Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 21.11.2009 17:15:09

lekr

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.10.2008
Posty: 185

Tajemnicze tory

Tajemnicze oczywiście dla mnie, bo nie znalazłem żadnej wzmianki na ten "wąski" temat.


http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-A-206-69.jpg


Z widocznej powyżej ulicy 6 sierpnia skręcają w Polną, co widać również poniżej


http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/93_1258818845.jpg


i widoczne są na placu Unii Lubelskiej


http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/93_1258819751.jpg


Może ktoś coś wie i podzieli się?

Offline

 

#2 21.11.2009 17:47:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Tajemnicze tory

Bocznica do linii wiedeńskiej - biegła dalej obok Filtrów. Zlikwidowana... nie pamiętam, kiedy (na dość długo przed wojną). Niestety, nie mam teraz czasu szukać.

(mam nadzieję, że nic mi się nie pomyliło - pisałem całkowicie z głowy)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 21.11.2009 19:50:28

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Tajemnicze tory

Może jakaś bocznica na teren Politechniki, może w związku z Wystawą Higieniczną a może na teren szpitala wojskowego?

Offline

 

#4 21.11.2009 20:09:00

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Tajemnicze tory

Krzysztof zapomniał dodać, że była to linia wąskotorowa łącząca Kolej Grójecką ze stacją przeładunkową.

Offline

 

#5 21.11.2009 22:10:01

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Tajemnicze tory

Dziękuję za uzupełnienie Wąskie mam horyzonty i tor normalny w ogóle nie przyszedł mi do łepetyny.

Pamiętasz może, kiedy to zlikwidowano? Mnie się rzecz kojarzy z wielką hecą rozpętaną wokół wąskotorówek na ulicach (na początku lat trzydziestych?). Nawet chyba wiem, gdzie tego szukać ale chwilowo nie mam czasu.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 21.11.2009 23:37:15

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: Tajemnicze tory

chrisfox napisał:

Pamiętasz może, kiedy to zlikwidowano? Mnie się rzecz kojarzy z wielką hecą rozpętaną wokół wąskotorówek na ulicach (na początku lat trzydziestych?). Nawet chyba wiem, gdzie tego szukać ale chwilowo nie mam czasu.

Pasowal by 1935 rok.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#7 22.11.2009 22:33:59

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Tajemnicze tory

Na zdjęciu widzimy pogrzeb Marszałka Piłsudskiego czyli z całą pewnością jest to rok 1935. I mniej więcej w tym okresie została wybudowana nowa stacja styczna Kolei Grójeckiej z koleją normalnotorową. Nowa stacja to Piaseczno Przeładunkowe. Linia przez miasto stała się zbędna, jak widzimy tor jest ale czy jeszcze używany? Być może tak, gdyż całkowite otwarcie Piaseczna Przeł. nastąpiło na jesieni 1935 r.

I jeszcze taka mała ciekawostka związana z pogrzebem Marszałka.
Na Pole Mokotowskie dochodziła bocznica normalnotorowa. I właśnie tą bocznicą przeprowadzono wagon z lawetą, na której umieszczona była trumna. Początkowo wagon był ciagnięty przez oficerów WP.
Wagon został specjalnie przygotowany. Był to wagon osobowy, czteroosiowy z którego zostało zdjęte nadwozie.

Offline

 

#8 22.11.2009 22:40:05

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Tajemnicze tory

Mechanik Jarząbek napisał:

Na Pole Mokotowskie dochodziła bocznica normalnotorowa.

A właśnie... Widziałem ją na jakiejś mapie - a ponieważ nie zaznaczono tam naszej wąskotorówki, podejrzewałem nawet, że to ją tak tam niechlujnie narysowano.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 22.11.2009 22:43:28

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Tajemnicze tory

Niestety, kiedyś demontażu linii kolejowych dokonywano bardzo skutecznie. Nie pozostawiając ani kawałeczka starych szyn. Dziś b.często /na szczęście/ pozostaje malutki fragment w ulicy, zalany asfaltem. Po kilku latach uwidacznia się. I to trzeba dokumentować. Ja niestety przegapiłem odkrycie przez firmę remontową rozjazdu tramwajowego na rogu Czerniakowskiej i Chełmskiej. Za chwilę znikną ślady bocznic na Służewcu - Bokserska, Cybernetyki. Dziś jeszcze są ...... a jutro?

Offline

 

#10 22.11.2009 23:08:52

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 854

Re: Tajemnicze tory

Mechanik Jarząbek napisał:

Ja niestety przegapiłem odkrycie przez firmę remontową rozjazdu tramwajowego na rogu Czerniakowskiej i Chełmskiej.

Ja na szczęście nie przegapiłem   Niestety nie "załapałem się" już na samą zwrotkę. Wtedy sądziłem, że jej po prostu już tam fizycznie nie było. Widać spóźniłem się, tym bardziej szkoda...

Offline

 

#11 22.11.2009 23:36:53

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: Tajemnicze tory

lipton napisał:

Ja na szczęście nie przegapiłem   Niestety nie "załapałem się" już na samą zwrotkę. Wtedy sądziłem, że jej po prostu już tam fizycznie nie było. Widać spóźniłem się, tym bardziej szkoda...

Osobiscie podczas odkopywania torow na skrzyzowaniu Czerniakowskiej i Chelmskiej byc nie moglem, bo bylem wowczas gdzies w innym miejscu naszego kontynentu. Ale zdjecie z fragmnetami widocznej jednej z szyn na Chelmskiej mam

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#12 22.11.2009 23:44:46

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 854

Re: Tajemnicze tory

oelka napisał:

lipton napisał:

Ja na szczęście nie przegapiłem   Niestety nie "załapałem się" już na samą zwrotkę. Wtedy sądziłem, że jej po prostu już tam fizycznie nie było. Widać spóźniłem się, tym bardziej szkoda...

Osobiscie podczas odkopywania torow na skrzyzowaniu Czerniakowskiej i Chelmskiej byc nie moglem, bo bylem wowczas gdzies w innym miejscu naszego kontynentu. Ale zdjecie z fragmnetami widocznej jednej z szyn na Chelmskiej mam

No ja też mam   A "Twoje" fotki kojarzę - robił je zdaje się Twój brat. Zdziwiła mnie tylko informacja Mechanika Jarząbka, że odkopano tam wówczas również rozjazd. Co jest przecież bardzo prawdopodobne.

PS. Ja w ogóle nie przypuszczałem, że tam cokolwiek po tramwajach się ostało. Byłem więc pozytywnie zaskoczony   Zresztą nie pierwszy raz!

Offline

 

#13 23.11.2009 00:02:00

lekr

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.10.2008
Posty: 185

Re: Tajemnicze tory

Dziękuję za wyjaśnienia.

Mechanik Jarząbek napisał:

Początkowo wagon był ciagnięty przez oficerów WP.
Wagon został specjalnie przygotowany. Był to wagon osobowy, czteroosiowy z którego zostało zdjęte nadwozie.

Pozwolę sobie to zobrazować

http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-A-206-83.jpg


Opis obrazu:

Oficerowie Wojska Polskiego przeciągają platformę kolejową z trumną na Dworzec Główny.

Spory dystans

Offline

 

#14 23.11.2009 00:06:14

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: Tajemnicze tory

lipton napisał:

Zdziwiła mnie tylko informacja Mechanika Jarząbka, że odkopano tam wówczas również rozjazd. Co jest przecież bardzo prawdopodobne.

Oczywiscie. Choc rozjazdy jakos czesciej byly jednak demontowane.

Ja w ogóle nie przypuszczałem, że tam cokolwiek po tramwajach się ostało. Byłem więc pozytywnie zaskoczony   Zresztą nie pierwszy raz!

Ja tez nie podejrzewalem, aby tam co kolwiek zostalo po przebudowie Czerniakowskiej w Wislostrade. Jednak pospiech i koniecznosc utrzymania deklarowanych na rozne polityczne okazje terminow mialo jak widac i te zalete, ze wszystko co bylo zostalo pod spodem, lacznie z torowiskiem z 1957 roku.

chrisfox napisał:

Mechanik Jarząbek napisał:

Na Pole Mokotowskie dochodziła bocznica normalnotorowa.

A właśnie... Widziałem ją na jakiejś mapie - a ponieważ nie zaznaczono tam naszej wąskotorówki, podejrzewałem nawet, że to ją tak tam niechlujnie narysowano.

W sumie to dosc latwo da sie zlokalizowac jej przebieg na ortofotomapie zlozonej ze zdjec z 1945 roku. Choc w dzisiejszych warunkach tor kolejowy np. w Parku Wielkopolskim wydaje sie dosc abstrakcyjnym zjawiskiem.

A ta bocznica odegrala jeszcze swoja role w 1937 roku, gdy na Polu Mokotowskim zoorganizowano wystawe, ktorej czesc ekspozycji stanowil tabor kolejowy, w tym najnowsze parowozy, czy zespol 91000/92000 i lokomotywa E100.
Swoja droga ciekawie musial sie prezentowac pozniejszy EW51 na Filtrowej

Krzysztof

Ostatnio edytowany przez oelka (23.11.2009 00:16:53)


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#15 23.11.2009 07:54:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Tajemnicze tory

Niestety. Już sama nazwa Pole Mokotowskie wprawia mnie w lekką dezorientację. Jakoś się w tamtych okolicach nie specjalizuję. Bardzo ciekawy wątek, dorzućcie jeszcze coś


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#16 23.11.2009 13:25:52

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Tajemnicze tory

To musiała być niezła plątanina torów na niezbyt dużym obszarze: normalny, normalny EKD, tramwajowy, 1000 mm i 800 mm.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora