Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek#1 22.03.2011 12:24:26

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11805
WWW

rozmowy przed debatą

Histmag publikuje wywiad z wywiad z Agatą Muszyńską, przewodniczącą SKNH Uniwersytetu Śląskiego (http://histmag.org/?id=5290 ). Nie wdając się w szczegółowe analizy, wspomnę jedynie o tym, co zrobiło na mnie największe wrażenie.

Zacytuję:

Załóżmy, że przyjeżdżam pociągiem do Katowic o dziewiątej rano. Powrotny mam o 21:00. Co pokazałabyś mi w ciągu tych 12 godzin?

Zaczynając od Katowic, z pewnością ciekawe jest Muzeum Śląskie, które gromadzi zabytki nie tylko z regionu, ale też z całej Polski. Jest również Muzeum Historii Katowic, które obecnie jest przebudowywane i efekty są oszałamiające. To jest na pewno miejsce dla ludzi, którzy chcieliby poznać historię Śląska. Nieopodal w Chorzowie gratka dla miłośników architektury drewnianej, czyli skansen pełen cudownych obiektów. W Pszczynie wspaniałe muzeum pałacowe, obsypywane różnymi wyróżnieniami i nagrodami m.in. w 2007 roku, za najlepszą renowację w kategorii zabytek.

Warto też wspomnieć o całej masie obiektów przemysłowych, w tym o zabytkowej kopalni węgla kamiennego „Guido” w Zabrzu, gdzie na poziomie 170 i 320 metrów można zobaczyć, jak jeszcze w XIX wieku wyglądało wydobycie węgla. Jest też skansen górniczy „Królowa Luiza” – oddział Muzeum Górnictwa Węglowego, które zresztą samo w sobie jest bardzo ciekawe, interaktywne i atrakcyjne wizualnie. Na koniec warto wspomnieć o „Sztolni Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach, gdzie można się wybrać w emocjonującą podróż łodzią po dawnej sztolni.


Piękne to wszystko i ciekawe, sam nie wszystkie z tych miejsc odwiedziłem, choć po Górnym Śląsku poniewierałem się swego czasu przez dobry rok. Niestety, cisną mi się tu pod palce pewne zastrzeżenia. Do najbliższego z wymienionych miejsc, Zabrza, jest z Katowic 22 km – do Tarnowskich Gór 28, do Pszczyny 37. Dla kogoś, kto przyjechał pociągiem na 12 godzin, obejrzenie tych miejsc będzie sporym wyzwaniem – chyba, że wypożyczy samochód (cała wycieczka, raptem 150 km). W Warszawie wszystko, co można przyjezdnemu polecić do obejrzenia, znajduje się... (no, gdzie?) ...w Warszawie. Większość zabytków, muzeów i ciekawych miejsc, oddalona jest od Dworca Centralnego o kilka kilometrów. Polecanie komuś, kto przyjechał do Katowic pociągiem atrakcji w Pszczynie czy Tarnowskich Górach, nie jest, w moim głębokim przekonaniu, dobrą odpowiedzią na zadane pytanie.

Uwaga druga, gorsza Czytając wyżej cytowany fragment, pomyślałem sobie, że wygląda on, jakby katowiccy studenci historii nie znali własnego miasta. Ja bym tam, na miejscu, bez ruszania się z Katowic, pokazał przyjezdnemu przede wszystkim przepiękne, wykorzystywane jako plener w licznych filmach górnicze osiedle w Nikiszowcu, słynną z bohaterskiej obrony we Wrześniu wieżę spadochronową (ponoć zresztą jedyny taki obiekt w Polsce), pałac Prittwitzów w Szopienicach, czy wreszcie w samym centrum miasta zabytkowe kamienice na ulicy 3 Maja, zabytkowy cmentarz przy Francuskiej czy stary dworzec kolejowy. Nawet, gdyby osoby udzielające wywiadu nie pochodziły z Katowic, byłoby to marnym usprawiedliwieniem dla nieznajomości tego pięknego i ciekawego miasta. Warszawscy studenci historii – ci, którzy nie mieszkali tu przedtem, także – znają miasto o wiele lepiej.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#2 25.03.2011 21:42:18

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11805
WWW

Re: rozmowy przed debatą

Jutro w Łodzi Słynna Debata. Pojedziemy-zobaczymy-wrócimy-opiszemy. No, może opiszemy


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora