Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 19.10.2010 18:14:51

brot

Użytkownik

Zarejestrowany: 19.10.2010
Posty: 2

plany starej warszawy

Witam, zalogowałem się na forum Kolejka Marecka, ponieważ słyszałem, że odwiedza je wiele osób, które pasjonują się historią Warszawy. Współpracuję z Domem Spotkań z Historią i do jednego z naszych nowych projektów zajęć potrzebne będą możliwie jak najdokładniejsze plany śródmieścia warszawy przed wojną. Chodzi konkretnie o kwartał ograniczony ulicami Marszałkowską, Al. Jerozolimskie, Emilii Plater i Świętokrzyską.

Czy ktoś z was na forum wie gdzie takich planów szukać?

Ostatnio edytowany przez brot (19.10.2010 18:15:52)

Offline

#2 19.10.2010 20:49:24

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: plany starej warszawy

Może Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy Roberta Marcinkowskiego? Spory fragment tego obszaru jest też nieźle pokazany na planie dołączonym do książki Eleonory Bergman Nie masz bóżnicy powszechnej. W Przewodniku po nieistniejącym mieście Barbary Engelking i Jacka Leociaka też jest nienajgorszy plan, na który można zerknąć choćby tu: http://warszawa.getto.pl/index.php?mod=plan


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#3 19.10.2010 21:37:28

brot

Użytkownik

Zarejestrowany: 19.10.2010
Posty: 2

Re: plany starej warszawy

Dziękuję za wskazówki. Poszukam. Zastanawiałem się nad poszukaniem takich planów w Archiwum Historycznym Miasta Stołecznego Warszawy. Czy ktoś z Was odwiedzających to forum miał kiedyś kontakt z tą instytucja, zna jej zbiory?

Dzięki jeszcze raz Chrisfox za pomysły. Jeśli komuś przyszłyby do głowy inne piszcie. A być może uda się zrobić makietę stanu przedwojennego tej części stolicy.

Offline

#4 20.10.2010 08:30:18

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: plany starej warszawy

Może coś fotoplan 1935 pomoże. W końcu na stronie miasta można go sobie wydrukować w skali. Ponadto są jeszcze plany Linleya. Pewnie niektóre budnynki
w stosunku do międzywojnia zdeaktualizowały się , ale myślę że może być z tego niezły materiał pomocniczy. No i warto sie zastanowić z  jakich materiałów źródłowych korzystali autorzy planów o których wspominał Krzysiek.

Offline

#5 20.10.2010 08:56:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: plany starej warszawy

Der letzte Blick. Jakoś nam się to hasło tu nie pojawiło - a ważne.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#6 25.10.2010 09:21:57

 zmisiek

Moderator

Skąd: z Dolnego Miasta
Zarejestrowany: 20.03.2007
Posty: 153

Re: plany starej warszawy

Polecam zbiory kartograficzne BUW.
Biblioteka Muzeum Historycznego miasta stołecznego Warszawy jest teraz chyba zamknięta.
W APm.st.W mają ciekawe zbiory ale niespecjalinie chętnie je udostępniają - warto jednak spróbować.
Zajrzyj też do "Atlasu Historycznego Warszawy. Wybrane źródła kartograficzne." Warszawa 1999 Biblioteka Narodowa wydawała w swoim czasie plany Warszawy - na pewno z końca XVIII i XIX wieku. Nie pamiętam czy z samego międzywojnia ale chyba tak.
Może coś też być w AGAD-zie w zbiorach kartograficznych. A no i jeszcze Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy na Koszykowej. Mają tam bardzo duży zbiór varsavianów ale nie wiem jak tam jest z planami.

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora