Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 15.02.2011 17:16:02

odbojnik

Użytkownik

Zarejestrowany: 11.02.2011
Posty: 1

powitania

Witam wszystkich Szanownych Forumowiczów działających w niezmiernie ważnej sprawie ratowania i propagowania zanikającej historycznej  tożsamości Warszawy!  Długo szukałem grona, dla którego klimat miasta - to nie tylko pierzeje ulic i  placów, fasady domów, parki, skwery, zieleń,  ale również wszystko,  na czym podczas wędrówek czy spacerów zatrzymać się  może oko: mała architektura, wątki murów, cegieł i faktury tynków, bruki i chodniki, włazy, tablice, słupy ogłoszeniowe, stacje trafo, latarnie i latarenki adresowe, gzymsy, uchwyty , ogrodzenia, kamieniarka i obróbki blacharskie, bramy, drzwi i witryny sklepów wejścia do latek schodowych. Cieszy mnie, że Forumowicze chcą zadbać nie tylko o możliwe zinwentaryzowanie tego typu obiektów, ale również przywracanie ich roli i estetyki społecznej świadomości, zwłaszcza ludzi młodych, niekoniecznie zakorzenionych w Stolicy. Od lat spacerując po rodzinnej Warszawie zwracam uwagę na historyczne detale i ze smutkiem odnotowuję ich postępujący zanik, wręcz zagładę. Dlatego m.in. jako społeczny opiekun zabytków chciałbym choć w minimalnym stopniu przyczynić się do ich ocalenia,  docenienia,  a z czasem  może i restytucji (albo stworzenia np. wzorca dla współczesnej stylizacji w dzielnicach o przewadze zabudowy historycznej). Nie ukrywam, że na tle chaosu współczesnej Warszawy szczególnie bliska mi jest Stolica przedwojenna z logiką jej rozwoju, umiarem, smakiem, tworzącym się ładem przestrzennym, ludzką skalą i wyrazem estetycznym centrum oraz nowych dzielnic i osiedli. Pełna rozmachu Warszawa wspaniałego czterolecia Stefana Starzyńskiego Odbojnik.. Przepraszam za przydługi wstęp, raz  jeszcze chapeau bas Inicjatorom i Uczestnikom  tak pożytecznej strony i Forum!
PS. Jeśli będę miał coś do powiedzenia – to raczej w wątkach o detalu warszawskim. Tyle na razie, do przeczytania i zobaczenia

Offline

 

#2 15.02.2011 18:10:25

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: powitania

Witaj i baw się z nami dobrze.


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#3 15.02.2011 20:31:24

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: powitania

Serdecznie witam. Lektura powyżej zamieszczonego powitania natchnęła mnie myślą, że chyba będziemy się nieźle rozumieli. Do zobaczenia (chyba brak w naszym języku odpowiedniego zwrotu - czyżby "do poczytania"?).


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora