Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 21.05.2010 11:48:56

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: fabryka Kamlera

Qrewska, chora dzielnica.
Następna będzie fabryczka na Hrubieszowskiej?

Offline

 

#22 21.05.2010 13:17:39

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: fabryka Kamlera

Dzielnica? To miasto jest chore. Wygląda na to, że rządzą nim ludzie, dla których Warszawa jest jedynie miejscem, które trzeba doić, póki się daje. W sumie, nie bardzo się nawet dziwię. Gdyby Polacy mogli dla zysku wyburzać nowojorski Greenpoint, też by tam pewnie niewiele zostało. Mnie, gdybym nagle pojechał do pracy na Wybrzeże Kości Słoniowej, także by mogły tamtejsze zabytki nie bardzo wzruszać.

Swoja drogą rzeczywiście. Muranów jest miejscem szczególnym, nawet w Warszawie. Tu niszczenie nielicznych pozostałości jest jeszcze większym barbarzyństwem, niż w innych dzielnicach. A teraz dzieci, pocałujcie misia...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#23 21.05.2010 14:49:35

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: fabryka Kamlera

astrowiktor napisał:

Qrewska, chora dzielnica.
Następna będzie fabryczka na Hrubieszowskiej?

raczej młyn Michla na Michałowie.

Offline

 

#24 21.05.2010 21:33:15

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: fabryka Kamlera

Młyn jest wpisany do rejestru, poza tym na prawym brzegu szaleje Sujecki Janusz (mój idol koserwatorskiego radykalizmu ) i nie pozwoli tego tknąć. Chociaż licho nie śpi.. - nigdy nic nie wiadomo..

Byłem po południu na Dzielnej. Smutny widok - sprzątali ostatnie cegiełki. (zdjęcia na frontwola.blogspot.com)

Offline

 

#25 21.05.2010 22:11:47

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: fabryka Kamlera

Daros napisał:

raczej młyn Michla na Michałowie.

Nie twierdzę, że się znam (mam namiar na kogoś, kto się zna, ale brak czasu, żeby go (namiaru) użyć) - ale u mnie to się nazywa młyn Frydrychewicza. Czyżbym coś przeoczył?

(pytam poważnie)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#26 22.05.2010 08:48:37

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: fabryka Kamlera

http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/227 … ryke_.html
brzmi poważnie: " Ratusz planuje sprzedaż działki przy Okopowej 78.."

Offline

 

#27 22.05.2010 13:49:23

astrowiktor

Zbanowany

Zarejestrowany: 15.12.2009
Posty: 55

Re: fabryka Kamlera

Z tym nazewnictwem to tak jak ze śp. fabryką na Dzielnej: dla jednych Kamlera, dla innych Szczerbińskiego.
Dobrze, że ludziom daje się wybór. Zawsze jest gwarancja nieporozumień i ożywienia dyskusji

Myślałem, że Temlera nie ruszą (że tam KDT ma się wprowadzić, czy coś), dlatego do odstrzału wytypowałem Hrubieszowską. No, ale nic nie jest tym czym wydaje się na pozór. Szczgólnie w Warszawie, na dzielnicy (złej) Woli.

Offline

 

#28 22.05.2010 15:45:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: fabryka Kamlera

astrowiktor napisał:

dla jednych Kamlera, dla innych Szczerbińskiego.

Dla mnie do niedawna była raczej Szczerbińskiego, ale okazało się, że Leopold Kamler kupił od Szczerbińskiego resztę budynków (poprzednio wykorzystywał część) w roku 1943 (Katalog warszawskiego dziedzictwa postindustrialnego)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#29 28.05.2010 21:30:46

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: fabryka Kamlera

w GW jest artykuł opisujący co i kiedy znajdowało się w tym budynku.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,97 … anowa.html

Offline

 

#30 28.05.2010 22:45:28

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: fabryka Kamlera

Dziękuję.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#31 30.05.2010 19:10:39

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: fabryka Kamlera

Na TVN Warszawa o zarzutach wobec naszej wspaniałej pani Trepki i mozliwościach jej odwołania.

http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1658447,0, … omosc.html

Najlepsze jest zakończenie:

Los Ewy Nekandy-Trepki leży w rękach prezydent Warszawy. Wiadomo jednak, że panie prywatnie bardzo się lubią.

i wszystko jasne.

Offline

 

#32 30.05.2010 20:52:30

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: fabryka Kamlera

W końcu przeciez nie chodzi o to, żeby komuś robić przykrość. Milutko być powinno, ludzie kulturalni potrafią iść na kompromis. A jeśli jeszcze się lubią, tym łatwiej - i przyjemniej.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#33 21.06.2010 11:03:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: fabryka Kamlera

Tymczasem, coś do powspominania. Widok od Wolności autorstwa Leonarda Sempolińskiego

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1277110885.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#34 12.07.2010 00:10:50

ines

Użytkownik

7543924
Zarejestrowany: 14.03.2009
Posty: 251

Re: fabryka Kamlera

Daros napisał:

astrowiktor napisał:

Qrewska, chora dzielnica.
Następna będzie fabryczka na Hrubieszowskiej?

raczej młyn Michla na Michałowie.

Chyba przyszedł czas na młyn:
http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1664540,0, … omosc.html

Offline

 

#35 31.10.2010 01:58:28

 Waldek

Użytkownik

Skąd: Dzielna
Zarejestrowany: 27.09.2010
Posty: 16

Re: fabryka Kamlera

chrisfox napisał:

Tymczasem, coś do powspominania. Widok od Wolności autorstwa Leonarda Sempolińskiego

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 110885.jpg

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.
Dzięki za to zdjęcie (jestem pod wrażeniem).   Nie pamiętałem, że coś takiego TU  stało.  Zdjęcie  z   około  połowy lat 60.

Offline

 

#36 31.10.2010 07:34:09

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: fabryka Kamlera

Witaj

Też byłem zachwycony tym zdjęciem, gdy je po raz pierwszy ujrzałem. Do datowania, muszę się - niestety, jak to ja - przyczepić Widoczny przy prawej krawędzi samochód to żuk z kabiną produkowaną od początku roku 1973. Ostatnie znane mi zdjęcia Leonarda Sempolińskiego pochodzą z roku 1978 - tak więc, raczej połowa (może nawet druga) lat siedemdziesiątych. Jeszcze wówczas były to tereny kompletnie zapomniane, na uboczu "cywilizacji". I komu to przeszkadzało?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#37 31.10.2010 20:34:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: fabryka Kamlera

Tak przy okazji, bo wróciły wspomnienia. To miejsce, to był koniec świata. Koniec zabudowy - bo to, co na zachód, to były jakieś rudery, ruiny, bunkry (na Kaczej) - na zdjęciu pięknie widać imponującą elewację zachodniej ściany nowego Muranowa. Dalej już tylko nędzne, niepokojące resztki czegoś z innej epoki. I dodatkowo jeszcze ta dziwna nazwa ulicy. Wokół wszystko swojskie: Wolność, Żytnia, Kacza, Nowolipki - a tu raptem jakiegoś Belottiego (zawsze mi się kojarzył raczej z Canalettem). Kraj lat dziecinnych, łza się w oku kręci...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#38 3.01.2011 23:40:50

 Waldek

Użytkownik

Skąd: Dzielna
Zarejestrowany: 27.09.2010
Posty: 16

Re: fabryka Kamlera

chrisfox napisał:

Witaj

Też byłem zachwycony tym zdjęciem, gdy je po raz pierwszy ujrzałem. Do datowania, muszę się - niestety, jak to ja - przyczepić Widoczny przy prawej krawędzi samochód to żuk z kabiną produkowaną od początku roku 1973. Ostatnie znane mi zdjęcia Leonarda Sempolińskiego pochodzą z roku 1978 - tak więc, raczej połowa (może nawet druga) lat siedemdziesiątych. Jeszcze wówczas były to tereny kompletnie zapomniane, na uboczu "cywilizacji". I komu to przeszkadzało?

.
Witam ponownie,   przepraszam, że odpowiadam  po dłuższej przerwie.  Też zwróciłem uwagę na ten samochód - żuk produkowany był od lat  pięćdziesiątych, jego późniejsze wersje  szły raczej w kierunku  nadwozi metalowych, co mnie zmyliło. A jak  słusznie sugerujesz podstawowa sprawa to kształt kabiny. We wcześniejszych  modelach  były one  bardziej płaskie, patrząc z przodu lub boku.  Starszy model mógł  jeździć w latach  siedemdziesiątych,  ale  raczej nie odwrotnie. 
Masz racje, to zdjęcie  jest z  lat 70, nie wcześniejsze niż  z  połowy roku 1973, raczej nieco późniejsze.  Po jego powiększeniu do 500 proc.  z pikselozy wyłania się niezłe rozpoznawalna  ....  biała sylwetkę fiata126p stojącego przy Dzielnej z prawej strony od  słupa ogłoszeniowego na pierwszym planie. Mało  prawdopodobne, aby na Dzielnej pojawił się model 126 produkowany we Włoszech już rok wcześniej (F126 p. od połowy 1973 r.).  Nawiasem mówiąc, ten słup ogłoszeniowy  róg Wolność i Kaczej do dziś mnie  intryguje - zupełnie  go nie pamietam, a  przecież powinienem.   Bardziej ogólną  wskazówką  do datowania  tego zdjęcia jest też wysokość drzew  przed  czteropiętrowym budynkiem róg Esperanto i Pawiej oraz dalej, w rejonie  SP 234.   One musiały mieć czas urosnąć, a pamietam kiedy ten  budynek budowano. W 1962
lub raczej 1961 roku  - przychodziłem oglądać budowlany dźwig  w akcji.

Ostatnio edytowany przez Waldek (22.02.2011 21:49:55)

Offline

 

#39 3.01.2011 23:55:17

 Waldek

Użytkownik

Skąd: Dzielna
Zarejestrowany: 27.09.2010
Posty: 16

Re: fabryka Kamlera

chrisfox napisał:

To miejsce, to był koniec świata. Koniec zabudowy - bo to, co na zachód, to były jakieś rudery, ruiny, bunkry (na Kaczej) - na zdjęciu pięknie widać imponującą elewację zachodniej ściany nowego Muranowa. Dalej już tylko nędzne, niepokojące resztki czegoś z innej epoki. I dodatkowo jeszcze ta dziwna nazwa ulicy. Wokół wszystko swojskie: Wolność, Żytnia, Kacza, Nowolipki - a tu raptem jakiegoś Belottiego (zawsze mi się kojarzył raczej z Canalettem). Kraj lat dziecinnych, łza się w oku kręci...

Nieźle to jeszcze widać na niemieckich zdjęciach lotniczych z  lipca 1944 r.  Cześć tego oglądałem na własne oczy, znikające z roku na rok. Belotti ma tylko formalny związek z Muranowem, w istocie to siedemnastowieczny architekt, ale salonowy. Z pewnością na miejscu byłaby w stolicy  uliczka jego imienia, ale  oczywiście w centrum miasta.  Na  bliskim Okopowej Muranowie to kwiatek do kożucha, oczywisty dysonans. Ale nic na to już nie poradzimy, wymyślono ulicę, więc wymyślono nazwę.

Ostatnio edytowany przez Waldek (22.02.2011 21:50:54)

Offline

 

#40 4.01.2011 00:09:40

 Waldek

Użytkownik

Skąd: Dzielna
Zarejestrowany: 27.09.2010
Posty: 16

Re: fabryka Kamlera

Tak na dobrą sprawę, ponieważ  posiekany  najwyraźniej kulami słup ogłoszeniowy nie daje mi spokoju, myslę sobie, że może powinno się wystapić do władz dzielnicy  (czyż sami na to wpadną?) o postawienie  w tym samym miejscu nowego słupa ogłoszeniowego.  Byłby to już, rzecz jasna, współczesny sułp  -  w końcu każda epoka ma swoje -  ale tak czy owak przeciez lepiej,  aby w tym miejscu stał słup ogłoszeniowy niż dwa samochody na chodniku.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora