Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 11.08.2009 20:53:05

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Cegły

1. Brzdęk !!!!
2. Łubudu !!!!
3. Bum !!!!
4. Chrrrrrrrrst!!!!

Wrzuciłem 4 cegły ..... do galerii

Offline

 

#2 11.08.2009 21:53:28

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Cegły

Ładne.

J. S. i S.... Jan Stypiński?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 13.05.2010 10:50:25

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Cegły

Znalazłem wątek o cegłach (nowego nie miałem ochoty zaczynać), więc się pochwalę wczorajszymi

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1273688407.jpg
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1273688437.jpg

Widać, że rzeczywiście cegielnia była zmechanizowana - sygnaturki są odbijane ciągiem, na pewno nie odbywało się to ręcznie. Ładne?

(Prawidłowa odpowiedź brzmi: bardzo ładne. Mnie te cegiełki urzekły.)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 13.05.2010 11:39:11

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: Cegły

Bardzo ładne, a gdzie znalazłeś?

Offline

 

#5 13.05.2010 13:12:29

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Cegły

Jak to gdzie? W Gazowni

W programie Nocy Muzeów jest również tamto. Słowo daję, warto, naprawdę coś niesamowitego.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 13.05.2010 17:04:02

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: Cegły

chrisfox napisał:

Jak to gdzie? W Gazowni

Czy myślimy o tej samej Gazowni? O tej, którą chciałam w zeszłym roku w wakacje zwiedzić tak po prostu z marszu jak zazwyczaj zwiedza się większość muzeów? Czy to właśnie ta, gdzie dowiedziałam się, że zapisy są z 2 tygodniowym wyprzedzeniem a jedyną możliwością zapisania jest osobiste wykonanie telefonu do pana Przewodnika? I czy to na pewno ta sama Gazownia gdzie pan Przewodnik po odebraniu telefonu od zainteresowanych zwiedzaniem obiektu oznajmia, że on to właściwie nic nie wie bo za jakieś 2 tygodnie wybiera się na urlop i poleca kolejny kontakt za co najmniej miesiąc? Dodatkowo pan Przewodnik lojalnie uprzedza, że jeżeli nawet zapiszę się na zwiedzanie z owym wyprzedzeniem nikt nie zagwarantuje mi, że dojdzie ono do skutku, ponieważ musi się zebrać co najmniej 10 chętnych osób - inaczej nic z tego. Nie wspominam już, że jedyne dostępne godziny zwiedzania owej Gazowni to te najbardziej dostępne dla ludzi pracy czyli 9-15
Zniechęcili mnie wtedy tak że szkoda gadać....

Offline

 

#7 13.05.2010 23:11:03

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Cegły

I owszem, to ten sam obiekt. Pan przewodnik tak naprawdę nie ponosi winy za takie tam różne... On działa w sytuacji, w której muzeum:
- jest zlokalizowane na terenie zamkniętym
- mieści się w części obiektu, który jest w zasadzie - i głównie - salą konferencyjną
- nie przynosi dochodu - wręcz straty, bo firma musi je (i przewodnika) utrzymywać

Miły człowiek i dobrze zorientowany. Cóż z tego. Firma zorganizuje jakąś bibę (tfu, konferencję) i już muzeum nie może być czynne. A on się dowiaduje w ostatniej chwili, stąd te dziwne konieczności umawiania się i potwierdzania. Poza tym jest tam sam i rzeczywiście czasem jakiś urlop mu się należy. Samo życie. Muzeum jest, bo być powinno, w końcu prestiż Firmy Handlującej Gazem tego wymaga. A jego funkcjonowanie? A co komu z tego przyjdzie? Jest i już. Cieszcie się, kmioty, że jest.

Jeśli możecie skorzystać z Nocy Muzeów, wpadnijcie tam koniecznie. Oczywiście nie wiem (nie sprawdzałem), czy nie są konieczne jakieś zapisy. Ale zorientujcie się, naprawdę gorąco polecam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 11.06.2010 19:18:38

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: Cegły

Wrzuciłem parę cegiełek i kafli do galerii, owoc długiej przygody z kolekcjonowaniem.
Albowiem marzeniem mym jest, aby wszyscy Polacy z Warszawy zjednoczyli się przy idei rozpracowania cegielnianych symboli.
Temat jest niestety kompletnie nie tknięty, choć bajkowy niezwykle. Dedykowanych źródeł - poza jedną mapą - nie znalazłem.

Tutaj jest tego więcej z większą ilością błądzenia po omacku (+ nie chciałem dublować cegielni):
Cegły 1
Cegły 2
Kafle

Na bloga już nie zapraszam ;)

Offline

 

#9 11.06.2010 19:30:38

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Cegły

Muszę przyznać, nielicha kolekcja. Być może nieco zbyt łatwo przypisujesz inicjały miejscowościom (trudno znając mnie uwierzyć, ale to nie złośliwość) - a może nie? W każdym razie obejrzałem z przyjemnością i zainteresowaniem. Ładniutkie


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#10 12.06.2010 14:07:14

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: Cegły

E, tam. Wyburzyło się tylko trochę przeszłości, żeby wzbogacić kolekcję ;) ale dzięki za ciepłe słowo.

Zgadywanka inicjałów to przypisanie liter miejscom, w których faktycznie istniały cegielnie + intuicja i fantasmagorie. Założyłem, że "C" może oznaczać "cegielnia", "W" np. "Wola", "O" - "Odolany", "K" - "Korwinów" etc. Do rozszyfrowania inicjałów wlaścicieli fantasmagorie już nie wystarczą, trzeba być cegłoksiężnikiem :)
Nie mam już pomysłu, gdzie znaleźć solidne źródło. Te okruszki, które są w sieci już pozbierałem, tak samo w publikacjach anologowych. Na wizytę na Krzywym Kole i tamtejszą senność nie mam weny. Koszykową już kiedyś sprawdzałem pod tym kątem.

Dorzucam to co mam:

  • "Brwinów" (Leonard Wiencek)
  • "Pruszków" (Wiencek)
  • "Dziewulski i Lange" (Opoczno)
  • "Korwinów"
  • "Odolany", "Karolin"
  • "Jelonki" Bogumił Schneider
  • "Kawęczyn" Granzowa
  • "Ząbki" Platera
  • "Szczęśliwice" Oppenheima
  • "Rogatki Belwederskie" Witkowskiego
  • "Cegielnia Miejska w Burakowie"
  • "Ołtarzew" (Ceramika Ołtarzew)
  • "Radziejowice" (k.żyrardowa)
  • "na Glinkach" w Wawrze

    + nazwiska:

  • Leon Dutlinger
  • Hilary Pfeffer
  • Sz. Lewinzon
  • Bracia B. i St. Maruszewscy
  • Merenholc
  • Zysman


  • Temat ekstremalnie  jest warty dalszych kombinacji. Cegła jest sexi ;)

Offline

 

#11 12.06.2010 23:52:41

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Cegły

Cegła jest znakomita, chyba równie dobra, jak żeliwo. Uwielbiam. W miarę skromnej wiedzy postaram się coś dorzucić, ale to pewnie chwilkę potrwa (w razie czego, awanturuj się, śmiało). Miłe są cegiełki, badajmy je


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 15.06.2010 10:18:12

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: Cegły

Cegła ma też nieprawdopodobne przełożenie semantyczne: leży na samym dnie prostych pojęć, a ile w niej finezyjnej poetyki i śladów człowieka zaprzeszłego.. :)

Wczoraj przechodziłem obok Leszno 81, miejsca znanego z cegiełki z Kopytowa i zostałem ogłuszony kakofonią gadających cegieł - okazuje się, że jest tam ich mnóstwo. Dorzuciłem je do cegły 2 a zaraz dodam do galerii.

Bardzo chciałbym na początek shakować te D&L. Dziewulski i Lange to potęga, ale symbol dawidowy trochę nie współgra z ich nazwiskami. To niby o niczym nie świadczy, ale fabryka w Opocznie bezproblemowo działała "za Niemca" (a to już o czymś świadczy)..
Zostałby wtedy Leon Dutlinger.

Offline

 

#13 15.06.2010 20:13:34

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Cegły

A dawne logo firmy przedstawiające umieszczoną pomiędzy dużymi literami D i L sześcioramienną gwiazdę w okręgu z kropką pośrodku, ze względu na podobieństwo do Gwiazdy Dawida bywa dziś niesłusznie kojarzone z pamiątkami po Żydach zamiast z opoczyńską fabryką.
http://www.opoczno-top.pl/artykul,Towar … ,1781.html

Offline

 

#14 15.06.2010 21:23:18

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Cegły

Lesnów - ja bym potraktował jako Leonów.

Offline

 

#15 16.06.2010 01:35:49

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: Cegły

Tak, masz rację. Literka "O" jest wyjątkowo perfidnie esopodobna, ale to jest cegielnia Leonów. Ciekawostką jest, że te bazgroły były odbijane ze sztancy (choć wyglądają na napisne patykiem, z ręki). Drugą ciekawostką jest zniknięcie z mapy Leonowa (chyba, że gdzieś sobie poszedł, bo pod Brwinowem go nie ma..)

Dzięki Majkel, czytałem ten artykuł 2 razy i, najwyraźniej, nigdy nie dobrnąłem do ostatniego zdania :) Nareszcie mamy rozwiązaną zagadkę gwiezdnego monopolu! Chociaż nazywanie gwiazdy Dawida "sześcioramienną gwiazdą z kropką" jest dosyć takie sobie.. To co to mogło być innego? Gwiazda betlejemska?
Ciekawe jaka była prawdziwa geneza umieszczenia tego stempla...

Offline

 

#16 16.06.2010 07:26:32

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Cegły

Dodaj sobie jeszcze gąsiorka, chyba z najładniejszym znakiem fimowym cegielni jaki do tej pory zobaczyłem:

http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic.php?id=841

Offline

 

#17 16.06.2010 13:57:07

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: Cegły

Faktycznie piękny znak. Twój i Chrisa (z gazowni) to najwyższa półka estetyczna.

Pomyślałem - i to nie tylko ze względu na cegły - że może warto byłoby założyć wątek monitorujący warszawskie wykopki (tzn. gdzie aktualnie budowlańcy i remontowicze zrobili dziurę w ziemi). Oprócz tego, gdzie są w Warszawie (+okolice) gruzowiska (to akurat wyłącznie ze względu na cegły). Zawsze mnie ciekawiło co się później dzieje z cegłami ze zburzonych budynków.

Z najbliższego mi rejonu są dziury na: Górczewska 14 (sporo cegieł, przepołowiony kanał, piwnice - pozostałości po fabryce Drezdeńskiej Manufaktury Tiulu, Koronek i Firanek), wzdłuż nasypu kolei obwodowej ciągnie się wykop (od rejonu Tatarskiej aż do Górczewskiej, fajnie bo są poodsłaniane ringstandy), przy moim domu - na Płockiej - jest wykop, ale jest stale monitorowany ;) i już tam nic niezwykłego nie ma. Jeszcze, parę tygodni temu, mignęla mi spora dziura w skarpie na Solidarności (obok Leszno 20 mniej więcej), ale zapomniałem tam wrócić.

Spore gruzowisko jest na tyłach Prądzyńskiego (wrzucilem wczoraj fotę na pokazywarkę) i - czytałem na jakimś forum - cmentarz cegieł jest na Kępie Potockiej, na brzegu Wisły (a tam faktycznie zwozili po wojnie gruzy z getta).

Ostatnio edytowany przez astrowiktor (16.06.2010 13:58:22)

Offline

 

#18 16.06.2010 17:27:53

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Cegły

Jeszcze do niedawna, gdy ulica Strażacka na odc. od Chełmżyńskiej do Gwarków była ulicą tylko z nazwy, po obu jej stronach było pełno ogromnych wysypisk śmieci i gruzu.  Wśród tego gruzu była cała masa rozmaitych cegieł. Widywałem tam nawet kilku "odzyskiwaczy" materiałów budowlanych.
Niestety akurat z tego wysypiska nic nie odzyskałem ani nawet nie sfotografowałem. Dziś tam jest nowa jezdnia, teren sprzątnięty ...... ale może coś na poboczu pozostało.

Offline

 

#19 16.06.2010 17:32:27

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Cegły

Dobry pomysł, mam przynajmniej niedaleko. A okolica piękna...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#20 16.06.2010 18:12:16

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Cegły

astrowiktor napisał:

cmentarz cegieł jest na Kępie Potockiej, na brzegu Wisły (a tam faktycznie zwozili po wojnie gruzy z getta).

Stara cegła( a raczej jej fragment) z rogu Gwiaździstej i Krasińskiego. Prawdopodobnie w/w gruz, ale może to być też ślad po Baterii Rymkiewicza.

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1276704431.jpg

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora