczegółów w obszarach silnie naświetlonych lub wręcz nawet prześwietlonych, co dobija tylko 8-bitowa digitalizacja (dającą 256 odcieni od czarnego przez szarość do bieli). W dodatku dokładają się jeszcze błędy stratnego z natury formatu jpg. Tak więc ogólnie jestem mimo wszystko za. Wygląda na to, że ekspozytura zyskała okno od strony południowej, albo kiedyś było ono mniejsze, i nie załapało się w kadrze na tym niemieckim zdjęciu.
A zresztą, może się mylę co do wzajemnych kierunków, i to ten Niemiec zasłania sobą budynek "drewnianego Koła"?

Ostatnio edytowany przez rzepola (22.04.2012 03:12:09)


Pozdrawiam - Tadeusz

Offline

 

#34 22.04.2012 12:24:10

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj...

rzepola napisał:

Jeśli to rzeczywiście jest w tym miejscu...Ten "budynek ekspozytury" przy pętli Koło stoi do dziś. Widok daje się obejrzeć zarówno w NORCu, jak i Google Street View.

Zgadza się. Choć ja wcale nie mówię, że to była w czasie wojny ekspedycja - daję tylko takie przypuszczenie   Dziś oczywiście budynek ekspedycji jest bliżej torów postojowych.

rzepola napisał:

Niepokoi mnie trochę, że powiększając kontrast w rejonie najjaśniejszych odcieni (kosztem skrajnego przyciemnienia obrazu) nie udaje się dostrzec choćby konturów pierwszego z domków osiedla zwanego "drewnianym Kołem" (na załączonym przez liptona fotoplanie z 1945 roku widać tylko trzony kominowe po spaleniu osiedla w czasie Powstania Warszawskiego), a powinien być widoczny w obszarze między tą ekspozyturą, a sylwetką Niemca stojącego na pomoście tramwaju (być może przysłonięty częściowo krzewami czy też drzewami, jakie widać na fotoblanie). Ale może to jest kwestia utraty ewentualnych szczegółów w obszarach silnie naświetlonych lub wręcz nawet prześwietlonych, co dobija tylko 8-bitowa digitalizacja (dającą 256 odcieni od czarnego przez szarość do bieli). W dodatku dokładają się jeszcze błędy stratnego z natury formatu jpg.

Cieszę się, że sam to napisałeś - zdjęcie jest ewidentnie prześwietlone w tym miejscu, więc siłą rzeczy na drugim planie można zobaczyć tylko białą plamę.

rzepola napisał:

Tak więc ogólnie jestem mimo wszystko za.

Mam nadzieję, że inni też są za!

rzepola napisał:

Wygląda na to, że ekspozytura zyskała okno od strony południowej, albo kiedyś było ono mniejsze, i nie załapało się w kadrze na tym niemieckim zdjęciu. A zresztą, może się mylę co do wzajemnych kierunków, i to ten Niemiec zasłania sobą budynek "drewnianego Koła"?

Budynki raczej powinny być widoczne na tym zdjęciu. Jeśli nie byłoby ono prześwietlone...

Swoją drogą: skąd nazwa "ekspozytura"?  Od zawsze były to "ekspedycje", tudzież "ekspedytury"...

Offline

 

#35 22.04.2012 22:42:18

 rzepola

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 20.07.2010
Posty: 139

Re: Tramwaj...

To z jednej strony skutek mojej nieuwagi - jeśli użyłem cudzysłowu, powinienem był sprawdzić, jak dokładnie jest w Twojej wypowiedzi. A z drugiej strony, najwyraźniej na tyle rzadko miałem do czynienia z transportem, taborem i tego typu sprawami w stosunku do kontaktów z bankami, że mogło to sprzyjać mojemu przejęzyczeniu.
A swoją drogą, ten słup kratownicowy to tam chyba jeszcze co najmniej do lat 60-tych stał - takie mam wrażenie. Ale jednak bywałem tam zbyt rzadko, by mieć pewnośc.


Pozdrawiam - Tadeusz

Offline

 

#36 22.04.2012 22:48:01

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj...

Spoko, przejęzyczenia się zdarzają   Mnie i tak najbardziej razi jak ktoś myli 'pętlę' z 'zajezdnią' oraz 'trakcję' z 'siecią trakcyjną'...

A co do słupa kratownicowego, to do dziś jeszcze sporo ich istnieje. Więc w latach 60. mógł i tam spokojnie stać. Ja niestety nie mogłem tego wtedy zweryfikować ;-)

Offline

 

#37 19.11.2016 21:30:54

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Tramwaj...

Aby już zamknąć po latach ten wątek, wklejam fotkę, którą pożyczyłem sobie od kolegi rooxa z wątku o transformatorach ulicznych:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1479587012.jpg
Według opisu przedstawia pętlę tramwajową Obozowa/ks. Janusza
Nad głową stojącego od lewej Niemca widać jakąś, nieznanego mi przeznaczenia konstrukcję.
Fragment tej samej konstrukcji widać na badanym zdjęciu po lewej stronie wagonu tramwajowego:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/145_1256068470.jpg
No więc, drogi Liptonie twoje sugestie, co do lokalizacji obrazka, potwierdzają się teraz po latach w 100%
Ps. Nadal nie wiem co to jest ta konstrukcja? Może to jakiś element sieci tramwajowej?

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (19.11.2016 21:34:50)

Offline

 

#38 20.11.2016 00:12:30

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj...

Lokalizacja fotki została już dawno potwierdzona   "Nowe" zdjęcie znam. Nawet próbowałem je kiedyś kupić, ale zdaje się, że było w jakiejś serii, więc cena było średnio korzystna... A co do tajemniczej konstrukcji, to również nie wiem co to było. Na pewno nie jest to jednak element sieci trakcyjnej.

Offline

 

#39 20.11.2016 07:37:56

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Tramwaj...

No, tak, została potwierdzona ale, zawsze dobrze coś domknąć do końca tak na 100% a nie na 99,9 😊

Offline

 

#40 20.11.2016 19:38:01

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj...

Pewnie, że dobrze. I wcześniej może nie do końca dobrze się wyraziłem: miejscówka została potwierdzona w nieco innym gronie niż tutejsze

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora