Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 12.11.2009 12:37:10

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Wolska

Kilka zdjęć z okupacji.Opisane jako "Funkcjonariusze niemieckiej policji w rozmowie z przechodniem"

Jest to ulica Wolska, widok na zachód, w tle widoczny wiadukt kolejowy, po lewo wolno stojący budynek Wolska 95 róg Bema
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_2-4593.jpg

kolejne zdjęcie: inne ujęcie tej samej sceny po lewo Wolska 93 róg Bema (z Bema wyjeżdża tramwaj) dalej (za czapką żandarma) Bema 95
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_2-4594.jpg

Offline

 

#2 12.11.2009 15:05:53

polex

Użytkownik

Zarejestrowany: 2.02.2009
Posty: 302

Re: Wolska

B. dobre te zdjęcia - jak się poprawi pogoda to muszę się tam wybrać, żeby porównać z dzisiejszym stanem i ew. zrobić mały fotomontaż.


Gdy patrzę w twe oczy zmęczone jak moje
To kocham to miasto zmęczone jak ja
Gdzie Hitler i Stalin zrobili co swoje
Gdzie wiosna spaliną oddycha

Offline

 

#3 12.11.2009 16:19:27

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wolska

Ja się tylko gwoli prawdy historycznej muszę leciutko przyczepić do "czapki żandarma". To jednak raczej Schutzpolizei. A obrazki przepiękne.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 12.11.2009 21:58:02

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Wolska

chrisfox napisał:

Ja się tylko gwoli prawdy historycznej muszę leciutko przyczepić do "czapki żandarma". To jednak raczej Schutzpolizei. A obrazki przepiękne.

tak, wiem, to był taki skrót myślowy. "Żandarm"  jak ludzie nazywali każdą swołocz która ich gnębiła (bez wchodzenia w szczegóły)
Mimo wszystko dzięki za doprecyzowanie

Offline

 

#5 12.11.2009 22:02:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wolska

Ja z tymi "żandarmami" tak trochę walczę, bo ludzie strasznie mi nimi nieraz w głowie mącą i bywa, że przez takie uproszczenia nie mogę się połapać


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 17.11.2009 13:58:54

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Offline

 

#7 22.11.2009 16:27:19

polex

Użytkownik

Zarejestrowany: 2.02.2009
Posty: 302

Re: Wolska

polex napisał:

(...)i ew. zrobić mały fotomontaż.

I stoją tak do tej pory na środku jezdni! A gdzie policja?
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/104_1258903429.jpg


Gdy patrzę w twe oczy zmęczone jak moje
To kocham to miasto zmęczone jak ja
Gdzie Hitler i Stalin zrobili co swoje
Gdzie wiosna spaliną oddycha

Offline

 

#8 22.11.2009 18:17:11

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wolska

Napisać, że fajne? Fajne. Gdybym ja tak umiał...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 22.11.2009 18:28:45

polex

Użytkownik

Zarejestrowany: 2.02.2009
Posty: 302

Re: Wolska

Nie takie znowu trudne - z pewnością łatwiejsze niż administrowanie forum


Gdy patrzę w twe oczy zmęczone jak moje
To kocham to miasto zmęczone jak ja
Gdzie Hitler i Stalin zrobili co swoje
Gdzie wiosna spaliną oddycha

Offline

 

#10 22.11.2009 22:45:02

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Wolska

Wyszło naprawdę świetnie.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#11 23.05.2010 20:22:42

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Wolska

Wolska 1, 3, za ulicą Towarowa 70 róg Chłodna 55
http://old.1944.pl/album1944/albums/userpics/10002/normal_nr%20110.jpg
http://old.1944.pl/album1944/albums/use … %20110.jpg

Offline

 

#12 29.06.2010 17:27:11

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wolska

Powoli się wgryzamy w tematykę powstańczego spaceru po Woli - i akurat tak sobie niechcący spojrzałem na zdjęcie, które się gdzieś tam po dysku walało...

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1277825020.jpg

Kolumna minęła już Franaszka. Z lewej Wolska 54, po prawej zniszczone zakłady Ursus. Może to zdjęcie do rodzinnego albumu? Moi bliscy też kiedyś tak tamtędy szli.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#13 29.06.2010 23:42:47

ms

Użytkownik

Zarejestrowany: 21.10.2009
Posty: 7

Re: Wolska

A propos zdjęć Joe J. Heydeckera z Bildarchiv Austria  opis  :"Das zerstörte Warschau nach dem Bor-Komorowski Aufstand" i mogą spać spokojnie.

Offline

 

#14 4.07.2010 01:19:19

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: Wolska

Podobno Wolska miala betonową nawierzchnię. Czytałem wspomnienia, w których autor określil ją jako idealnie równą i "bielutką jak śnieg". Oglądając niektóre zdjęcia z Wolskiej (chociażby to pierwsze w wątku) można odnieść wrażenie, że faktycznie jezdnia jest dość jasna.
Czy ktoś może wie coś więcej? - np. czy to były płyty, czy wylewka, czy nieprawda? i na jakiej długości? (Towarowa - wiadukt, czy dalej na zachód?). Ta ulica była modernizowana ok. '37 - '38 i ten beton mógł nadciągnąć właśnie wtedy.
Ciekawe, czy po wojnie go skuto? bo z lustracji dziur w jezdni niestety nie wynika, że pod asfaltem coś jaśnieje..

Offline

 

#15 4.07.2010 09:47:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wolska

Będę pisał jedynie o tym, co bezsprzecznie widzę na zdjęciach z późnych lat trzydziestych lub okupacji.
- w okolicach Sokołowskiej, także przed kościołem (sierpień 1944) - niektóre zdjęcia są nawet u góry, nad tym wątkiem - kostka
- okolice Elekcyjnej - kostka bazaltowa, choć na jednym widać jakąś gładką nawierzchnię, ale może to być kwestia rozdzielczości czy warunków ekspozycji (zdjęcie zresztą robiono chyba z samochodu)
- od rogatek przez okolice Karolkowej, Młynarskiej, Skierniewickiej i Płockiej - skandynawka (1938-39 lub okupacyjne)
- pod wiaduktem bardzo nierówna skandynawka (na pewno po wrześniu 1939 była taka nawierzchnia po stronie zachodniej, mam też zdjęcie spod wiaduktu, z roku 1938 lub 1939)

W Urządzeniach komunalnych niczego na temat nawierzchni Wolskiej nie zauważyłem.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#16 5.07.2010 02:24:22

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: Wolska

Dzięki :)

Jednak był beton. Nawierzchnie położono w '36 roku. Znalazłem betonową stronę w "Wola ongi i dziś" - wydanym w '38 roku mateczniku wolskiej ikonografii: http://pokazywarka.pl/wawa_old/#zdjecie545978

Ciekawe, czy taki "niemiecki klimat" Wolskiej miał jakiś podprogowy wpływ na zażartość z jaką Niemce sie przez nią przerąbywali..? (i na pandemonium, które się równolegle rozpętało)

Na tych dwóch 1wszych zdjęciach faktycznie jest kostka. Czyli policjanci muszą stać między jezdniami - na torach. (i Polex powinien ich zbrać z tego asfaltu :P

Offline

 

#17 5.07.2010 10:32:29

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wolska

Nie za bardzo mogę się teraz obszerniej odzywać z powodu awarii sprzętu i paru innych drobiazgów. Mam jednak poważne wątpliwości (przy czym jest to określenie dość delikatne). Na stronie, na którą się powołujesz, zdjęcia są, jakie są. Gdyby beton wylano w roku 1936, byłby gdzieś widoczny na opisywanych przeze mnie obrazkach z lat 1938-39 a nawet 1944. Nie mam teraz czasu tu czegokolwiek wstawiać, ale podkreślam: bez najmniejszych wątpliwości, we wszystkich miejscach, o których wspominałem, wyraźnie widać kostkę. Być może wykonano pod nią w roku 1936 betonową podbudowę, co musiało znacząco wyrównać nawierzchnię.

Dysponuję zdjęciami ze wspomnianych lat z wyraźnie widoczną kostką przed budynkami: 3, 6, 8, 11, 18, 25, 32, 37, 41, 55, a także w okolicach rogatek (okupacja), między Syreny a Sokołowską (1944), wiaduktu (kilkadziesiąt metrów na zachód, okupacja) i na zachód od kościoła św. Wawrzyńca (1939). Jest trochę obrazków, na których kostki nie widać, ale wynika to z jakości zdjęć - tam przeważnie nie widać jej także w torowisku.

Co się zaś tyczy wspomnianych wyżej zdjęć z policjantami, oni nie stoją na torowisku - wyraźnie widać szyny daleko po lewej, przewody trakcyjne także tam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#18 5.07.2010 15:45:52

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: Wolska

Zdjęcia są jakie są, ale tam jest także text, nie wierzę, że go przeoczyłeś ;)  Byłoby dość dziwne, gdyby w książce wydanej w 1938 roku przez Tow. Przyjaciół Woli chwalono się betonową wylewką pod kostkę.
Zdjęcia z Ref. Gabarytów, które - jak podejrzewam - tutaj przywołujesz mogą być przedatowane. W sumie nie wiadomo dlaczego u Mączewskiego przy Wolskiej jest data 1938. Fiszki przy fotach z R.G. nie mają przecież dat a początek ich dokumentacji to 1935 r.

Także mam fotki Wolskiej z Referatu (dzięki za naprowadzenie, bo o nich zapomniałem) i od rogatek do Skierniewickiej widać kostkę bez dwóch zdań, ale od fotki z opisem Wolska 50 (i dalej na zach.) to już można mieć poważne wątpliwości w stosunku do Twoich poważnych wątpliwości.

Offline

 

#19 5.07.2010 22:45:11

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Wolska

Nie będę owego tekstu (textu?) przepisywać, jak mi się jednak wydaje, nie ma tam mowy o betonowej nawierzchni a jedynie o betoniarkach. Skądinąd (tak mi się niemądrze wydaje) ówczesne wyobrażenie gładkiej jezdni, nieco się mogło różnić od współczesnego.

astrowiktor napisał:

Zdjęcia z Ref. Gabarytów, (...) mogą być przedatowane. W sumie nie wiadomo dlaczego u Mączewskiego przy Wolskiej jest data 1938. Fiszki przy fotach z R.G. nie mają przecież dat

Czy na pewno oglądaliśmy te same zdjęcia? Ja akurat wiem, skąd u Ryszarda data 1938. Otóż, figuruje ona na każdym (czy może prawie każdym, nie oglądałem wszystkich) obrazku. Zapewne więc pochodzi stamtąd.

Pobieżnie przeglądając przed chwilą obrazki, dotarłem do zdjęć (chyba też z RG) przedstawiających Wolską 30 i 32 - w końcu okolice narożnika Młynarskiej. Dobrze się składa, że na kinie umieszczono tam z daleka widoczne reklamy niemieckiego filmu Moskwa-Szanghaj z Polą Negri, którego światowa premiera miała miejsce 8 października 1936. Na obrazkach pora roku raczej ciepła, listki na drzewach, więc nie jest to rok 1936, najwcześniej wiosna, czy lato 1937.

astrowiktor napisał:

od rogatek do Skierniewickiej widać kostkę bez dwóch zdań, ale od fotki z opisem Wolska 50 (i dalej na zach.) to już można mieć poważne wątpliwości w stosunku do Twoich poważnych wątpliwości.

Cóż, ja nie mam wątpliwości przynajmniej do numeru 55 (może nawet 57). No i jeszcze zdjęcia sprzed kościoła (przed i za Sokołowską), wykonane z pewnością w lecie 1944, gdzie też kostkę wyraźnie widać. Jest także, wspomniane już tu przeze mnie zdjęcie wykonane podczas okupacji (widać - panowie są w blaszanych kapeluszach) tuż za wiaduktem.

Krótko mówiąc: nie twierdzę, że betonu na Wolskiej nie było. Widzę natomiast, że istnieje całkiem sporo zdjęć z końca lat trzydziestych (ja jednak - z przyczyn opisanych powyżej, stawiam na ten nieszczęsny 1938) a nawet początku czterdziestych, pokazujących wyraźnie kostkę w bardzo wielu miejscach tej ulicy. Natomiast zdjęcia nawierzchni, pokazującego w sposób niewątpliwy, że poza torowiskiem kostki nie było, nie pamiętam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#20 6.07.2010 01:09:33

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: Wolska

Nie będę owego tekstu (textu?) przepisywać, jak mi się jednak wydaje, nie ma tam mowy o betonowej nawierzchni a jedynie o betoniarkach. Skądinąd (tak mi się niemądrze wydaje) ówczesne wyobrażenie gładkiej jezdni, nieco się mogło różnić od współczesnego.

Myślisz, że betoniarki przyjechały, czegoś się wystraszyły i czem prędzej odjechały?
Dobrze, że ówcześni nie mieli szansy porównać wyobrażenia "gładkiej jak stół jezdni" do współczesnych warszawskich standartów. Wtedy ich praca nie trwałaby kilka długich miesięcy, ale 3 dni ;) Wylaliby beton i poszli na browary.

To, że widnieją daty u Ryszarda nie świadczy jeszcze o precyzji ich datowania. Przecież fiszki z opisem mogly być dodane po wojnie i wtedy taka precyzja już sie trochę rozkalibrowuje. Czy zna ktoś w ogóle historię archiwum podczas okupacji, powstania? Zdjęcia przetrwały w stanie nienaruszonym, czy np. tylko negatywy?
W sumie, ciekawe zagadnienie.

Ja z kolei, nie trzymam się uporczywie twierdzenia, że był. Naturalnie wolałbym, żeby tak faktycznie było bo już sobie to zwizualizowałem mózgowo :) Poza tym, zawsze byłby to jakiś charakterystyczny smaczek w opisywaniu dzielnicy.

Wrzucam fotkę z RG z wymienionym wcześniej adersem (trochę ją przyciąłem). http://pokazywarka.pl/wawa_old/#zdjecie547839 Tutaj gladka powierzchnia jest aż nadto widoczna (i odcina się od faktury kostki przy torach). Jeszcze przed domem Michlera jest podobnie (czyli bardziej na wschód).
Mam jeszcze dwie fotki z '45, ale nie jestem pewny na 100% czy to Wolska (bo Wola na pewno) - czuję lekką dezorientację wśrod gruzów.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora