Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 4.11.2010 23:42:38

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Egzekucje przy Czerwonego Krzyża/Pierackiego

Z. Blichewicz "Szczerba" w swojej książce "Powstańczy tryptyk" opisuje pod datą 06.09 egzekucje Volksdeutsch'ów przeprowadzane przez powstańców  w tzw. ogrodach Czerwonego Krzyża na końcu ul. Pierackiego.  ppor. "Szczerba" opisuje dość dokładnie przebieg tych wydarzeń. Wcześniej nie spotkałem się z relacją z tego wydarzenia, choć słyszałem o nim wiele lat temu od powstańca z Powiśla, który walczył potem w Śródmieściu północnym. Może ktoś z Was spotkał inny opis lub relację dotyczącą tego zdarzenia?


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#2 5.11.2010 21:32:57

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Egzekucje przy Czerwonego Krzyża/Pierackiego

Jak widać po dotychczasowym odzewie, może być trudno. Zagląda tu (niestety, niezbyt regularnie) dwóch naszych kolegów z Powiśla - wprawdzie Czerniakowskiego, ale... Nie traćmy nadziei.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 6.11.2010 02:39:26

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Egzekucje przy Czerwonego Krzyża/Pierackiego

Fakt, tłoku nie ma. Znalazłem to forum kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz odczułem potrzebę zapytania. Patrząc na wpisy, kiedyś to forum nawet tętniło życiem, ale internet zmiennym jest Pzdr.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#4 6.11.2010 06:08:08

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Egzekucje przy Czerwonego Krzyża/Pierackiego

Sprawa może być o tyle trudna, że tego typu fakty, nawet jeśli znane,  w dawnych czasach nie były ujawniane z wiadomych względów (moralnych, emocjonalnych, propagandowych itp). Dlatego w książkach/wspomnieniach wydanych  zaraz po wojnie raczej takich informacji nie umieszczano.
Z czasem zaczęto podchodzić bardziej krytycznie do pewnych aspektów "pozamilitarnych" o czym traktuje np. książka  "Ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego w Powstaniu Warszawskim"wydana w 1999r. Ale takich publikacji jest mało.
Wspomnienia Blichewicza spisywane od 1955r nie były wcześniej znane i zostały opublikowane po raz pierwszy w 2009r, śmiem nawet twierdzić, że gdyby były w tamtych czasach opublikowane, niektóre fragmenty książki zostały by z pewnością poddane cenzurze.
Co do okolic Czerwonego Krzyża to jest dużo relacji z walk czy dziejów szpitala, o zdarzeniu o którym wspomina Blichewicz wcześniej nie słyszałem.

Offline

 

#5 6.11.2010 12:49:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Egzekucje przy Czerwonego Krzyża/Pierackiego

Próbowałem być miły a tu się okazało, że forum nam pada


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 6.11.2010 22:37:28

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Egzekucje przy Czerwonego Krzyża/Pierackiego

Ależ doceniam to że się odezwałeś Chrisfox!, bo już myślałem, że tu tylko echoo...

Dzięki Daros za podpowiedz książki. Masz rację, że temat w dalszym ciągu jest b. kontrowersyjny. Ja sam stopniowo dochodzę do różnych niepopularnych wniosków nt. decyzji dowództw (różnych) w PW. Tak nie śmiało wrzuciłem to pytanie w takim spokojnym forum, bo myślę, że oficjalnym forum MWP to by mnie zadziobali wyzywając w pełnym zakresie, od czerwonych do czarnej sotni  
Tak sobie myślę, że dopiero w momencie odejścia ostatniego powstańca, będzie można mówić o wszystkich trudnych sprawach, ze spokojnym sumieniem, że się komuś nie robi przykrości  albo wyrządza krzywdy.
Sam od szczeniaka wychowany byłem przez otoczenie w, można by rzec kulcie PW i dopiero pod koniec średniej szkoły zacząłem zadawać sobie różne pytania. Kiedyś obraziłą się na mnie wielce zasłużona sanitariuszka, gdy powiedziałem, że gdyby nie chłopcy "Barrego" to ewakuacja Starówki nie przebiegłaby tak sprawnie. Długo trwało, aż  zrozumiała, że patrzy na "Barrego" przez pryzmat żołnierza, który co naturalne w każdej armii i czasie nigdy nie lubił żandarmów. No i te rekwizycje broni, szczególnie "starówkarzom" w Śródmieściu.
Ot, takie moje przemyślenia. Pzdr.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora