Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 24.11.2009 13:27:48

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Skrzyżowania

Przyszedł mi go głowy pewien pomysł - zrobienia wykazu skrzyżowań torów tramwajowych z kolejowymi.
Zacznę z pamięci:

1. ul. Targowa przy wiadukcie linii średnicowej - bocznica do portu i rzeźni. To skrzyżowanie pamiętam doskonale.

2. ul. Esplanadowa - z łącznicą kolejki mareckiej i torami do rozmaitych magazynów.

3. ul. Zamoyskiego/Zieleniecka - z torami kolejki karczewskiej.

4. ul. Grochowska/R. Waszyngtona - z torami kolejki karczewskiej.

5. ul. Powsińska - z torami kolejki wilanowskiej/grójeckiej

6. ul. Chałubińskiego - z torami EKD

7. ul. Grójecka - z torami EKD

8. ul. Grójecka - z torami kolejki wilanowskiej /800 mm/, grójeckiej /1000 mm/, normalnymi a zapewne wcześniej z szerokimi - ale tego nie jestem pewny. Chyba to swego rodzaju węzeł, nie chciałbym pisać, że gordyjski ale trudny, ze względu na to, iż rozmaicie wyglądał w róznych okresach czasu.

9. Zapewne kolejka wywożąca gruz z getta - ale nie wiem, w którym miejscu.

10. Okolice Ronda Starzyńskiego - z torami kolejki jabłonowskiej. Przynajmniej w okresie budowy linii tramwajowej. Piszę z pamięci - nie pamiętam daty otwarcia linii tramwajowej.

11. Linia EKD z linią PKP /radomską/ - wiem EKD to nie tramwaj ale ..... trochę podobny.

12. To będzie trochę naciągane ale było. Wawer wtedy nie był Warszawą a tylko niektórzy kolejkę Wawer - Stara Miłosna zwali tramwajem konnym.  Czyli 1435/800 a wcześniej 1524/800. Też swego rodzaju ciekawy węzeł   ..... choć tylko w krótkim okresie czasu.

Tyle przypomniałem sobie w chwili obecnej. Liczę na Waszą pomoc.

Offline

 

#2 24.11.2009 13:40:44

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Skrzyżowania

Mechanik Jarząbek napisał:

9. Zapewne kolejka wywożąca gruz z getta - ale nie wiem, w którym miejscu.

Skrzyżowanie z torami tramwajowymi na Bonifraterskiej na wysokości Konwiktorskiej.
No i kolejka wyjeżdzająca Glinianą na teren cmentarza żydowskiego, przcinająca Okopową.

Offline

 

#3 24.11.2009 13:43:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Skrzyżowania

Punkt dziewiąty: dwa skrzyżowania.

- Okopowa na wysokości Glinianej
- Bonifraterska... (zaraz sprawdzę dokładnie)

...

No tak, tego się obawiałem Już nie muszę.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 24.11.2009 13:44:40

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Skrzyżowania

Ulica Marymoncka (przed CIWF/AWF) - bocznica kolejki palmirskiej krzyżująca się tuż przed pętlą 17 (bodajże).

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic.php?id=1143


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#5 24.11.2009 14:07:40

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Skrzyżowania

Dziękuję, za pomoc. Wiem także, że była towarowa linia tramwajowa na nabrzeżu Wisły. Tylko którędy tam schodziła ?

Offline

 

#6 24.11.2009 17:38:20

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Skrzyżowania

Dodam jeszcze przypomniane w czasie powrotu z pracy:

14. Okolice Placu Unii Lubelskiej - też plątanina torów tramwajowych i wąskich 800 i 1000 mm.

15. Grójecka - skrzyżowanie z koleją radomską.

16. Puławska/Wierzbno - kolej grójecka.

17. Powsińska/ok. Fortu - kolej wilanowska/grójecka.

Offline

 

#7 24.11.2009 22:35:07

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Skrzyżowania

Mechanik Jarząbek napisał:

Dziękuję, za pomoc. Wiem także, że była towarowa linia tramwajowa na nabrzeżu Wisły. Tylko którędy tam schodziła ?

Ty albo jesteś złośliwy jednak (coś dużo tych nowych wątków tramwajowych :>) albo trzeba będzie jednak o tym piwie pomyśleć ;]

Bocznica tramwajowa prawdopodobnie schodziła nad Wisłę od ul. Ludnej. I podkreślam tu słowo prawdopodobnie. Aha, myślę, że temat bocznic można spokojnie założyć w innym wątku. Choć tu jest niestety bardzo dużo niewiadomych. Niemniej wypływa dużo nowych informacji

A teraz do meritum. Sprawę krzyżówek "tram-kolej" zgłębiałem już kiedyś. Odkopałem nawet jakiś excelowski plik z zestawieniem (założenie styczeń 2005 r., ostatnia modyfikacja listopad 2007 r. ) - jest więc jak widać "lekko nieświeży". Poza tym stan mojej wiedzy w tym temacie przez te parę lat jednak zapewne się zwiększył. Mam tu wypisanych ~25 lokalizacji, które jednak by trzeba ponownie zweryfikować.

Na szybko mogę wymienić jeszcze: [oczywiście mogą być nieścisłości, więc proszę o korekty jakby co]

- 11 Listopada/Starzyńskiego (x2, bocznica do koszar wojskowych + łącznica kolejek wąskotorowych),
- Słomińskiego/Międzyparkowa (bocznica do elektrowni na Powiślu; jest takie fajne znane foto!),
- Marywilska/Toruńska (x2, bocznice do zakładów mięsnych*),
- Wysockiego/Budowlana.

* - odkopałem kiedyś ciekawe raporty z Nadzoru Ruchu MZK jak to za długie pociągi towarowe wstrzymywały ruch tramwajowy do Żerania Wschodniego (starego)

Oczywiście sprawa wymaga dogłębniejszego zbadania, a w tej chwili nie bardzo mam na to czas.

Na koniec jeszcze małe dygresje do lokalizacji, które już padły:

- ad. 9 - zapewne chodzi tu o lokalizację podaną potem przez Rooxa. I zapewne właśnie tam doszło również w latach 50. do potężnej katastrofy tramwajowo-parowozowej, kiedy to błąd motorniczego spowodował, że parowóz po prostu "zdmuchnął" 'berlinkę' z torowiska. A przy okazji w tramwaju urwało cały przedni pomost... Nie pamiętam jak było z ofiarami, ale dobrze to nie wyglądało. Przez wiele lat nie było także wiadomo, który wagon uczestniczył w tym zdarzeniu, ale udało się to jednak rozgryźć;

- ad. 10 - podobno funkcjonowało to w latach 1953 - 1958;

- ad. 14 - nie pamiętam już na jakiej podstawie, ale naliczyłem w tej okolicy aż 12 krzyżówek. Tylko OIDP, to zaliczały się do tego również skrzyżowania z Goworka, Rakowiecką + tory do dawnej zajezdni "Mokotów".

W każdym razie temat bardzo ciekawy i warty dalszych badań

Offline

 

#8 24.11.2009 22:59:36

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Skrzyżowania

lipton napisał:

Ty albo jesteś złośliwy jednak (coś dużo tych nowych wątków tramwajowych :>) albo trzeba będzie jednak o tym piwie pomyśleć ;]

I w tym momencie częściowo się zgadzam z Tobą.   Nie mogę siebie sam oceniać  ...... ale  bardzo lubię piwo. Dziękuję za przypomnienie, przedewszystkim o bocznicy do EC Powiśle. Że akurat o tym musiałem zapomnieć. Jeszcze nie tak dawno była brama, którą wyjeżdzały pociągi nad Wisłę. A ja się tak wybierałem aby ją sfotografować ....... aż ją zlikwidowali. To już chyba starość Chyba założę wątek co widziałem swoimi oczkami a nie zebrałem się aby to obejrzeć okiem obiektywu. I niestety już nie obejrzę.......

Offline

 

#9 24.11.2009 23:11:34

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Skrzyżowania

lipton napisał:

Wysockiego/Budowlana.

Tego nie pamiętam. Do jakiej firmy prowadziła bocznica?

Offline

 

#10 24.11.2009 23:30:30

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Skrzyżowania

Mechanik Jarząbek napisał:

I w tym momencie częściowo się zgadzam z Tobą.   Nie mogę siebie sam oceniać  ...... ale  bardzo lubię piwo. Dziękuję za przypomnienie, przedewszystkim o bocznicy do EC Powiśle. Że akurat o tym musiałem zapomnieć. Jeszcze nie tak dawno była brama, którą wyjeżdzały pociągi nad Wisłę. A ja się tak wybierałem aby ją sfotografować ....... aż ją zlikwidowali. To już chyba starość Chyba założę wątek co widziałem swoimi oczkami a nie zebrałem się aby to obejrzeć okiem obiektywu. I niestety już nie obejrzę.......

Bramę kojarzę, niestety fotek również nie mam... A wątek piwny kończę, bo Chrisfox zacznie z alkomatem niedługo latać  
Spadam, dobranoc.

Offline

 

#11 24.11.2009 23:33:50

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Skrzyżowania

Mechanik Jarząbek napisał:

lipton napisał:

Wysockiego/Budowlana.

Tego nie pamiętam. Do jakiej firmy prowadziła bocznica?

Niestety nie wiem. Ale w latach 60. MZK twierdziło, że mają takie skrzyżowanie swoich torów   Niestety chwilowo zaginęła mi stosowna "pomoc naukowa".

Offline

 

#12 25.11.2009 08:31:44

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Skrzyżowania

Ja pamiętam jeszcze jedno takie skrzyżowanie, w okolicach dzisiejszego ronda "Żaba".Przy nasypie Kolejowym (pomiędzy nasypem a ogródkami działkowymi) zachował się do dzisiaj
rodzaj korytarza, gdzie była ta bocznica.Przecinała tory tramwajowe i szła chyba w stronę
transformatorowni po drugiej stronie skrzyżowania św.Wincentego/Odrowąża (budynki do dzisiaj zachowane).Rozbudowa osiedla Bródno i zwiększenie ruchu spowodowała likwidację
tej bocznicy pod koniec lat sześćdziesiatych lub na początku siedemdziesiątych.

Offline

 

#13 29.01.2010 18:26:26

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Skrzyżowania

Mechanik Jarząbek napisał:

2. ul. Esplanadowa - z łącznicą kolejki mareckiej i torami do rozmaitych magazynów.

Śliczna fotka z NACa owego skrzyźowania Widok oczywiście w kierunku zachodnim.
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/25_1264785716.jpg

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora