Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 6.10.2009 15:52:47

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Mały OT się ciśnie, gdy wspomniałeś o hołocie służącej malarzowi. Zerknij na stronę, gdzie - pewnie w dobrej wierze - obok takich właśnie ptaszków wklejono też zdjęcia "polskich ochotników". Nie jestem specem od mundurów, ale coś mi to pachnie regularnym wojskiem polskim i to nie ludowym


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#2 6.10.2009 21:16:57

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Jakiś oddział, gdzieś w koszarach. Zdjęcie mogło być zrobione wszędzie....

Offline

 

#3 6.10.2009 22:40:35

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Wg mnie to prawdziwe, dobre, przedwojenne wojsko. Z orzełkami na czapkach. Ponadto widać godło państwowe.


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#4 6.10.2009 23:06:38

Belmont

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2009
Posty: 22

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Yorik napisał:

Wg mnie to prawdziwe, dobre, przedwojenne wojsko. Z orzełkami na czapkach. Ponadto widać godło państwowe.

Macie rację. I to w dodatku wojsko chyba z lat 20., sądząc po kroju mundurów. Trudno uwierzyć, żeby szkopy pozwoliły swoim wasalom na eksponowanie Orła i dały im sztandar (widać go na jednym ze zdjęć, tyle że zwinięty). Gdyby to rzeczywiście mieli być Polish Volunteers, to ich defiladę przyjmowałby przynajmniej jeden szkopski oficer. A tu mamy cały tłum wyłącznie polskich szarż. Wygląda to na odsłonięcie pomnika w jakimś mieście na Kresach(?). I skąd te archaiczne samochody pancerne? Niepokoi natomiast trochę to zdjęcie, gdzie w samochodzie siedzi polski major (?) w towarzystwie osobników w jakichś dziwnych mundurach, istotnie jakby szkopskich.

Offline

 

#5 6.10.2009 23:18:37

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Belmont napisał:

Niepokoi natomiast trochę to zdjęcie, gdzie w samochodzie siedzi polski major (?) w towarzystwie osobników w jakichś dziwnych mundurach, istotnie jakby szkopskich.

Wydaje mi się, że na jeszcze jednym zdjęciu dostrzegłem, w tle, obce nam mundury.
Więc co to może być?


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#6 6.10.2009 23:25:46

Belmont

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2009
Posty: 22

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Wydaje mi się, że na jeszcze jednym zdjęciu dostrzegłem, w tle, obce nam mundury.
Więc co to może być?

Ja nie zauważyłem. Które to zdjęcie - rozumiem, że jedno z owych siedmiu opisanych jako Polish Volunteers? Czy możesz podać numer?

Offline

 

#7 6.10.2009 23:52:36

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Polish Volunteers 3.
Może mi się wydaje, rzuć okiem na mundury po lewej stronie, w głębi.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#8 7.10.2009 00:08:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Mam za to wrażenie, że na zdjęciu z numerem 4, na budynku w tle powiewa biało-czerwona flaga. Białego naturalnie nie widać, ale po proporcjach tego ciemnego pasa sądzę, że to jest to.

A w samochodzie, rzeczywiście, Niemcy. Właśnie sprawdziłem, bo się nie znam: furażerki M 38.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 7.10.2009 00:37:26

Belmont

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2009
Posty: 22

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

zaruk napisał:

Polish Volunteers 3.
Może mi się wydaje, rzuć okiem na mundury po lewej stronie, w głębi.

Hm... rzeczywiście jakby ciemniejsze. I spodnie jakby długie - czyli ani długich butów nie mają, ani owijaczy. Jacyś kadeci??? I karabiny u nogi (co akurat o niczym nie świadczy). Chrisfox uważa, że flaga na kopule jest polska. Mnie się też tak wydaje.  Ale zdjęcia w tym zestawie nie są robione w tym samym czasie, bo na większości wojsko jest w płaszczach, a na nr. 3 - bez. Regulaminy dokładnie określały (i określają) kiedy co się nosi. A żeby było ciekawiej, na fot nr 5 jest przynajmniej jedna żołnierka. To też kuriozum, jak na stosunki przedwojenne w armii. Generalnie wiem, że niewiele wiem.

Offline

 

#10 7.10.2009 08:17:29

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Ano właśnie, zdjęcia są jakimś takim miksem - co znaleźli, to wrzucili. Major w samochodzie, to może być np. wrzesień 1939 - jeniec, jakieś rozmowy? Ktoś rozpozna czołg w tle? Z kolei kobieta/kobiety? A nuż to uroczystość z udziałem jakiejś żeńskiej formacji paramilitarnej - były przecież choćby żeńskie drużyny pożarnicze. Jeśli rzecz była ważna, mogli zgromadzić wszystkich, kto tylko był pod ręką.

Prawdę mówiąc, ta część wątku kwalifikuje się do wydzielenia. Nie jest to o getcie a rozwija się dość dynamicznie. W razie, gdybym ja tego nie uczynił (chyba jednak wyjadę), gdybyście uznali rzecz za logiczną, można to zrobić (w końcu ktoś tu jeszcze moderuje ).


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#11 7.10.2009 20:50:51

Belmont

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.09.2009
Posty: 22

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

chrisfox napisał:

Major w samochodzie, to może być np. wrzesień 1939 - jeniec, jakieś rozmowy? Ktoś rozpozna czołg w tle? Z kolei kobieta/kobiety? A nuż to uroczystość z udziałem jakiejś żeńskiej formacji paramilitarnej - były przecież choćby żeńskie drużyny pożarnicze.

Póki wątek nie wydzielony, to jeszcze moje trzy grosze.
Chyba się rozpędziłem z tym majorem. To zdaje się jednak tylko podporucznik - też jednak gwiazdka, ale galon na górze otoku jest wąski i pojedynczy. Ale to i tak niczego nie wyjaśnia, co on robi w towarzystwie szkopów. A może to przebieraniec? Czołg chyba nie do rozpoznania, ale może jakiś militarysta pozna po kawałku gąsienicy. To samo z samochodem, zdaje się, że jednodrzwiowy. Ale to i tak nie rzuca ani promyka światła na treść tego zdjęcia. Co do pozostałych, to miałem przez chwilę pomysł, że może to koszary w Lidzie (duże były, 77 pp tam stał), ale za pół kopiejki nie mam na to dowodu.
Żeńska formacja paramilitarna to dobry trop - ale do podjęcia przez "wojskologa".
A poza tym, zdaje się, że jesteśmy już pod każdym względem bardzo daleko od warszawskiego getta.

Offline

 

#12 7.10.2009 23:52:27

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Na zdjęciu Polish volunteers 1 widać dwa półgąsienicowe samochody pancerne wz. 28


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#13 28.10.2010 21:47:51

Ksenofob

Użytkownik

Zarejestrowany: 25.07.2010
Posty: 56

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Przepraszam za bawienie się w archeologa, ale mam straszny katar i grzebanie w internecie to jedyne, co mogę robić...
Sądzę, że stronka o której była dyskusja to ta:
http://www.vilnaghetto.com/gallery/albu … lunteers_1

Trzeba przyznać, jest to rzetelna i poważna strona, o dużej wartości poznawczej, która zachwyca wysokim poziomem merytorycznym i brakiem jakichkoliwek uprzedzeń wobec uczestników II WŚ.

Zdjęcia podpisane "Polish_volunteers_1" (aż do "_7") pokazują różne obrazki z życia polskich formacji militarnych i paramilitarnych w latach trzydziestych (wczesnych) XX wieku.

Nie szukałbym żadnych związków - zdjęcia pokazują i wojsko (6, 7 - w Brześciu?), i Przysposobienie Wojskowe (3), i chyba nawet Policję Panstwową (1 - samochody panc. nie mają uzbrojenia strzeleckiego). Na kazdym zdjęciu uinna pora roku. Oficer (wg. mnie to chyba major) w samochodzie, też pochodzi z innej kolekcji i może byc wszystkim - attache w Berlinie, adiutantem Mościckiego, wysłannikiem Rómmla w 1939 roku, albo wysłannikiem Maczka w 1945 roku...

No i zdjęcia były do kupienia na e-bayu...

Jednym słowem - hucpa.

X

Offline

 

#14 8.03.2011 02:15:21

 zmisiek

Moderator

Skąd: z Dolnego Miasta
Zarejestrowany: 20.03.2007
Posty: 153

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Przepraszam za dosłowność ale rzygać się chce. I tak tworzy się historię..... A młodzi książek nie czytają za to obrazki w Internecie to chętnie obejrzą, ot takie pismo obrazkowe dla analfabetów. No i przy okazji możemy trochę podleczyć nasze (tzn ichnie) demony. No bo żadnych ogólnie bałtyjskich ochotników do wycierania tyłka malarzowi i mordowania Żydów nie było jak wiadomo.

A tak przy okazji to nie jestem pewien czy tzw mocodawcy owych "volounteers" pozwoliliby na polskie flagi i popiersie marszałka Piłsudskiego (samego - bez towarzystwa popiersia malarza), patrz zdjęcie 1. To musi być jakieś święto - sądząc po następnych zdjęciach (poza 2) jakaś przysięga?

Zdjęcie 2 to chyba jednak major (widać ślad 2 belek na naramiennikach, a poza tym, o ile mnie skleroza nie myli, to dystynkcje w korpusie młodszych oficerów zaczynały się od 2 gwiazdek w odróżnieniu od chorążych) Podporucznika lub porucznia tak by nie traktowano. IMHO to zapewne jakiś oficer wysłany na rozmowy o kapitulacji jakiegoś oddziału? Nordycy są uchachani a on "smutny czegoś". Czoł w tle to dlamnie Panzer II, sądząc po wysokości (!) i szerokości oraz kształcie gąsienicy.

Pozostałe zdjęcia, sądząc po umundurowaniu i strojach Pań, to IMHO (tak na szybko) przełom lat 20-tych i 30-tych (pasowały by wtedy te samochody pancerne). Zapewne jakaś przysięga (patrz zdjęcie 5) i to gdzieś na Kresach. Armia regularna i chyba KOP.  Brześć, Pińsk, lub inne mniejsze miasto.

To tyle moich uwag na szybko, jeżeli zbłądziłem to przepraszam

Offline

 

#15 10.03.2011 15:26:06

afmks

Użytkownik

Skąd: w drodze
Zarejestrowany: 12.01.2010
Posty: 329

Re: Polish Volunteers (wydzielony z trochę getta vol.4)

Zdjęcie nr 2 to, wg mnie oczywiście, podporucznik. Moje oko widzi na naramiennikach po jednej gwiazdce. Przez moment myślałem, że to mogą być ślady cyfr pułkowych... ale to nie to. Belek nie widzę tam. Dowodem koronnym jest pojedynczy galon na otoku rogatywki.

Zdjęcie nr 4 - defilada na Placu Unii Lubelskiej w Brześciu nad Bugiem. Fotografia wykonana między 1929 rokiem (budowa gmachu Banku Polskiego - budynek w tle) a około 1935 (reforma mundurowa, wprowadzenie usztywnionych rogatywek)

Zdjęcia nr 3,5,6,7 - tak naprawdę mogą to być prawie każde koszary na "wschód od Wisły" (czyli w Azji nadwiślańskiej - cytując Żeromskiego). Budynki koszarowe typowo rosyjskie. Jeżeli powiązać te zdjęcia ze zdjęciem nr 4 - może to być Brześć. Odpadają koszary Cytadeli i koszary w okolicach dworca poleskiego. Bardziej by mi to pasowało na Umocnienie Kobryńskie. Ale to tylko bardzo wątpliwa hipoteza.

Zastanawiają mnie sorty mundurowe szeregowych - szczególnie ich czapki. Przysięga Związku Strzeleckiego czy może jakiejś innej organizacji paramilitarnej? Przysposobienie Wojskowe? Przysposobienie Wojskowe Konne (Krakusi) bez swoich rumaków by pewnie nie występowało... )))

Zdjęcie nr 5... Przysposobienie Wojskowe Kobiet? Może to słuchaczki lub absolwentki Szkoły Łączności Juzistek w Zegrzu????


Блаженны те, которым нечего сказать и, несмотря на это, всё равно молчат

Dawne dworce kolejowe na pocztówkach:
https://www.facebook.com/Afmks

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora