Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 30.08.2010 22:45:20

Ksenofob

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.07.2010
Posty: 56

Re: Kolej marecka na Warszawikii

chrisfox napisał:

Na razie tylko w jednej kwestii (bo mnie to nieco rozbawiło i spieszę wyjaśnić, aby nie mnożyć nieporozumień). Otóż, był taki fragment:

Ksenofob napisał:

chrisfox napisał:

...

...

Przepraszam. Nie wyróżniłem cytowanego powyżej wtrętu żadnym szczególnym oznaczeniem, wyraźnie świadczącym, że nie ma to nic do rzeczy. Często mi się takie wygłupy zdarzają i do tej pory na Kolejce jakoś nikt na nie nie reagował - czy to rozumiejąc intencje, czy z powodu dobrego wychowania, czy też jedynie nie chcąc wchodzić w niepotrzebne konflikty z adminem, który na końcu poważnej wypowiedzi lubi dodać coś do śmiechu. W każdym razie, reklamacje się nie trafiały. Mam nadzieję, że Ty także do odrobiny nonsensu w moich merytorycznych rozważaniach z czasem przywykniesz. Bo, gdybym miał za każdym razem pisać wielkimi literami, że teraz będzie od rzeczy... oj, to by nie było to, stanowczo.

Eeee....
Nad nonsensem i swobodą ekspresji Twojego postu przeszedłem do porządku dziennego, potraktowałem je niczym inne środki stylistyczne, a odniosłem się do meritum.
Być może nie najlepiej wybrałem cytat do zacytowania. Przepraszam za niezrozumienie intencji, brak kóltury wykazany poprzez zwrócenie uwagi i bardzo proszę o to, abym nie został ponownie zbanowany. 
Wracając do meritum: źródła pisane - niezależnie jak bałamutne -  nie są konieczne dla zbadania etymologii nazw ulic.

chrisfox napisał:

A przy okazji. Elektorska? Osobiście nie znam. To naturalnie złośliwość, ale faktycznie nie wiem, czy chodziło o Elektoralną czy Elekcyjną.

Aj, bo nie mogłem się zdecydować którą wybrać... Nb. pracowałem przy obu z nich

chrisfox napisał:

Sprawę rozmowy o Generalskiej - jako, że mam wrażenie, iż zaczyna się lekko kręcić w kółko - być może jutro jakoś uporządkuję.

Szczerze mówiąc, to stanowczo zbyt drobny problem, żeby się nim zajmować. Se non è vero è molto ben trovato, więc byłoby mi po prostu żal, gdyby się okazało, że jednak questo non è vero.

chrisfox napisał:

Jak było naprawdę?

A kogo to interesuje?!?

Edit:
A pomnik, oczywiście, był tam, gdzie dziś stacja benzynowa (kiedyś Orlen, teraz bodajże Neste) - i na publikowanym planie ładnie go przy Łodygowej widać. To że go widać, to jedno, to, że jest niepodpisany, to drugie.
Czy jednak przez przypadek ten pomnik nie był nieco bardziej na zachód, niż dzisiaj stacja benzynowa? Po drugiej stronie ulicy Wschodniej - ograniczony w/w, Nowosądecką (będąca szosą wylotową na Podhale) i Przewoźników (upamiętniającą rodzinę tragicznie zmarłego sekretarza generalnego ROPWiM)? 
X

Ostatnio edytowany przez Ksenofob (30.08.2010 22:56:59)

Offline

 

#22 31.08.2010 00:31:25

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Ksenofob napisał:

inne ulice Zacisza na planie nie występują. (Bo chyba nie było tam nazw ulic?)

Mam nadzieję, że to był żart. Jeśli jednak nie to informuję, że na Zaciszu przed włączeniem go do Warszawy ulice miały nazwy, np.: Kościelna, Słowackiego, Żwirki i Wigury, Senacka, Środkowa, Wersalska (ob. odpowiednio: Brodowskiego, Rozwadowska, Miedzianogórska, Senna, Sucha, Korzystna).

Offline

 

#23 31.08.2010 08:50:02

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

No i wreszcie ulica Generalska nosiła swoje zaszczytne miano dopiero od 1939 roku

Zdaje się że pierwszy oficjalny komunikat o zmianie nazw wydano 24 maja 1940.

Ale to nie ma nic do rzeczy. Nie dyskutujemy o administracyjnej stronie nadawania nazw, ale o etymologii.

To jak w końcu jest, dyskutujemy o oficjalnej zmianie nazwy ulicy, czy o tym skąd mogła się wziąść nazwa nadana w latach 50?

Szczerze mówiąc, to stanowczo zbyt drobny problem, żeby się nim zajmować.

Problem, rzeczywiście błachy, ale zdaję, że to Ksenofob wytknął błędy i rozpoczęła się dyskusja na ten temat. W związku z tym myślę, że warto sprawę rozstrzygnąć. A ponieważ nie czuję się przekonany, poczekamy do wiosny.

Jak chcesz, to poszukam Ci "twardych" dowodów. Ale dopiero wiosną.

Offline

 

#24 31.08.2010 11:09:37

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Powinienem zacytować cały powyższy post i podpisać się pod nim. Tam jest nieźle wyłożony mój punkt widzenia. Zaczęło się od pytania, czy aby nazwa Generalskiej pojawiła się w roku 1939. Pisałem, że nic mi o tym nie wiadomo, otrzymując zapewnienia początkowo dość kategoryczne, później jakby (ale może to moje jedynie wrażenie) nieco skłaniające się ku wizji mniej stanowczej. W końcu okazało się, że dyskusja dotyczy etymologii... Widać nie połapałem się, o czym rozmawiamy. Bywa. Zdarza mi się to coraz częściej, co zapewne wiąże się z dojrzewaniem.

Dalej będzie komunikat techniczny. Prawdopodobnie rok 2010 uznam oficjalnie za Rok Awarii Komputera (choć zaczął się ten cykl od września 2009). Szanowny Sprzęt znów się wywalił a co gorsza, jak zwykle, nie mam czasu z nim teraz walczyć. Powyższe także piszę z czegoś, czego za komputer nie uważam, więc wybaczcie, ale chwilowo ciężko mi w dalszej dyskusji aktywnie uczestniczyć. Może za jakieś dwa dni (jak się uda), zobaczymy.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#25 31.08.2010 16:52:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Aha. Wczoraj napisałem coś niecoś w odpowiedzi na post #21, ale akurat przy próbie wysłania owego tekstu na serwer, maszyna się wywaliła i - jak widać - nie poszło. Więc tylko króciutko o lokalizacji pomnika. Może i był nieco na zachód od obecnej stacji benzynowej. Łatwo bym to stwierdził, gdybym miał dostęp do odpowiedniego lotniczego obrazka z roku 1944. Niestety, chwilowo nie mogę nawet sprawdzić, czy mam sfotografowany ten fragment - może mam a może niekoniecznie. Podawana przeze mnie lokalizacja, powtarzana jest za (o ile dobrze pamiętam) portalem zacisze.info, gdzie swego czasu coś niecoś o von Fritschu było. Tu się nie upieram - zresztą nie upieram się nigdy, o ile czegoś się uda dowieść. Gdyby były dowody, chętnie zrewiduję błędny dotychczasowy pogląd.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#26 31.08.2010 17:12:14

Ksenofob

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.07.2010
Posty: 56

Re: Kolej marecka na Warszawikii

balcerek napisał:

No i wreszcie ulica Generalska nosiła swoje zaszczytne miano dopiero od 1939 roku

Zdaje się że pierwszy oficjalny komunikat o zmianie nazw wydano 24 maja 1940.

Ale to nie ma nic do rzeczy. Nie dyskutujemy o administracyjnej stronie nadawania nazw, ale o etymologii.

To jak w końcu jest, dyskutujemy o oficjalnej zmianie nazwy ulicy, czy o tym skąd mogła się wziąść nazwa nadana w latach 50?

Nie, dyskutujemy o poprawności zdania z hasła o Kolei Mareckiej w Wikii. Tego zdania: Kolej marecka – istniejąca od 1897 do 1974 roku kolejka dojazdowa umożliwiająca dotarcie z Radzymina i Marek wzdłuż ówczesnych ulic Generalskiej i Radzymińskiej na Pragę.
Przez większość część trwania Kolej Marecka nie jeździła wzdłuż Generalskiej, bo takiej ulicy nie było.
Tym bardziej nieprawdziwe jest hasło, im później ulica dostała swoją nazwę.
Natomiast jeśli Generalska upamiętnia (w jakiś sposób) Fritscha to geneza sięga 1939 roku.

Ja nie dyskutowałem o oficjalnej nazwie ulicy, tylko odpowiedziałem na pytanie Chrisfoxa - Czy to aby pewne? (że nazwa związana jest z Fritschem).
W chwili obecnej nie ma bardziej prawdopodobnej tezy wyjaśniającej etymologię nazwy.

Zresztą nie ma co dyskutować o faktach. Generalska stała się warszawską ulicą dopiero w maju 1951 roku. Można natomiast dyskutować o tym, co oznacza sformułowanie "oficjalna zmiana nazwy", w jaki sposób owa "oficjalna zmiana nazwy" następowała na przestrzeni lat (nie tylko odnośnie Generalskiej), o sposobie inkorporacji gmin peryferyjnych do Warszawy oraz... choćby o tym:
W początku maja 1940 r. przystąpiono w Warszawie do zmiany nazewnictwa ulic. Nad tabliczkami w języku polskim zaczęty się pojawiać tabliczki w języku niemieckim. Po raz pierwszy komunikat na ten temat ukazał się w
szmatławcu 13 V 1940: „W kilku punktach miasta - czytamy tam - tablice już przybito, jak np. na ul. Marszałkowskiej, Mazowieckiej i pl. Zamkowym". [...] Dopiero 24 V 1940, a więc już w trakcie akcji, pełnomocnik szefa dystryktu Ludwig Leist wydał sankcjonujące ją zarządzenie. Na pierwszej opublikowanej liście figuruje czterdzieści pięć przemianowanych nazw warszawskich ulic i placów.
(Tomasz Szarota, "Okupowanej Warszawy dzień powszedni")
Kiedy więc nastąpiła oficjalna zmiana nazw ulic?

balcerek napisał:

Szczerze mówiąc, to stanowczo zbyt drobny problem, żeby się nim zajmować.

Problem, rzeczywiście błachy, ale zdaję, że to Ksenofob wytknął błędy i rozpoczęła się dyskusja na ten temat. W związku z tym myślę, że warto sprawę rozstrzygnąć. A ponieważ nie czuję się przekonany, poczekamy do wiosny.

Problem błahy, bo niezależnie od tego, czy Generalska stała się Generalską dopiero w 1951, 1954, czy już w 1939 hasło w Wikii i tak jest bałamutne.
Problem błahy także i dlatego, bo dotyczy tylko jednej ulicy.
Ale - przede wszystkim - problem błahy, bo nie ma się co denerwować, unosić i wszczynać forumowe spory z jego powodu.

Reasumując - pierwsze zdanie w Wikii dotyczące Kolei Mareckiej jest bałamutne, jak na razie nie ma lepszego wytłumaczenia nazwy "Generalska" niż śmierć Fritscha, wszelkie wątpliwości prowadzą do poszerzania horyzontów, a jeśli znajdziemy jakieś inne wytłumaczenie to nikt się nie obrazi.

chrisfox napisał:

Pisałem, że nic mi o tym nie wiadomo, otrzymując zapewnienia początkowo dość kategoryczne, później jakby (ale może to moje jedynie wrażenie) nieco skłaniające się ku wizji mniej stanowczej.

Odpowiedziałem stanowczo na pytanie o pochodzenie nazwy.
Nie wchodziłem natomiast w dyskusje dotyczące problemu oficjalnego nadania nazwy ulicy - bez dostępu do archiwalii wszelkie dywagacje byłyby dowodem nieodpowiedzialności. Co wyraźnie zaznaczyłem. Równie wyraźnie zaznaczyłem, że nie za bardzo wiadomo, co oznacza "oficjalne nadanie nazwy".

chrisfox napisał:

W końcu okazało się, że dyskusja dotyczy etymologii... Widać nie połapałem się, o czym rozmawiamy. Bywa.

Bywa. Nawet wówczas, gdy jest to napisane czarno na białym - post #16.
Biorąc pod uwagę, że posty Admina stają się coraz bardziej sarkastyczne, wymawiam się z dalszej dyskusji końcem wakacji i powrotem do obowiązków.

X

Ostatnio edytowany przez Ksenofob (31.08.2010 17:22:44)

Offline

 

#27 1.09.2010 08:49:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Co do owych coraz bardziej sarkastycznych postów, pozwolę sobie zgłosić zdanie odmienne, aczkolwiek nie mnie to oceniać.

Skoro już wiem, odniosę się jedynie do etymologii - także, aby zaznaczyć nieco odmienny pogląd. Otóż:

Ksenofob napisał:

Ja nie dyskutowałem o oficjalnej nazwie ulicy, tylko odpowiedziałem na pytanie Chrisfoxa - Czy to aby pewne? (że nazwa związana jest z Fritschem).
W chwili obecnej nie ma bardziej prawdopodobnej tezy wyjaśniającej etymologię nazwy.

Dwa komentarze. Po pierwsze, nie pytałem, czy nazwa związana jest z Fritschem. W poście #4, napisałem:

chrisfox napisał:

Nie wnikając w całą resztę (...), w jednym miejscu muszę nieśmiało zapytać:

Ksenofob napisał:

ulica Generalska nosiła swoje zaszczytne miano dopiero od 1939 roku

Czy to aby pewne?

Fakt, później - być może nierozważnie - użyłem nazwiska tego pana, ale jak dla mnie sens tak zadanego pytania był jasny. Pytałem, czy nazwa pojawiła się w roku 1939 - nie, z kim była związana. Sformułowanie Legenda o von Fritschu dotyczyło nie miejsca śmierci generała a przeczytanej kiedyś historii o hitlerowskim pochodzeniu nazwy ulicy Generalskiej.

Po drugie, co do etymologii. Spokojnie na sprawę patrząc, moja - pierwotnie głównie do śmiechu - uwaga o planie z roku 1958, zaczyna dla mnie nabierać nieco innego sensu. ( http://www.trasbus.com/planywarszawy/1958/1958-066.jpg ) Plan wydano jakieś siedem lat po włączeniu Zacisza do Warszawy, przygotowywany był pewnie nieco wcześniej. Niektóre ulice zachowały na nim jeszcze nazwy z czasów przed wchłonięciem - są tam Płocka, Curie-Skłodowskiej, Sikorskiego, Słowackiego, Piaskowa... i także dublująca się z występującą wówczas gdzie indziej Świerczewskiego. Owszem, występuje też nazwa Generalska. Może tamta pochodzi od v. Fritscha a może jest jedynie nawiązaniem do Świerczewskiego? Nie wykluczam też możliwości trzeciej, związanej po prostu z niechlujnym wydaniem planu. Znając rozmaite kartograficzne kwiatki, nie mogę wykluczyć, że na części arterii (na planie) nazwę już zmieniono - na Generalską - a na pozostałej, z rozpędu, zawieruszył się jeszcze nieco wcześniejszy Świerczewski.

Jeszcze tylko wynik przeszukiwania zaciszańskiego forum. Starzy mieszkańcy nie wspominają o Generalskiej (wcześniejszej) ani Świerczewskim, padają jedynie nazwy Piłsudskiego i (jako późniejsza) - po prostu - "szosa".

Tak więc moim zdaniem, sprawa - póki nie mamy dowodów - jest otwarta. Uczciwie mówiąc, nie uważam jej też za coś niewartego uwagi - przeciwnie, całkiem mnie ciekawi. I nie zgadzam się, że nie ma dziś bardziej prawdopodobnej tezy wyjaśniającej etymologię nazwy.

(powyższe nie jest nawoływaniem do kłótni a jedynie ilustracją poglądów)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#28 1.09.2010 09:21:52

Ksenofob

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.07.2010
Posty: 56

Re: Kolej marecka na Warszawikii

chrisfox napisał:

Spokojnie na sprawę patrząc, moja - pierwotnie głównie do śmiechu - uwaga o planie z roku 1958, zaczyna dla mnie nabierać nieco innego sensu. ( http://www.trasbus.com/planywarszawy/1958/1958-066.jpg ) Plan wydano jakieś siedem lat po włączeniu Zacisza do Warszawy, przygotowywany był pewnie nieco wcześniej. Niektóre ulice zachowały na nim jeszcze nazwy z czasów przed wchłonięciem - są tam Płocka, Curie-Skłodowskiej, Sikorskiego, Słowackiego, Piaskowa... i także dublująca się z występującą wówczas gdzie indziej Świerczewskiego. Owszem, występuje też nazwa Generalska. Może tamta pochodzi od v. Fritscha a może jest jedynie nawiązaniem do Świerczewskiego?

Biorąc pod uwagę wzajemne położenie obu ulic...
Swoją drogą dzisiejsza Janowiecka nosi - 15 lat po wojnie!!! - imię Biskupa Bandurskiego. Reakcyjnego biskupa Lwowskiego i kapelana burżuazyjno-faszystowskich Legionów Polskich!
Warto by było przywrócić to imię...

chrisfox napisał:

jak dla mnie sens tak zadanego pytania był jasny.

A dla mnie nie.
Dla mnie jasne było, że datę trudno określić, i - co więcej - długo nie wyjaśniałeś mi, że źle zinterpretowałem Twoje pytanie.

Zresztą o co my się spieramy? Spotkajmy się na piwie, to wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Dzisiaj jest okazja - córeczka mi się urodziła.
Właśnie idzie do szkoły.
To o której i gdzie?
X

Offline

 

#29 1.09.2010 09:39:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Znów szybciutko, bo mnie też urodziła się córeczka i też idzie do szkoły

Długo nie wyjaśniałem, bo będąc do sensu swojego pytania niezwykle przywiązany, naprawdę się nie połapałem o czym rozmawiamy.

Ulica Bandurskiego - o dziwo - jest. W Ursusie. Nie mam wprawdzie pewności, że akurat tego, ale biskup na imię miał Władysław i tam też w nazwie jest litera W.

Piwo, owszem (i z Tobą), zawsze. Obawiam się, że jednak nie dziś . Co się odwlecze...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#30 1.09.2010 11:01:33

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Tyle postów w tak krótkim okresie w tym dziale jeszcze nie było. Szkoda tylko, że nie na temat.

Offline

 

#31 1.09.2010 12:48:11

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Istotnie. To był dopiero pokaz. Wielce rozbudowana, dynamiczna dyskusja z elementami horroru. Nie dość, że nie na temat, to jeszcze pod koniec okazało się, że każdy z dwóch głównych uczestników pisał o czym innym. Monty Python? Przy nas to neptek.

I to jest to, za co lubię forum jako takie. Słowo (szybko) pisane, miewa nieraz nadzwyczaj absurdalny urok.

Skądinąd, na każdym innym forum zostalibyśmy zbanowani - po pierwsze za koszmarny offtopik, po drugie za całą resztę.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#32 1.09.2010 13:58:08

Ksenofob

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.07.2010
Posty: 56

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Mechanik Jarząbek napisał:

Tyle postów w tak krótkim okresie w tym dziale jeszcze nie było. Szkoda tylko, że nie na temat.

Nie desperuj.
Na temat - bo o nazwach ulic wzdłuż trasy Kolei.
I całkiem rozsądne, bo udało się ustalić kilka istotnych spraw (nawet jeśli w większości są to ustalenia negatywne):
- W literaturze nie ma podanej oficjalnej daty zmiany nazwy ulicy.
- Problematyczne jest sam termin "oficjalna zmiana nazwy".
- Nie było zmiany nazwy ulicy na "Generalską", tylko nadanie nowej nazwy ulicy po przyłączeniu tych terenów do Warszawy.
- Zmiany nazw ulic postulowano nie tylko w magistracie warszawskim, ale także w gminie Bródzieńskiej. (A w innych?) I jest to - przynajmniej dla mnie - bardzo istotna konstatacja.
- Ulice na Zaciszu miały swoje nazwy przed inkorporacją. (A jak to wyglądało na innych ziemiach włączonych?)
- Dokumentów należy szukać w archiwum warszawskim, ewentualnie otwockim.
- Komuna była głupia i bezwładna (ulica Bandurskiego na planie z 1958 roku ).
- Plany i mapy nie są zbyt rzetelne.
- Obelisk Fritscha znajdował się chyba w innym miejscu, niż jest to powszechnie przyjęte,
- Hasło w Wikii jest do bani.

Co do offtopicu - to zaczął go Chrisfox. Uważam, że admin powinien go zbanować, albo przynajmniej dać mu ostrzeżenie.

Offline

 

#33 1.09.2010 14:16:42

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Kolej marecka na Warszawikii

chrisfox napisał:

Istotnie. To był dopiero pokaz. Wielce rozbudowana, dynamiczna dyskusja z elementami horroru. Nie dość, że nie na temat, to jeszcze pod koniec okazało się, że każdy z dwóch głównych uczestników pisał o czym innym. Monty Python? Przy nas to neptek.

I to jest to, za co lubię forum jako takie. Słowo (szybko) pisane, miewa nieraz nadzwyczaj absurdalny urok.

Skądinąd, na każdym innym forum zostalibyśmy zbanowani - po pierwsze za koszmarny offtopik, po drugie za całą resztę.

To jest jedna z większych zalet tego forum.

Ulica bp. Bandurskiego została oficjalnie przemianowana już w 1953 roku, ale widać nie wszyscy o tym wiedzieli. Ciekawe, czy ktoś za to nie beknął.

Co do nazw ulic, to niemal wszystkie miejscowości miały przed wcieleniem do Warszawy ponazywane ulice. Stąd , na terenie dzisiejszej W-wy jest kilka ulic , które nosiły imiona popularnych patronów, np.: Buczka, Dzierżyńskiego, Mickiewicza, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Słowackiego, Świerczewskiego.

Offline

 

#34 1.09.2010 14:17:46

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Ksenofob napisał:

Nie desperuj.

Chyba nie znasz znaczenia tych słów.

Ksenofob napisał:

Na temat - bo o nazwach ulic wzdłuż trasy Kolei.

Na temat dyskusji o ulicach jest odpowiednio dział.

Offline

 

#35 1.09.2010 14:18:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Ksenofob napisał:

Uważam, że admin powinien go zbanować, albo przynajmniej dać mu ostrzeżenie.

To ja w takim razie dam mu ostrzeżenie - bo jak gadzinę zbanuję, dopiero się zrobi anarchia.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#36 6.09.2010 09:02:23

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Szukajcie a znajdziecie. Poniżej fragment Zacisza z roku 1944. Poziomo biegnie dzisiejsza Łodygowa, strzałka (niechlujnie) wskazuje obelisk.

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1283755966.jpg

Jak nietrudno stwierdzić, obecny adres działki, na której się znajdował, to Łodygowa 20. Pomnik był zlokalizowany jakieś 45 metrów od krawędzi jezdni na południe i około 60 metrów na zachód od zaplecza dzisiejszej stacji benzynowej - to połowa odległości pomiędzy stacją a ulicą Wschodnią. Dziś mieszczą się tam pawilony handlowe.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#37 22.09.2010 16:38:40

mikiapole3

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.08.2010
Posty: 3

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Witam ponownie.

Widzę, że zebrało się trochę wpisów, potrzebuję więc trochę czasu, aby je przeanalizować i wprowadzić ewentualne poprawki. Na szybko tylko stwierdzę, że
1) koleje dojazdowe to dość umowna nazwa, aby zebrać w jednym artykule wszystkie kolejki podobnego typu. Zapewne, jako specjaliści, zauważycie liczne szczegóły różniące kolejkę marecką od choćby karczewskiej, ale przeciętnemu czytelnikowi będzie to trudne do zrozumienia. Artykuł musi być dość zrozumiały, a artykuł zbiorczy jest potrzebny
2) ulica Generalska znalazła się w granicach miasta w 1951 roku i nie interesuje nas przesadnie (przykro mi) nazwa tej ulicy wcześniej .
3) pierwszy akapit to jedynie wprowadzenie z podstawowymi i ogólnymi informacjami, zresztą zawarta informacja tyczy się głównie najpóźniejszego dnia istnienia (jak np. w liniach tramwajowych).
4) nie jestem historykiem i nazwa "kampania wrześniowa" dla mnie (jak i dla większości osób) jest całkowicie poprawna i pozbawiona negatywnych skojarzeń.
5) zapis "powstanie warszawskie" funkcjonuje, jak zresztą sami zauważyliście, jako nazwa wydarzenia i jest pisana małą literą. Zasada NPOV (neutralny punkt widzenia) nakazuje nam unikania emocjonalnego opisywania wydarzeń. Nasza postawa uczuciowa nie ma tu nic wspólnego.
6) zabrakło mi propozycji poprawek, to może ktoś chciałby sam napisać tekst, skoro jest taki zły .

Poprawię wkrótce i dam do ponownej oceny. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez mikiapole3 (22.09.2010 16:39:41)

Offline

 

#38 22.09.2010 17:27:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Aj... W tej chwili tego nie ogarnę. Nawet nie spojrzę uważnie, czy naprawdę nie proponowaliśmy poprawek (być może istotnie tak było, nie mam zamiaru niczego takiego twierdzić). Trzy tygodnie temu wiedziałbym dokładnie, co moim skromnym zdaniem nadaje się do poprawienia. Dziś już trochę odstałem od tematu (choć historię kolejki odrobinę znam) i musiałbym spojrzeć raz jeszcze - a chwilowo zajmują mnie jakieś inne dziwactwa. Spróbuję w najbliższych dniach zerknąć jeszcze raz, świeżym okiem. Może dam radę coś napisać, może nie, trochę jestem ostatnio zajęty (już mi zwracano uwagę, że ciągle wymachuję tym argumentem - trudno nic nie poradzę). Nie traktuj tego przypadkiem jako lekceważenia. Chciałbym, żeby ktoś nareszcie napisał w sieci o kolejce coś rzetelnego.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#39 22.09.2010 22:50:04

mikiapole3

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.08.2010
Posty: 3

Re: Kolej marecka na Warszawikii

Witam.

Coś tam poprawiłem, ale z tego wątku niewiele (ponadto, że artykuł jest do bani) się nie dowiedziałem. Zapewniam, że wszelkie uwagi uwzględnimy (nie działamy jak zbiurokratyzowana Wikipedia) i jeżeli znajdziemy potwierdzenie tego typu informacji, to je umieścimy. Chcemy stworzyć faktycznie krótki, ale rzetelny artykuł o kolejce mareckiej (chyba, że ktoś chciałby się popisać i stworzyć dla nas i wszystkich coś większego). Liczę na pomoc, a nie na kłótnię o nazwie ulicy Generalskiej.

Offline

 

#40 23.09.2010 08:17:23

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolej marecka na Warszawikii

A co to znaczy "potwierdzenie informacji"? Czy np. informacje zawarte na stronie http://www.marki.net.pl/kolejka/ są wiarygodne, czy też wymagają potwierdzenia gdzieś jeszcze? Bo ze znakomitą twórczością Bogdana Pokropińskiego na ogół one korespondują, choć zdarzają się sytuacje, gdzie nam trochę co innego wyszło - i komu wierzyć wówczas? Uczciwie mówiąc, innych poważnych źródeł (nie wspominam o archiwach) wiedzy o tej kolejce nie znam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora