Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek


Sport Beauty Moda Moda 2 Moda 3

#1 18.04.2007 15:10:35

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

11 Sierpnia 1944 - XI dzień powstania

Do pracy!

Offline

 

#2 28.05.2007 23:12:24

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: 11 Sierpnia 1944 - XI dzień powstania

Źródło 1. – W. Bartoszewski, „Dni walczącej stolicy”


Zostaje zdobyty blok przy ul. Wawelskiej 60 na Ochocie. Oddziały AK z tego punktu oporu, udało się ewakuować kanałami w kierunku Śródmieścia.

Na Woli zgrupowanie „Radosław” odpierało w ciągu dnia generalne natarcie niemieckie na ul. Okopową, na rejon cmentarzy i tereny getta. Pod wieczór, oddziały wycofały się na ul. Stawki.

Tego dnia Antoni Chruściel „Monter” wydał między innymi następujące rozkazy:
„Z rozkazu Komendanta Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej „Montera” w dniu 11 sierpnia 1944:
Oznaki zewnętrzne i ubiór Żołnierzy Armii Krajowej – wytyczne tymczasowej:
-Każdy żołnierz Armii Krajowej występuje w opasce białoczerwonej, na białej części opaski – litery WP (Wojsko Polskie), między literami po środku – godło państwowe (orzeł), pod orłem – numer oddziału. Opaska na prawym przedramieniu ponad łokciem.
-Służby noszą ponadto na końcu prawego rękawa opaskę szerokości 5 cm z nadrukiem swej służby.
-Jako nakrycie głowy można nosić furażerki, berety, czapki okrągłe, hełmy, względnie rogatywki.
-Dystynkcje posiadanych stopni wojskowych mają być noszone według obowiązujących przepisów i regulaminów Wojska Polskiego tylko na nakryciu głowy i na naramiennikach.
-Na furażerce z lewej strony furażerki, na berecie z przodu po środku, na czapce – na otoku czapki pod orzełkiem.
-Zamiast orzełka można nosić wstążkę biało-czerwoną w formie prostokąta o wymiarach 2 na 5 cm – noszoną na przodzie czapki, beretu, hełmu.
-Wobec braku przepisowych dystynkcji obowiązujących w Wojsku Polskim, obowiązuje tymczasowo ujednostajniony wzór biało-czerwonych proporczyków o wymiarach 2 na 5 cm, noszonych na obu bokach kołnierza, względnie klapach płaszcza, bluzy lub kurtki.”
„Zarządzenia Duszpasterskie:
Modlitwy poranne i wieczorne. Polecam wprowadzenie w oddziałach jednolitych modlitw porannych i wieczornych w następującej formie. Rano po pobudce: „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Mario”, „Wierzę w Boga” i pieść „Kiedy ranne...”. Wieczorem po apelu: „Anioł Pański” z trzykrotnym „Wieczny odpoczynek” za poległych towarzyszy broni i pieśń „Wszystkie nasze...”.
Msza święta, spowiedź i komunia święta. Korzystając z przywilejów i ułatwień, udzielonych przez Stolicę Świętą na czas wojny księża kapelani udostępnią tam gdzie jest to możliwe, wysłuchanie przez oddziały Mszy świętej w niedzielę. Ułatwią odbycie spowiedzi i przyjęcie Komunii świętej.
Grzebanie zmarłych. Poległych w miejscu akcji, o ile trudno przenieść ich do najbliższego cmentarzyka tymczasowego, należy grzebać w jakimkolwiek stosownym miejscu. Obowiązek ten należy do księdza kapelana liniowego lub dowódcy oddziału.  Zmarłych w punktach opatrunkowych lub szpitalach polowych należy grzebać na cmentarzykach tymczasowych lub na najbliższych placach, skwerach lub podwórzach. Dla łatwiejszego zidentyfikowania w przyszłości zwłok, należy zaopatrywać zmarłych w metalowe tabliczki (wycięte z blachy), przywiązane drutem do ręki z liczbą protokołu śmierci lub nazwiskiem. Dla ułatwienia odnalezienia grobu, oprócz krzyży nagrobkowych z nazwiskiem i datą śmierci, należy prowadzić dokładne spisy zmarłych z podaniem miejsca grobu.”


Z meldunku „Bora” do Londynu:
„Po wczorajszym nękaniu ogniem artyleryjskim dziś w godzinach 3.30-14.00 koncentryczne natarcie na Stare Miasto i Stawki. Natarcia wsparte ogniem artyleryjskim, pociągów pancernych, moździerzy, granatników i dział przeciwpancernych. Olbrzymia i druzgocąca przewaga nieprzyjaciela. Nasze przeciwuderzenie odparło nieprzyjaciela i odebrało Stawki. Straty w zabitych i rannych. Zdobyto działo przeciwpancerne i amunicję.”

Z dziennika działań bojowych 9 armii niemieckiej:
„Opór nieprzyjaciela jest niezwykle silny. W północnej części miasta walczy grupa Dirlewangera, która dąży do zabezpieczenia szlaku komunikacyjnego, oczyszczonego wczoraj i doprowadzonego do pl. Hitlera. Użyteczność tej arterii nie jest jednak całkowicie zabezpieczona. Powstańcy bronią się wszędzie i bardzo zawzięcie. Obie strony walczące używają wszystkich środków propagandy.”

Tego dnia, na Starym Mieście, w dzienniku PPS „Warszawianka” ogłoszono tekst odezwy Żydowskiej Organizacji Bojowej:
„Do obrońców warszawskiego getta, do pozostałych przy życiu Żydów:
(...) Lud Warszawy prowadzi walkę orężną z okupantem niemieckim. Bój ten jest i naszym bojem. Po upływie roku od pełnego chwały oporu w gettach i obozach „pracy”, od obrony życia i godności naszej, stoimy wespół z całym narodem polskim w walce o wolność. Setki młodzieży żydowskiej i bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej stoją ramię w ramię ze swymi polskimi towarzyszami na barykadach. Walczącym nasze bojowe pozdrowienie.
Wzywamy wszystkich pozostałych jeszcze przy życiu bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz całą zdolną do walki młodzież żydowską do kontynuowania oporu i walki, od której nikomu nie wolno stać z dala. Wstępujcie do szeregów powstańczych. Przez bój do zwycięstwa, do Polski wolnej, niepodległej, silnej i sprawiedliwej.”

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora