Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 10.12.2009 15:43:21

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Tramwaj 15A

Mam pytanie tramwajowe w związku z tą fotografią:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/150_1260455841.jpg

Opis NAC:
Końcowy przystanek tramwajowy linii "15A" na Bielanach. Na przystanku stoją: wagon silnikowy typ A oraz wagon doczepny typ P-10. Widoczni narciarze ze sprzętem wychodzący z tramwaju.

Czy to rzeczywiście końcowy przystanek? A gdzie pętla? I jaka była różnica między 15 a 15 A. Z góry dziękuję za wyjaśnienia.


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#2 10.12.2009 20:26:03

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj 15A

enejeio napisał:

Czy to rzeczywiście końcowy przystanek?

Prawdopodobnie tuż przed lub za. Cały odcinek na ul. Marii Kazimiery był jednotorowy, a tu ewidentnie jest jeden tor. Niestety materiałów fotograficznych zdecydowanie stamtąd brakuje

enejeio napisał:

A gdzie pętla?

W okolicy ul. Rudzkiej.

enejeio napisał:

I jaka była różnica między 15 a 15 A.

Trasą   Przed wojną w Tr.M. było dużo linii wariantowych/skróconych etc.

Offline

 

#3 10.12.2009 20:37:56

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Tramwaj 15A

1. Skoro Końcowy przystanek tramwajowy linii "15A" na Bielanach to nie jest to pętla Marymont przy Rudzkiej/Marii Kazimiery. No chyba, że znów NAC źle opisał zdjęcie.
2. Wg Trasbusa linia 15 A jeździła do pętli Bielany (A.W.F.). Za tym, że na zdjęciu jest raczej to miejsce, przemawia obecność narciarzy. Zapewne wybierają się do Lasu Bielańskiego, do którego mają o wiele bliżej niż z Rudy. Tam zresztą musieli by jeszcze iśc spory kawałek wśród zabudowy.

Offline

 

#4 10.12.2009 21:39:49

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj 15A

michel napisał:

1. Skoro Końcowy przystanek tramwajowy linii "15A" na Bielanach to nie jest to pętla Marymont przy Rudzkiej/Marii Kazimiery. No chyba, że znów NAC źle opisał zdjęcie.
2. Wg Trasbusa linia 15 A jeździła do pętli Bielany (A.W.F.). Za tym, że na zdjęciu jest raczej to miejsce, przemawia obecność narciarzy. Zapewne wybierają się do Lasu Bielańskiego, do którego mają o wiele bliżej niż z Rudy. Tam zresztą musieli by jeszcze iśc spory kawałek wśród zabudowy.

Cholera, nie wiem dlaczego ubzdurała mi się ta Marii Kazimiery... Może stąd, że spałem 3h tylko?  
Oczywiście mój błąd, mea culpa. Jest to zatem Marymoncka, ale na pewno nie na pętli.

Offline

 

#5 11.12.2009 09:01:10

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Tramwaj 15A

Stąd moje wątpliwości. Czy w tle jest wg Was teren AWF? Może to głupie pytanie, ale w którą stronę jedzie tramwaj na zdjęciu? (I gdzie jest motorniczy ?)

Co do różnic między liniami, sprawdziłem w trasbusie (zakładając, że jest to rok około 1935)

linia 15: POTOCKA – Słowackiego – pl. Wilsona – Mickiewicza – pl. Inwalidów – Mickiewicza – Zajączka – Szymanowska – Sierakowska – pl. Muranowski – Nalewki – Leszno – Żelazna – Wolska – Skierniewicka – DWORSKA.

linia 15A: BIELANY AWF – Marymoncka – Słowackiego – Toeplitza – Felińskiego – Mierosławskiego – Mickiewicza – Zajączka – Szymanowska – Sierakowska – pl. Muranowski – Nalewki – Leszno – Żelazna – Wolska – Skierniewicka – DWORSKA. (Kursy po godz. 19.00: ... – Wolska – MŁYNARSKA.)


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#6 11.12.2009 09:33:35

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Tramwaj 15A

Według mnie to jest właśnie pętla. Linia  jednotorowa ale pomiędzy drzewami widać dwa słupy podtrzymujące  sieć trakcyjną. Jeden /wyraźniejszy/ nad torem, na którym stoi tramwaj a drugi /słabo widoczny/ dla drugiego toru - może właśnie  pętli. A tramwaj po obrocie  na pętli i zmianie tablic jedzie w kierunku ul. Dworskiej.

Offline

 

#7 11.12.2009 10:03:12

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Tramwaj 15A

Mechanik Jarząbek napisał:

Według mnie to jest właśnie pętla. Linia  jednotorowa ale pomiędzy drzewami widać dwa słupy podtrzymujące  sieć trakcyjną. Jeden /wyraźniejszy/ nad torem, na którym stoi tramwaj a drugi /słabo widoczny/ dla drugiego toru - może właśnie  pętli. A tramwaj po obrocie  na pętli i zmianie tablic jedzie w kierunku ul. Dworskiej.

To dlaczego narciarze wysiadają dopiero teraz?
Te dwa słupy z tyłu rzeczywiście sugerują, że jest to pętla. Trochę brakuje tych słupów po lewej, ale może nie zmieściły się w kadrze. Płotek z tyłu (po lewej) też jakby się nieco odgina robiąc miejsce do nawrotu. Zakładam więc, że tramwaj przyjechał na pętlę, motorniczy zmienił tablice i poproszony przez narciarzy wykonał im pamiątkowe foto. A nawróci za chwilę jadąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli w lewo. To by się chyba trzymało kupy. A może nie. Rzut oka na teren (stan obecny):

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/150_1260523108.jpg

Ostatnio edytowany przez enejeio (11.12.2009 10:20:07)


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#8 11.12.2009 11:04:55

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Tramwaj 15A

Według mnie tramwaj stoi na prostym odcinku toru, czyli już po zmianie kierunku. I za chwileczkę pojedzie prościutko. A narciarze może nie wysiadają ale wsiadają.

Na znanych mi pętlach zarówno kolejowych jak i tramwajowych obrót składu wykonywany jest w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara.

Na współczesnym zdjęciu w/g mnie dobrze zaznaczyłeś miejsce postoju tramwaju, z tym że dolny wagon jest wagonem silnikowym a górny doczepnym.

Natomiast na  zdjęciu z NAC tablica z napisem Dworska jest umieszczona na doczepnym a silnikowy znajduje się z prawej strony zdjęcia.

Offline

 

#9 11.12.2009 21:26:12

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: Tramwaj 15A

Mechanik Jarząbek napisał:

Według mnie tramwaj stoi na prostym odcinku toru, czyli już po zmianie kierunku. I za chwileczkę pojedzie prościutko. A narciarze może nie wysiadają ale wsiadają.

Na znanych mi pętlach zarówno kolejowych jak i tramwajowych obrót składu wykonywany jest w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara.

Znanym, ale juz niestety nie wykorzystywanym wyjatkiem w czasach wspolczesnych byla petla w Gliwicach w Wojtowej Wsi, gdzie jezdzono zgodnie ze wskazowkami zegara.

enejeio napisał:

Stąd moje wątpliwości. Czy w tle jest wg Was teren AWF? Może to głupie pytanie, ale w którą stronę jedzie tramwaj na zdjęciu? (I gdzie jest motorniczy?)

Na pierwszym planie jest doczepa. Wiec mozna by sie pytac gdzie jest konduktor?
W przypadku wagonow silnikowych wyposazonych z odbieraki palakowe rolkowe, badz tak jak w Warszawie ze slizgaczem (zw "lirami") kierunek jazdy latwo ustalic po ustalic po tym, ze palak moglbyc uzywany tylko w kierunku z wlosem. Do jazdy pod wlos sie nie nadaje,  gdyz grozi to uszkodzeniem sieci trakcyjnej.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#10 11.12.2009 21:33:34

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Tramwaj 15A

oelka napisał:

Wiec mozna by sie pytac gdzie jest konduktor?

Konduktorzy,  dwa wagony..... dwóch konduktorów.

Offline

 

#11 13.12.2009 01:07:14

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj 15A

Mechanik Jarząbek napisał:

Według mnie tramwaj stoi na prostym odcinku toru, czyli już po zmianie kierunku. I za chwileczkę pojedzie prościutko. A narciarze może nie wysiadają ale wsiadają.

Jest to całkiem słuszna koncepcja. Przyznam, szczerze, że z racji b. malej ilości czasu nie analizowałem każdego elementu foty i słupy w tle mi umknęły. Faktycznie ich obecność sugerowałaby pętlę. Wtedy skład mielibyśmy na przystanku początkowym (?) w kier. centrum.

Mechanik Jarząbek napisał:

Na znanych mi pętlach zarówno kolejowych jak i tramwajowych obrót składu wykonywany jest w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara.

Niekoniecznie. Faktycznie w większości przypadków tak jest, ale w trakcji tramwajowej na szybko mogę podać 3 przykłady pętli odwrotnych: Klecina we Wrocku, Wójtowa Wieś w Gliwicach (niby jeszcze istnieje) oraz zlikwidowany rok-dwa temu Julianów w Łodzi. Na kolei się nie znam, więc się nie wypowiadam

Mechanik Jarząbek napisał:

Natomiast na  zdjęciu z NAC tablica z napisem Dworska jest umieszczona na doczepnym a silnikowy znajduje się z prawej strony zdjęcia.

Kolegę 'enejeio' trzeba będzie szybko przeszkolić ;-)

Offline

 

#12 14.12.2009 09:03:40

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Tramwaj 15A

lipton napisał:

Kolegę 'enejeio' trzeba będzie szybko przeszkolić ;-)

Nie mam nic przeciwko. Już po tym jednym zdjęciu czuję w sobie zalążki "eksperta"

Przyglądałem się przez długi czas tym ludziom i jednak mam wrażenie, ze wysiadają. Z psychologicznego punktu widzenia, człowiek "po nartach" nie ma za bardzo ochoty pozować do zdjęć dynamicznych. Zatem gdyby wsiadali, rozwaliliby się w środku tramwaju i odpoczywali. Pytanie, czy tramwaj mógł nawrócić i dopiero wtedy wypuścić pasażerów?


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#13 17.12.2009 22:46:52

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj 15A

enejeio napisał:

Przyglądałem się przez długi czas tym ludziom i jednak mam wrażenie, ze wysiadają. Z psychologicznego punktu widzenia, człowiek "po nartach" nie ma za bardzo ochoty pozować do zdjęć dynamicznych. Zatem gdyby wsiadali, rozwaliliby się w środku tramwaju i odpoczywali. Pytanie, czy tramwaj mógł nawrócić i dopiero wtedy wypuścić pasażerów?

Tramwaj wszystko może   A na serio to zależy to od tego, gdzie usytuowany był przystanek.
Niemniej sprawa tyczyła się odróżniania doczep od 'silników' - je jednak dość trudno ze sobą pomylić!

Offline

 

#14 18.12.2009 18:04:37

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Tramwaj 15A

lipton napisał:

Tramwaj wszystko może   A na serio to zależy to od tego, gdzie usytuowany był przystanek.
Niemniej sprawa tyczyła się odróżniania doczep od 'silników' - je jednak dość trudno ze sobą pomylić!

Sprawa dotyczyła kilku różnych spraw, odróżnianie jednego od drugiego wynikło po drodze
A co do pomyłek - ludzka rzecz, ktoś tu wspominał kiedyś o pętli na Rudzkiej

A na serio. Gdzie był usytuowany przystanek? Tabliczki przystankowej nigdzie nie widać, a chyba na pętli powinna jakaś być? Albo nie zmieściła się w kadrze, albo ją ukradli miłośnicy Tr. W.


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#15 18.12.2009 23:40:50

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Tramwaj 15A

enejeio napisał:

A na serio. Gdzie był usytuowany przystanek? Tabliczki przystankowej nigdzie nie widać, a chyba na pętli powinna jakaś być? Albo nie zmieściła się w kadrze, albo ją ukradli miłośnicy Tr. W.

Tak, na pewno ukradli ją miłośnicy Tr.W. Co prawda nie wiem co to jest "Tr.W.", ale to na bank oni!
EOT.

Offline

 

#16 19.12.2009 13:10:34

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: Tramwaj 15A

lipton napisał:

[...]Co prawda nie wiem co to jest "Tr.W."[...]
EOT.

Pewnie o Tr.M. chodziło ...
Ale zauważcie, że jak się "M" potknie i przewróci, to jak nic "W" z niego wychodzi

Offline

 

#17 19.12.2009 17:38:25

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Tramwaj 15A

lipton napisał:

[...]Co prawda nie wiem co to jest "Tr.W."[...]
EOT.

Ja też nie wiem, co to takiego, ale brzmi fajnie. Tak na prawdę to chciałem napisać coś innego, ale ręka mi się omskła na klawiaturze
EOEOT lub jak kto woli ENEJEIOT


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora