Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 4.02.2010 18:43:24

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Bieg?

A z tym mam jakąś zaćmę i brak pomysłów.

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/145_1265305240.jpg

Podpowiedzią może być odcięte torowisko widoczne po lewej stronie zdjęcia...

Offline

 

#2 4.02.2010 21:42:09

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Bieg?

lipton napisał:

A z tym mam jakąś zaćmę i brak pomysłów.
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 305240.jpg

Podpowiedzią może być odcięte torowisko widoczne po lewej stronie zdjęcia...

Pojawiło się hasło, że może to być skrzyżowanie Marszałkowska/Królewska - jakieś "za", jakieś "przeciw"?

Offline

 

#3 5.02.2010 08:03:37

wolero

Użytkownik

Zarejestrowany: 22.07.2009
Posty: 57

Re: Bieg?

lipton napisał:

lipton napisał:

A z tym mam jakąś zaćmę i brak pomysłów.
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 305240.jpg

Podpowiedzią może być odcięte torowisko widoczne po lewej stronie zdjęcia...

Pojawiło się hasło, że może to być skrzyżowanie Marszałkowska/Królewska - jakieś "za", jakieś "przeciw"?

Wg Trassbusa linia tramwajowa 6 nie jeżdziła Marszałkowską i tory prowadzące Królewską do pętli na pl. Grzybowskim zostały odcięte w póżnych latach sześćdziesiątych. To nie może być skrzyżowanie Marszałkowska/Królewska, choć drzewa parku podobne do Ogrodu Saskiego

Offline

 

#4 5.02.2010 08:23:02

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Bieg?

Mała korekta:Tory skręcające w Królewską zostały odcięte dopiero w 1987 roku.Do tego
czasu linia ta pełniła rolę rezerwową.Na przykład scenę z filmu "Miś"- z zepsutymi tramwajami i "wesołym Romkiem"- nakręcano właśnie na pętli na pl.Grzybowskim. Ciekawostką było to, że sieć trakcyjną zdjęto wiele lat poźniej.

Offline

 

#5 5.02.2010 08:26:42

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Bieg?

w rogu widać budynek, niestety jakość jest zbyt słaba aby go zidentyfikować.

Offline

 

#6 5.02.2010 08:31:27

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Bieg?

wolero napisał:

lipton napisał:

Pojawiło się hasło, że może to być skrzyżowanie Marszałkowska/Królewska - jakieś "za", jakieś "przeciw"?

Wg Trassbusa linia tramwajowa 6 nie jeżdziła Marszałkowską i tory prowadzące Królewską do pętli na pl. Grzybowskim zostały odcięte w póżnych latach sześćdziesiątych. To nie może być skrzyżowanie Marszałkowska/Królewska, choć drzewa parku podobne do Ogrodu Saskiego

Powiem tak - są argumenty "za" tym miejscem (w tle majaczy jakby kamienica przy Żabiej) oraz "przeciw" (brak skrętów linii 17 w stronę Krakowskiego Przedmieścia oraz właśnie linia nr 6). Ja akurat jestem bardziej na "nie". Wiem(y), że linia 6 tam nie kursowała, ale... akurat jeden ze współtwórców Trasbusa (mój b. dobry kolega) lansuje wersję z tym skrzyżowaniem   Podaje argument, że mogły to być jakieś objazdy. I ja się całkowicie z tym zgadzam i nie wykluczam takiej możliwości. Natomiast torowisko w stronę pl. Grzybowskiego nie zostało odcięte w latach 60. Ono było odcięte po wojnie (dokładnie do 1951 r.), potem przywrócono je do eksploatacji i tramwaje jeździły tam do późnych lat 80., kiedy to... ZDM wylał na nim asfalt bez zgody MZK!  Jako, że zalane torowisko nadal było rzekomo czynne, to aż do 2001 r. wisiała nad nim sieć trakcyjna, kiedy ostatecznie się z nią rozprawiono. Reasumując - topografia terenu może przemawiać za ww. skrzyżowaniem, ale kilka rzeczy nie pasuje...

Offline

 

#7 5.02.2010 08:33:33

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Bieg?

Wierzbowa napisał:

Mała korekta:Tory skręcające w Królewską zostały odcięte dopiero w 1987 roku.Do tego
czasu linia ta pełniła rolę rezerwową.Na przykład scenę z filmu "Miś"- z zepsutymi tramwajami i "wesołym Romkiem"- nakręcano właśnie na pętli na pl.Grzybowskim. Ciekawostką było to, że sieć trakcyjną zdjęto wiele lat poźniej.

O, widzę że są i inni dyskutanci   I wszystko się zgadza. Napisałem co nieco więcej właśnie. Wrócę do tematu wieczorem po powrocie z pracy, bo już mnie wzywają...

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora