Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 20.01.2011 20:18:39

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

System "Florian" ???

Podstawą tego wątku miało być zdjęcie, niestety jak to się ostatnimi czasy zdarza coraz częściej, znów się spóźniłem - obiekt zniknął.
Obiektem (teraz już wirtualnym) miał być betonowy cokół-postument po czerwonej skrzynce powiadamiania straży o pożarze  umiejscowiony na rogu Żółkiewskiego/Kordeckiego. Był tam jeszcze w listopadzie. Skrzynki te posiadały uchwyt umieszczony za szybką, który po uprzednim stłuczeniu szybki należało silnie pociągnąć (wyglądały jak hanulec awaryjny w starszych tramwajach) oczekiwać koło skrzynki aby wskazać loklizacjępożaru przybyłej straży. W zcasach totalnej reglamentacji telefonów, pomysł wielce praktyczny. Ostatnie takie skrzynki widialem pod koniec lat 80-ych, potem już nie.

Jestem ciekawy, czy wiecie o jakie pozostałości mi chodzi i od jakich urządzeń. Może też kojarzycie gdzie jeszcze taki post-postument stoi, bo nie potrafię sobie przypomnieć gdzie je jeszcze mogłem widzieć (demencja). Pod koniec lat 80-ych obfotografowałem ich kilkanaście, lecz do dziś nie ma ich w żadnej, zapamiętanej przeze mnie lokalizacji.  Niestety, negatywy zaginęły w pomroku dziejów i pozostała mi jakże zawodna pamięć. 

Hasło "Florian" wrzuciłem roboczo, albowiem był taki system powiadamiania pożarowego (podobno b. nowoczesny jak na ówczesne czasy) wprowadzony w latach 70-ych. Niestety nie pamiętam na jakiej zasadzie działał (teleks ?) i kiedy przestał funkcjonować.

Reasumując nic nie wiem i nic nie pamiętam, ale liczę, że może Wy coś wiecie i pamiętacie.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#2 20.01.2011 23:49:38

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: System "Florian" ???

Antyk napisał:

Jestem ciekawy, czy wiecie

Wiemy

Nie za wiele - ot, tyle co pozostało w pamięci. Takie - leciutko już nadgryzione zębem czasu - cudeńko Ericssona jeszcze w ubiegłym roku pozwoliło nam się sfotografować:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1295563429.jpg
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1295563459.jpg

A postument (coś mi się zdaje, że widuję ich więcej, ale ten w tej chwili kojarzę) stoi sobie cichutko na Radzymińskiej przy Remiszewskiej. Zdjęcia nie mam, ale to dobry pomysł, żeby się tam przejść i wykonać. Na ścianach wielu budynków zachowały się za to charakterystyczne uchwyty po tych urządzeniach (jak też to nazwać: wzywacz straży? ).

Urocze to były skrzyneczki i intrygujące. Rączka rzeczywiście kojarzyła się z hamulcem bezpieczeństwa (zawsze się zastanawiałem, jak się ją daleko da wyciągnąć, ale nie odważyłem się zbić szybki ), jednak całość urządzenia przywodziła mi na myśl raczej gazomierz. Taki śmieszny dualizm


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 21.01.2011 00:25:38

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: System "Florian" ???

Tak na szybko z głowy:
Resztki ostrzegacza są ( a może już były) na rogu Okrzei i Sierakowskiego. Natomiast słupki na Burakowskiej/Rydygiera, Mickiewicza/Mścisławskiej, Fortecznej/Kaniowskiej.  Jak będę miał wolną chwilę, to poszperam głębiej i w pamięci sprawdzę, czy nie mam czegoś na ten temat w jakichś zapiskach.
A tak wygląda ten z Burakowskiej:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1295565834.jpg

Offline

 

#4 21.01.2011 08:53:28

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: System "Florian" ???

Już nawet napisałem, że nic tam takiego nie ma - ale nie do końca to prawda Ogromne powiększenie - wybaczcie jakość - fotki z maja 2006:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1295596281.jpg

Tak więc, wówczas część skrzynki jeszcze była. Grudniowy spacer z powodu drobnej śnieżycy zakończył się 40 metrów wcześniej i tam już nie dotarliśmy


(po chwili)

Obrazek pod adresem http://picasaweb.google.com/lh/photo/UO … bedwebsite pochodzi z okolic roku 2010 - i tu także jeszcze ją widać.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 22.01.2011 13:03:40

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: System "Florian" ???

O to,to...
Właśnie o nie mi chodziło. Wiedziałem, że gdzie jak gdzie, ale tu będzie właściwe miejsce (środki smarne niezbędne do jazdy:) na postawienie takiego pytania i ne zawiodlem się.

Bardzo dziękuję za zdjęcia i namiary, ale dalej intryguje mnie sam system i jego historia. Chyba nieodzowna będzie wizyta w strażackim muzeum.

Hasło "Forian", teraz już jestem pewien błędnie użyłem w stosunku do tych ulicznych powiadamiaczy.  Z tego co pamiętam o "Florianie" był artykuł w dodatku weekendowym do gw w połowie lat 90-ych jakiś "magazyn" czy jakoś tak. Niestety nie mam możliwości tego sprawdzić, bo od 91 r. nie kupuję tej gazety, a za dostęp do "ichniego" archiwum też nie zamierzam płacić, więc może ktoś z Koleżeństwa coś kojarzy lub zna namiary na ten temat.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#6 22.01.2011 13:11:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: System "Florian" ???

Bardzo mi miło, że mogliśmy się przydać, zresztą temat jest ciekawy i dziękuję za jego wywołanie. Do Muzeum Pożarnictwa rzeczywiście, trzeba będzie zajrzeć. Miało to być zrealizowane niebawem, ale z przyczyn od nas niezależnych... Co się odwlecze... (oj, to przysłowie w Warszawie z pewnością nie ma zastosowania).


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 22.01.2011 15:11:24

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: System "Florian" ???

W ostatnim numerze Odkrywcy jest artykuł o systemie przeciwpożarowym firmy Siemens&Halske w Kaliszu.

Offline

 

#8 13.02.2011 20:39:01

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: System "Florian" ???

Zdjęcia z lutego 2011:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1297625569.jpg
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1297625518.jpg

Póki co, skrzynka trwa. Kamienicę Mintera kiedyś wyremontują, albo rozbiorą - i to, tak, czy inaczej, będzie koniec naszego czerwonego cudeńka


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 11.06.2011 17:24:47

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: System "Florian" ???

Kolejny słupek po ostrzegaczu:
Marymoncka róg Smoleńskiego

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora